Biznes i finanse

Inwestycja w Nowe Technologie Wiatrowe na PSEW 2023: Jak Inwestować w Przyszłość

Według ekspertów, nowelizacja ustawy wiatrakowej nie jest wystarczająca do wykorzystania pełnego potencjału w zakresie budowy elektrowni wiatrowych. Jagna Kubańska-Łyczakowska, Head of Public Affairs Poland w Vestas, zauważa, że wprowadzenie odległości ponad 700 m od domów jest niewystarczające, aby zrealizować taki plan. Jej opinia została złożona podczas konferencji PSEW 2023 w Serocku.

Vestas, mający swoją siedzibę w Danii, jest jednym z największych producentów turbin wiatrowych na świecie. Firma bierze udział w projekcie Baltic Power, który zakłada budowę morskiej farmy wiatrowej o łącznej mocy 1,2 GW na Bałtyku.

Kubańska-Łyczakowska poinformowała również, że Vestas zamierza wybudować swoją fabrykę turbin wiatrowych w Szczecinie, która będzie pierwszym tego typu zakładem w naszym kraju. Inwestycja jest największym tego typu projektem z zakresu energetyki wiatrowej typu offshore w Polsce.

„Nasz łańcuch dostaw kreujemy w ten sposób, że dostarcza on turbiny na projekty dla całego regionu. W związku z tym fabryka, która zostanie zbudowana w Polsce, będzie również dostarczać komponenty na eksport. W samym zakładzie zatrudnienie znajdzie około 700 osób” – poinformowała przedstawicielka Vestas Poland.

Dostawca technologii wiatrowych Vestas został wybrany jako partner do realizacji projektu Baltic Power. W ramach współpracy farmę wiatrową o mocy 1,2 GW zostanie zbudowana na Bałtyku i będzie w stanie zasilić energią nawet 1,5 mln gospodarstw domowych do 2026 roku. Fabryka w Szczecinie ruszy z kolei już w 2024 roku. Aby zapewnić bezpieczną pracę farmy wiatrowej, powstanie także stacja elektroenergetyczna w gminie Choczewo.

Jagna Kubańska-Łyczakowska skomentowała również najnowszą zmianę w ustawie wiatrakowej, która narzuca budowę elektrowni wiatrowych na lądzie z zachowaniem odległości od domów wynoszącej minimum 700 metrów (w porównaniu do wcześniejszego wymogu 500 metrów). Według niej, nowe przepisy utrudniają realizację tego typu inwestycji.

„Cieszy nas ta aktywność legislacyjna. Krok w dobrym kierunku został wykonany, aczkolwiek naszym zdaniem nie rozwiązuje to problemów, z którymi boryka się branża. Development projektu zazwyczaj trwa lata, więc w tym czasie możemy się spodziewać spadku aktywności naszych partnerów, wśród których jest wiele polskich firm” – zaznaczyła.

Według przedstawicielki Vestas Poland, sytuacja podmiotów zajmujących się dostawą usług i komponentów do krajowych projektów onshore może ulec pogorszeniu. W celu jej uzdrowienia, trzeba skoncentrować się na zapewnieniu określonej odległości od zabudowań, która pozwoli na premiowanie nowych, bardziej efektywnych technologii.

Aby uzyskać korzyści wynikające z nowych technologii, Vestas Poland zaleca wprowadzenie ścisłej regulacji odległości od zabudowań. Umożliwi ona wykorzystanie bardziej efektywnych technologii w krajowych projektach onshore, wspierając tym samym lokalną gospodarkę.

„Uważamy, że mierniki niezależne, takie jak poziom hałasu, są dużo bardziej sprawiedliwe w kontekście używania nowocześniejszych turbin” – podkreśliła Jagna Kubańska-Łyczakowska.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM