Biznes i finanse

Finansowanie dyżurów aptek z budżetu publicznego – analiza korzyści i wyzwań

Apteka ogólnodostępna może być otwarta przez kolejne dwie godziny zegarowe, w przedziale czasowym między godzinami 19:00 a 23:00 – informuje serwis mgr.farm. W zamian za dyżur pełniony w tym czasie projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej uznaje takie funkcjonowanie apteki.

Aptekarze odetchnęli z ulgą po ogłoszeniu tej nowej regulacji, ponieważ jest to długo oczekiwana zmiana, która znacząco wpłynie na poprawę jakości usług w dziedzinie farmaceutycznej.

Ministerstwo Zdrowia wprowadza właśnie nowe przepisy, które mają zapewnić aptekarzom finansowanie dyżurów w ramach środków publicznych. Wszystko wskazuje na to, że ta inicjatywa zmieni oblicze opieki farmaceutycznej w Polsce.

Dzięki wprowadzeniu finansowania dyżurów aptekarze będą mieli więcej czasu na skupienie się na swoich obowiązkach, w tym na wprowadzeniu nowych, innowacyjnych metod leczenia i opieki nad pacjentami.

Nowe przepisy Ministerstwa Zdrowia dotyczące finansowania dyżurów aptek to ważny krok w kierunku poprawy jakości usług farmaceutycznych w Polsce. Aptekarze i pacjenci zyskają dzięki temu dostęp do bardziej kompleksowej i wysokiej jakości opieki.

„W dużej mierze związanej z tym, że pełnienie dyżurów będzie płatne, z uwzględnieniem również faktu, że o ile nawet dyżury nocne lub w dni wolne od pracy będą odgórnie wyznaczane w miejscowościach będących siedzibami powiatów nieprzekraczającymi 40 tys. mieszkańców według danych Głównego Urzędu Statystycznego, to również będą się odbywać za stosownym wynagrodzeniem, kompensującym niską opłacalność ekonomiczną pełnienia dyżurów” – czytamy w uzasadnieniu przytoczonym przez mgr.farm.

Według projektu, w miejscowościach o liczbie mieszkańców powyżej 40 tys. dyżury apteczne nie będą obowiązkowe. Powiaty będą mogły decydować, czy w ich rejonie będą wprowadzone, uwzględniając potrzeby miejscowej ludności i własne możliwości finansowe. Taka wolna decyzja płynie z filozofii, która opiera się na dobrowolności, a nie przymusowości.

Według mrg.farm, dyżur apteki ogólnodostępnej uznaje się za pełny, jeżeli jej usługi są dostępne ciągle przez 2 godziny w okresie od 19:00 do 23:00.

Wyniki przeprowadzonej przez projektodawcę analizy danych dotyczących ekspedycji aptecznej wskazują na zdecydowane zainteresowanie usługami farmaceutycznymi do godziny 21:00 oraz znaczny spadek popytu po godzinie 21:00 i całkowity zanik zakupu leków refundowanych po godzinie 23:00. Te wyniki wyraźnie wskazują, że finansowanie ze środków publicznych dyżurów aptecznych do godziny 23:00 jest w pełni uzasadnione. Projektodawca uważa, że finansowanie ze środków publicznych ekspedycji aptecznych po godzinie 23:00 byłoby zarówno nieopłacalne, jak i nieracjonalne – jak wynika z uzasadnienia, podanego przez mgr. farm.

Jeśli poszukujesz więcej szczegółów odnośnie nowelizacji ustawy refundacyjnej, zajrzyj na naszą stronę – znajdziesz tam najnowszą wersję dyżurów aptek oraz innych przydatnych informacji. Link do strony znajdziesz tutaj.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM