Polityka i społeczeństwo

Polsko-irackie spotkania na temat bezpieczeństwa i współpracy: Wnioski i perspektywy

5 lipca 2023 roku sekretarz stanu Ryszard Bartosik spotkał się w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z chargé d’affaires a.i. Iraku w Polsce doktorem Muqdadem Algaldosem. Głównym celem rozmów było omówienie negocjacji memorandum, które ma służyć usprawnieniu współpracy między Polską a Irakiem w dziedzinie rolnictwa. Obie strony wyraziły pragnienie zacieśnienia relacji handlowych oraz wykorzystania dostępnych w obu krajach możliwości.

Polska chce wzmocnić swoją pozycję na rynku irackim poprzez lepsze dostosowanie oferty eksportowej. Wiceminister Ryszard Bartosik zaznaczył, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa może pomóc w tym aspekcie, oferując skuteczne wsparcie dla rozwoju współpracy biznesowej z zagranicznymi partnerami. Irak jest obecnie jednym z najważniejszych odbiorców polskich towarów rolno-spożywczych, po Arabii Saudyjskiej, Izraelu, Turcji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Polskie firmy z sektora rolnego są zainteresowane uzyskaniem informacji na temat zapotrzebowania Iraku na produkty rolno-spożywcze. Dzięki temu możliwe będzie lepsze dostosowanie polskiej oferty eksportowej do potrzeb rynkowych. Wiceminister Ryszard Bartosik wyraził nadzieję, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przyczyni się do zwiększenia potencjału eksportowego polskich produktów rolno-spożywczych na rynek iracki.

Sekretarz stanu wyraził nadzieję, że proces uzgodnień świadectw weterynaryjnych w eksporcie do Iraku dla polskich produktów zwierzęcych, w tym mięsa drobiowego i mrożonego mięsa wołowego, zostanie szybko zakończony.

Strona iracka z wielkim zainteresowaniem odniosła się do wszechstronnych osiągnięć polskiego sektora rolno-spożywczego. Chargé d’affaires a.i. Iraku wyraził pragnienie współpracy z polskimi ekspertami w zakresie wymiany wiedzy i doświadczeń, a także wspólnych badań naukowych, w tym analizy gleb. Ponadto, Irak okazuje zainteresowanie współpracą w dziedzinie maszyn i urządzeń oraz technologii rolniczych.

Dr Muqdad Algaldos podkreślił również korzyści wynikające z inwestowania przez polskie firmy w irackie rolnictwo. Zaproponował, aby Polska sprowadzała do Iraku sprzęt rolniczy, systemy nawadniania oraz leki weterynaryjne. Zaznaczył, że Irak zachęca polskich przedsiębiorców do uczestniczenia w targach branżowych, które odbywają się w tym kraju.

Negocjacje zakończone wspólnym memorandum

Kluczowym elementem spotkania były rozmowy na temat memorandum, które wspólnie wypracowali Polska i Irak. Wszyscy uczestnicy spotkania wyrazili nadzieję, że dokument szybko zostanie uzgodniony i podpisany. Przyczyni się to do wzmocnienia współpracy między naszymi krajami, zwłaszcza w dziedzinach takich jak hodowla roślin i zwierząt czy współpraca naukowa.

W 2023 r. eksport produktów rolno-spożywczych do Iraku wzrósł o kolejne 37 proc. w porównaniu do 2022 r. Oprócz chleba, pieczywa i ciast, eksportowane do Iraku produkty obejmowały sery i twarogi, ekstrakt słodowy, czekoladę i przetwory spożywcze zawierające kakao. W okresie styczeń-kwiecień 2023 r. wartość eksportu wyniosła ponad 27 mln EUR, co stanowi wzrost o ponad 27 proc. w stosunku do analogicznego okresu w poprzednim roku.

PAP SA nie wprowadza żadnych zmian do treści komunikatów publikowanych w jego serwisie, dostarczanych przez nadawcę. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za jego treść, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM