Nauka i technologie

Odkrycie zabytków średniowiecznej siedziby rycerskiej w Widowie – badania archeologiczne

Podczas wykopalisk w Widowie archeolodzy odkryli pozostałości dworu rycerskiego z XV w., ozdobionego drewnianą wieżą. Najcenniejszym odnalezionym skarbem były kafle piecowe z wizerunkiem św. Jerzego walczącego ze smokiem, co wskazuje na wysoką rangę tego miejsca.

„Do tej pory posiadaliśmy bardzo niewiele informacji dotyczących historii tego miejsca. Sporo zmieniło się dzięki naszym badaniom, które prowadzimy od początku czerwca” – przekazał Nauce w Polsce archeolog Radosław Zdaniewicz, doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Łódzkiego.

„Pasjonatom pieszych wycieczek miejscowość znana jest przede wszystkim z tutejszych malowniczych wzniesień zwanych Widowskimi Górami. Jak się okazuje jedno z nich w średniowieczu wybrane zostało na miejsce budowy siedziby obronnej” – powiedział Zdaniewicz.

Jednym z niezwykłych zabytków znajdujących się na Górnym Śląsku jest gródek pochodzący z czasów średniowiecza, który został odkryty na skraju wsi Widowa. Pozostał po nim kopiec o powierzchni ok. 0,3 ha, który jest widoczny gołym okiem w terenie.

Aby poznać jego historię, archeolodzy postanowili przeprowadzić szczegółowe badania.

Do tej pory podjęte działania nie przyniosły jednak zbyt wielu informacji, dlatego archeolodzy postanowili je wznowić.

Czy uda im się poznać tajemnice tego zabytku i odkryć jego dawny urok? Przekonamy się niebawem – wyniki badań są w trakcie opracowywania.

Więcej informacji o gródku znajdziecie na stronie https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C97230%2Cgorny-slask-pozostalosci-sredniowiecznej-siedziby-rycerskiej-przebadano-w.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM