Nauka i technologie

Sztuczna inteligencja – nowa ochrona systemów cyberbezpieczeństwa

Sztuczna inteligencja może być niezastąpionym narzędziem w walce z cyberzagrożeniami. Uczenie maszynowe jest skutecznym sposobem wykrywania i identyfikowania zagrożeń, oferując zaawansowane mechanizmy wykrywania incydentów, których człowiek nie mógłby bez niego zauważyć. Poprzez kontynuowanie tworzenia algorytmów cyberbezpieczeństwa mamy szansę zapewnić bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. To właśnie temu służyła debata „Sztuczna inteligencja – szansa czy zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa”, która odbyła się Centrum Prasowym PAP.

Korzyści wynikające z zastosowania sztucznej inteligencji dla cyberbezpieczeństwa są nieocenione. AI pozwala np. na zautomatyzowanie zadań analizowania dużych ilości danych, które wymagałyby ogromnego wysiłku i czasu z ludzkiej strony, lecz które dla algorytmów sztucznej inteligencji są wykonywane szybko i sprawnie.

„AI pomaga wykrywać i identyfikować zagrożenia. Uczenie maszynowe skutecznie nas wspiera, wskazuje incydenty, których moglibyśmy nie zauważyć” – informuje Przemysław Wolek, dyrektor Pionu Bezpieczeństwa Cybernetycznego, ING Hubs Poland.

Generatywna sztuczna inteligencja to niewątpliwie przełomowy postęp w dziedzinie sztucznej inteligencji, który otwiera szeroki wachlarz możliwości dla programistów i twórców. Można tworzyć oprogramowanie bez wiedzy programistycznej, co wyróżnia GPT z innych technologii AI. Taki postęp jednak ma także swoje ciemne strony. Generatywna sztuczna inteligencja może być wykorzystywana do wywoływania cyberataków, także przez osoby, które nie mają żadnego doświadczenia programistycznego. Dostępne narzędzia są zaprojektowane tak, aby obniżyć próg wejścia, a to z kolei może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa sieci, w tym bankowości.

„Nakładka na system pozwala przeprowadzić cyberatak bez znajomości informatyki i programów” – twierdził Łukasz Miedziński, dyrektor Departamentu Attack Surface Management, ING Hubs Poland.

„Szacuję, że przed nami dynamiczny rozwój generatywnej sztucznej inteligencji” – przekonywał Szymon Sobczyk, dyrektor Zespołu Usług Technologicznych Cyberbezpieczeństwa, PwC.

Aby zminimalizować ryzyko tego typu zachowań, ważne jest, aby firmy starannie zbadały ryzyko związane z technologiami AI, w tym ryzyko wycieku danych.

Współczesny rynek technologiczny zmienia się w bardzo szybkim tempie. AI stało się jednym z głównych trendów w nadchodzących latach.

Sztuczna inteligencja jest obecnie wykorzystywana do rozwiązywania zadań, które wcześniej wykonywali ludzie, w tym do wykrywania złośliwych oprogramowań, analizowania bardzo dużych zbiorów danych oraz do automatyzacji procesów biznesowych.

Użycie AI w różnych dziedzinach stwarza wiele możliwości, ale może również wywołać nowe zagrożenia. Dlatego niezwykle ważne jest, aby odpowiednio zabezpieczyć systemy i rozwiązania AI.

Naukowcy i inżynierowie wykorzystują AI do opracowywania nowych i innowacyjnych technologii, które mają na celu poprawę jakości życia.

Eksperci wskazują, że wprowadzenie sztucznej inteligencji na rynek jest dopiero na początku. AI jest powszechnie wykorzystywane do rozwiązywania złożonych problemów, w tym do automatyzacji procesów biznesowych, wykrywania złośliwego oprogramowania oraz do analizowania dużych zbiorów danych.

Jednakże, aby w pełni wykorzystać potencjał AI, ważne jest, aby wziąć pod uwagę ryzyko wycieków danych i złośliwych działań, które mogą się pojawić podczas korzystania z tej technologii.

Naukowcy i inżynierowie nadal pracują nad wprowadzaniem nowych rozwiązań w zakresie AI, aby zapewnić lepsze bezpieczeństwo i wydajniejszą jakość życia.

„Obrońcy nie mogą się pomylić, bo każdy błąd oznacza poważne konsekwencje np. dla klienta banku” – przestrzegał Przemysław Wolek.

„Nie ma alternatywy dla rozwijania algorytmów cyberbezpieczeństwa. Jednak czeka nas nauczenie się AI i zapanowanie nad jej algorytmami” – zapowiadał prof. Dariusz Szostek, ze Śląskiego Centrum Inżynierii Prawa, Technologii i Kompetencji Cyfrowych CYBER SCIENCE.

AI może skuteczniej ochronić systemy informatyczne, ułatwiając pracę informatykom. Przemysław Wolek zaznacza, że autonomiczne systemy AI stwarzają nowe cyberzagrożenia, które będą wymagały nowych dyskusji i rozwiązań.

Uczestnicy debaty są zgodni co do tego, że sztuczna inteligencja może stanowić bardzo skuteczne narzędzie do zabezpieczania systemów informatycznych. AI może automatyzować wiele procedur, co pozwoli informatykom skupić się na bardziej złożonych zadaniach.

Inteligencja sztuczna może skutecznie wspierać informatyków w zabezpieczaniu systemów i budowaniu trwałych rozwiązań. Jednak autonomiczne systemy AI mogą tworzyć nowe cyberzagrożenia, które wymagają nowych dyskusji i rozwiązań.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM