Biznes i finanse

Inwestycje w Arcyksiążęcym Browarze Zamkowym Cieszyn – 65 mln PLN na nowoczesność

Ponad dwustuletni Browar w Polsce uruchomił inwestycje związane z modernizacją zakładu, które mają zakończyć się w ciągu najbliższych 3 lat. Koszt całej inwestycji szacowany jest na 65 mln PLN i obejmuje m.in. wymianę linii do puszek, remont tanków leżakowych, budowę magazynu wyrobu gotowego i surowców oraz działania konserwatorskie i remontowe. Wszystko po to, by jak najefektywniej wykorzystać zdolności produkcyjne Browaru, a w przyszłości je zwiększyć.

Arcyksiążęcy Browar Zamkowy Cieszyn, jako jeden z najstarszych browarów w Polsce, wprowadził ostatnio do produkcji i dystrybucji swoje najnowsze piwo – Cieszyn Pilsner. Program inwestycyjny, który został przyjęty, jest największym takim projektem w swojej historii i będzie miał znaczący wpływ na jej dalszy rozwój.

„W pierwszej kolejności powstaną nowe linie rozlewnicze, magazyny oraz powiększone zostaną zdolności fermentacyjne. Wykorzystywane obecnie historyczne urządzenia produkcyjne będą stale utrzymywane w najlepszym możliwym stanie technicznym, aby mogły służyć jako referencja w procesie powstawiania piwa przez następne dziesięciolecia” – mówi Adam Czap, dyrektor Browaru Zamkowego Cieszyn.

Produkcja w Browarze Zamkowym ożywiła się po modernizacji w latach pięćdziesiątych XX wieku, kiedy to została uruchomiona linia do rozlewu piwa w butelkach. Niestety, w kolejnych latach, z powodu postępującej degradacji wyposażenia technicznego, doświadczyliśmy ciągłego spadku mocy produkcyjnych.

Inwestycja Browaru w nową linię rozlewniczą do puszek wynika z tendencji rynkowych – przeszło połowa obrotu piwa w Polsce odbywa się właśnie w takich opakowaniach. Puszki są również bardziej przyjazne środowisku, ponieważ są lżejsze, co pozwala na obniżenie kosztów logistyki i zmniejszenie śladu węglowego. Co więcej, prawie 80 procent puszek zostaje poddanych recyklingowi w Polsce – to wynik wyższy niż unijna średnia. Oznacza to, że puszki są bardziej ekologiczne i mogą być wielokrotnie przetwarzane.

„Dopiero w tym roku, dzięki nowej strukturze właścicielskiej, pojawił się kapitał, pozwalający na wyznaczenie i realizację strategicznych planów oraz gruntowną modernizację zakładu. Obecnie trwają prace remontowe, które pozwolą nie tylko na jak najszybsze odzyskanie utraconych zdolności produkcyjnych, ale ich zwiększenie. Remontowane są tanki leżakowe, trwają prace budowlane ukierunkowane na osuszenie piwnic leżakowych browaru, naprawione zostały przeciekające dachy. Wszystkie czynności remontowe mają pozwolić odzyskać i wykorzystać pełne moce produkcyjne Browaru do końca 2024 r.” – dodaje Adam Czap.

„Tempo, w jakim udało nam się dopracować nową markę piwa – Cieszyn Pilsner – oraz wprowadzić ją do ogólnokrajowej dystrybucji pokazuje, że Arcyksiążęcy Browar Zamkowy Cieszyn wraca na dobre tory i może ponownie stać się jednym z najważniejszych ośrodków piwowarstwa w Polsce. Nie mamy wątpliwości, że na takie miano w pełni zasługuje” – mówi Adam Czap.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM