Biznes i finanse

Nowa obwodnica aglomeracji łódzkiej – sukces budowy!

Browar, najstarszy nieprzerwanie warzący piwo w Polsce, ogłosił dziś ambitne plany inwestycyjne na najbliższe 3 lata. 65 mln PLN jest wyznaczone na remont tanków leżakowych, zaawansowane prace konserwatorsko-remontowe, instalację nowoczesnej linii do puszek oraz budowę magazynu wyrobu gotowego i surowców. Program pozwoli na uzyskanie maksymalnych korzyści z obecnych zdolności produkcyjnych, a także zapewni wzrost tychże zdolności w przyszłości.

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że drugi odcinek zachodniej obwodnicy Łodzi w ciągu drogi ekspresowej S14, między węzłami Aleksandrów Łódzki i Emilia został ukończony. Inwestycja ta oznacza, że kierowcy mogą korzystać z pełnego kompleksu dróg szybkiego ruchu wokół Łodzi, w skład którego wchodzą autostrady A1 i A2 oraz drogi ekspresowe S8 i S14.

Zmodernizowany szlak komunikacyjny Łodzi jest kamieniem milowym w rozwoju polskiej infrastruktury. Poprzez inwestycję w nowe drogi szybkiego ruchu, Łódź stała się pierwszym miastem, które uzyskało pełną obwodnicę. Minister Andrzej Adamczyk zapowiedział, że rząd będzie nadal inwestował w rozwój infrastruktury, aby wspierać regiony Polski w osiąganiu nowych szans rozwojowych.

Ponad 16-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S14, przebiegający pomiędzy węzłami Aleksandrów Łódzkie (S14/DK71) i Emilia (S14/A2/DK91), został wyposażony w dwie jezdnie wyłożone nawierzchnią bitumiczną.

Firma Stecol została wybrana do wykonania kontraktu o wartości 811 mln zł.

Odcinek S14 o długości 12 kilometrów został otwarty w czerwcu ubiegłego roku i stanowi ważny element transportu miejskiego w aglomeracji Łodzi. Umożliwia on mieszkańcom szybszą i bezpieczniejszą komunikację oraz usprawnia ruch tranzytowy w centralnej części Polski.

Dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, budowa odcinków drogi ekspresowej S14 uzyskała dofinansowanie w wysokości 903,6 mln zł.

Mieszkańcy aglomeracji łódzkiej są w pełni objęci zasięgiem miejskiego łańcucha drogowego. Obwodnica, składająca się z 112 km autostrad i dróg ekspresowych, tworzy wygodny i szybki dojazd do centrum Łodzi oraz do pobliskich miast. Dzięki temu podróże mieszkańców wokół aglomeracji są wygodne i bezpieczne, zapewniając im również tranzyt w wygodnych warunkach.

Inwestycje w infrastrukturę drogową wokół aglomeracji łódzkiej są niezwykle ważne dla mieszkańców i kierowców. Dzięki wyznaczeniu nowych tras i szerokiej dostępności dróg, mieszkańcy mogą cieszyć się szybką i bezpieczną komunikacją. Takie inwestycje zapewniają również wygodny dojazd do centrum Łodzi oraz do miast wokół.

Ring Warszawy ma łączną długość około 100 km, która jest podzielona na cztery części. Północna część ma długość około 20 km i jest wyposażona w autostradę A2 o nawierzchni betonowej. Wschodnia część, o długości nieco ponad 30 km, jest przeznaczona dla autostrady A1, również o nawierzchni betonowej. Południowy fragment trasy, o długości ponad 21 km, został przeznaczony dla drogi ekspresowej S8 z nawierzchnią betonową, a zachodnią część ringu stanowi droga ekspresowa S14, w sumie blisko 41 km, z nawierzchnią bitumiczną.

Zmiany wprowadzone w węźle Emilia zapewnią znaczne usprawnienie połączeń drogowych z S14, a także optymalne połączenie układu dróg z DK91.

Rozbudowa węzła Emilia wraz z budową odcinka DK91 została zatwierdzona przez Ministra Infrastruktury, Andrzeja Adamczyka, 30 maja 2023 r. Ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy tego zadania przez GDDKiA nastąpiło na początku lipca br.

W lutym br. Minister Infrastruktury zatwierdził Program inwestycji dla zadania dotyczącego budowy drogi krajowej nr 72, łączącej węzeł Aleksandrów Łódzki z drogą ekspresową S14 aż do ul. Szczecińskiej w Łodzi. Decyzja ta umożliwiła GDDKiA uzyskanie finansowania z budżetu państwa oraz nawiązanie współpracy z władzami miasta Łodzi w zakresie realizacji tego przedsięwzięcia. Obecnie trwa postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy tej inwestycji.

PAP SA nie wprowadza żadnych zmian do treści publikowanych komunikatów – wyświetlanych w serwisie PAP w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca ponosi odpowiedzialność za treść komunikatu zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM