Zdrowie i styl życia

Kryzys wody pitnej – co czwarta osoba na świecie pozostaje pozbawiona dostępu do bezpiecznej wody

Ponad 3 miliardy ludzi na całym świecie nie ma dostępu do bezpiecznych usług sanitarnych, a blisko 2 miliardy ludzi nie ma dostępu do wody i mydła w swoich domach. Szczególnie dotknięte tym problemem są dziewczęta, ponieważ są one odpowiedzialne za pozyskiwanie wody, a dodatkowo muszą na to poświęcić więcej czasu niż chłopcy – wynika z najnowszego raportu UNICEF i WHO.

Raport dotyczy lat 2000-2022, a bada dostęp do wody pitnej, usług sanitarnych i higienicznych (WASH) w gospodarstwach domowych. 70% gospodarstw domowych bez stałego dostępu do wody pitnej to dziewczynki i kobiety, które muszą poświęcać czas na pozyskiwanie wody zamiast przeznaczyć go na edukację, pracę czy wypoczynek. Szczególnie dotkliwe jest to dla dziewczynek poniżej 15. roku życia, które narażają się na fizyczne obrażenia i niebezpieczeństwa w drodze do źródła wody.

„Każde wyjście dziewczynki po wodę oddala ją od możliwości nauki czy zabawy i stanowi zagrożenie jej bezpieczeństwa. Brak pewnych źródeł wody, możliwości skorzystania z toalety czy umycia rąk w domu pozbawia dziewczęta szans na realizację ich potencjału i utrwala cykle ubóstwa – mówi Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska. – Nieodpowiedni poziom tych usług zwiększa zagrożenie dla zdrowia kobiet i dziewcząt oraz ogranicza im możliwość bezpiecznego i komfortowego radzenia sobie z miesiączką. Kobiety i dorastające dziewczynki w najuboższych gospodarstwach domowych oraz osoby niepełnosprawne są najbardziej narażone na brak odosobnionego miejsca do mycia i przebierania się” – dodaje.

Raport pokazuje, że brak dostępu do higieny i sanitariatów nie tylko ma wpływ na zdrowie i dobrostan ludzi, ale także odbija się na ich prywatności i bezpieczeństwie. Szacuje się, że 1,8 mld ludzi na świecie żyje bez dostępu do prywatnych toalet i wody użytkowej, co stanowi poważne wyzwanie dla poczucia bezpieczeństwa, w szczególności wśród kobiet i dziewcząt. Ponadto, ponad połowa miliarda ludzi dzieli toalety i inne urządzenia sanitarne z innymi gospodarstwami domowymi, co naraża ich na wiele zagrożeń, w tym molestowanie seksualne.

Raport również wskazuje, że brak dostępu do czystej wody, higieny i prywatnych toalet nie tylko wpływa na zdrowie i dobrostan ludzi, ale także odbija się na ich godności i poczuciu bezpieczeństwa. Dostęp do czystych źródeł wody, higieny i prywatnych toalet jest kluczowy dla zapewnienia godnego życia ludziom na całym świecie.

Zauważalne jest postępowanie w latach 2015-2022, ponieważ odsetek gospodarstw domowych mających dostęp do bezpiecznej wody pitnej wzrósł z 69 do 73 proc., dostęp do usług sanitarnych z 49 do 57 proc., a do podstawowych usług higienicznych z 67 do 75 proc.

Aby osiągnąć cel zrównoważonego rozwoju do 2030 r. w odniesieniu do WASH, potrzebne są zdecydowane działania. Należy zwiększyć wysiłki, aby zapewnić, że potrzeby kobiet, dziewczynek i innych wrażliwych grup zostaną satysfakcjonująco zaspokojone.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM