Polityka i społeczeństwo

Marika i decyzja Prokuratora Generalnego: Skutki i Implikacje

Prokuratura Krajowa z dumą informuje:

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro ogłosił w sobotę (15.07.2023 r.) na konferencji prasowej w siedzibie Prokuratury Krajowej, że postanowił o zarządzeniu przerwy w wykonywaniu kary pozbawienia wolności Mariki M. skazanej na 3 lata pozbawienia wolności za próbę wyrwania tęczowej torby o wartości 15 złotych, co zostało zakwalifikowane jako usiłowanie rozboju o charakterze chuligańskim. Wszyscy członkowie Prokuratury Krajowej cieszą się z tej decyzji i wspierają wniosek Prokuratora Generalnego o ułaskawienie Mariki M. przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Prokuratura Krajowa wspiera inicjatywę:

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro ogłosił w sobotę (15.07.2023 r.) na konferencji prasowej w siedzibie Prokuratury Krajowej, że postanowił o zarządzeniu przerwy w wykonywaniu kary pozbawienia wolności Mariki M. skazanej na 3 lata za próbę wyrwania tęczowej torby o wartości 15 złotych, co zostało zakwalifikowane jako usiłowanie rozboju o charakterze chuligańskim. Prokuratura Krajowa wspiera inicjatywę Prokuratora Generalnego i popiera jego wniosek do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o ułaskawienie Mariki M.

Prokuratura Krajowa zaprasza do wsparcia:

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro ogłosił w sobotę (15.07.2023 r.) na konferencji prasowej w siedzibie Prokuratury Krajowej, że postanowił o zarządzeniu przerwy w wykonywaniu kary pozbawienia wolności Mariki M. skazanej na 3 lata za próbę wyrwania tęczowej torby o wartości 15 złotych, co zostało zakwalifikowane jako usiłowanie rozboju o charakterze chuligańskim. Prokuratura Krajowa apeluje do społeczeństwa o wsparcie wniosku Prokuratora Generalnego o ułaskawienie Mariki M. przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

10 sierpnia 2020 r. w Poznaniu doszło do incydentu, w którym Marika M. wspólnie z innymi osobami usiłowała wyrwać tęczową torbę kobiecie. Świadkowie zdarzenia zeznali, że napastnicy nie byli zainteresowani zawartością torby, ale samym jej kolorem – tęczowym. Pokrzywdzona twierdzi, że był to akt protestu przeciwko promocji ideologii LGBT, której symbolizowała torba.

Świadek zdarzenia, koleżanka pokrzywdzonej, zeznała, że Marika i osoby będące z nią chciały po prostu wyrwać torbę w tęczowych barwach, bez zainteresowania jej zawartością. Po szarpaninie odstąpiły bez zabrania torby.

Zwykle sądy uniewinniają ludzi, którzy podobnie zachowują się podczas dyskusji o charakterze światopoglądowym, które są dostępne dla wszystkich w domenie publicznej.

26 sierpnia 2021 r. Sąd Rejonowy Poznań – Stare Miasto w Poznaniu orzekł skazanie Mariki M. na 3 lata bezwzględnego pozbawienia wolności w związku z jej udziałem w rozboju o charakterze chuligańskim.

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skrytykował niesprawiedliwe skazanie Mariki za usiłowanie rozboju. Według niego, Marika nie popełniła żadnego rozboju, a ofiarą jej sądowego skazania, była ona sama – skradziono jej 3 lata wolności i młodzieńczych lat życia, które musiała spędzić za kratami.

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro uważa, że orzeczona wobec oskarżonych kara jest zbyt surowa i nie jest proporcjonalna w stosunku do innych kar orzekanych w podobnych sprawach.

Nawet w przypadku brutalnych gwałtów, zaledwie niecałe 0,5% skazanych zostało ukaranych karą pozbawienia wolności na 3 lata w 2020 roku. Z drugiej strony, 54% spraw w których orzekano kary, skazańcy zostali skazani na 2 lata pozbawienia wolności, co oznacza, że kara Mariki była zdecydowanie wyższa od przeciętnego wymiaru kary.

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wyraził swoje stanowisko, wskazując, że nawet jeśli zachowanie oskarżonych zostało ocenione, to zastosowana kwalifikacja prawna i wymierzona kara są niewspółmierne i nadmierne.

Kontrast między wyrokiem w sprawie Mariki a traktowaniem przez sądy osób związanych z aktywistami LGBT i innymi lewicowymi środowiskami, które dopuściły się aktów agresji, napaści lub pobicia, jest szczególnie wyraźny – zauważył Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Odpowiednie postępowania w takich przypadkach zazwyczaj kończą się uniewinnieniem lub wymierzeniem symbolicznego wyroku.

PAP SA informuje, że wszystkie komunikaty publikowane przez serwis są prezentowane bez jakichkolwiek zmian w treści i formie, którą dostarczył nadawca. Nadawca odpowiada za treść komunikatu, zgodnie z postanowieniami ustawy Prawo Prasowe, artykułu 42 ust. 2.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM