Polityka i społeczeństwo

Wykorzystanie funduszy europejskich na lepszy transport w Pomorzu Zachodnim

Komfortowe fotele dla kobiet w ciąży, przystosowane miejsca dla osób ze spektrum autyzmu, szerokie wejścia, wyraźne piktogramy – to wszystko znajdziemy w nowych pociągach zamówionych przez Województwo Zachodniopomorskie. Koszt zakupu tych składów to ponad 130 mln zł, a 85 proc. poniesionych wydatków zostało sfinansowanych z funduszy unijnych.

Województwo zachodniopomorskie ogłosiło zawarcie umowy z NEWAG SA na dostawę czterech nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych, których wartość oceniona została na ponad 130 milionów złotych. Dofinansowanie w wysokości 85 procent wartości zamówienia będzie pochodzić z funduszy unijnych. Te nowe pojazdy mają pojawić się na torach do listopada 2025 roku.

„Mamy najnowocześniejszą w Polsce flotę do obsługi regionalnych przewozów kolejowych, a realizowane teraz zamówienie potwierdza naszą pozycję lidera” – powiedział cytowany w komunikacie marszałek województwa Olgierd Geblewicz. „Kupujemy pojazdy, które mają być nie tylko niezawodne, bezpieczne, wygodne, ale też posiadać udogodnienia dla osób ze specjalnymi potrzebami” – dodał.

Składy zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić pasażerom najwyższy poziom komfortu i bezpieczeństwa. Są one wyposażone w nowoczesne systemy bezpieczeństwa, klimatyzację, wi-fi, dwie toalety oraz udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością. Do dyspozycji pasażerów są 154 stałe miejsca siedzące, 36 uchylnych oraz 273 miejsca stojące, a także 16 stanowisk do przewozu rowerów. W przedsionkach znajdują się kosze do segregacji odpadów, natomiast w środkowych członach zaprojektowano podwójne drzwi, które ułatwią wsiadanie z wózkiem czy rowerem. Ponadto, ta przestrzeń jest oznaczona fluorescencyjnymi piktogramami, dzięki którym wejścia są dobrze widoczne również po zmroku.

Nowością w tych pociągach będzie 16 szerszych miejsc, w tym specjalnie przystosowane dla osób w ciąży i niepełnosprawnych. W przedniej części składu znajdą się podwyższone miejsca dla osób z autyzmem, a na szybach zostaną umieszczone specjalne okleinowane szyby. Dodatkowo, pasażerowie z tej części pojazdu będą mieli możliwość gry w stonowane planszówki wygodnie usadowione na blacie stolika. Światła również będą przygaszone, aby zapewnić spokojną i wyciszoną podróż.

POLREGIO korzysta z pojazdów własności samorządu województwa, zapewniając swoim pasażerom przejazd aż 270 razy dziennie. Z usług kolei regionalnych na Pomorzu Zachodnim skorzystało w 2022 roku ponad 7,5 mln osób – co stanowi znaczny wzrost w porównaniu do lat ubiegłych.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM