Biznes i finanse

Raport Polskiego Towarzystwa Gospodarczego: Jak Przyszłość Wpłynie na Konkurencyjność Polskich Firm

Opracowanie to stanowi ważne źródło informacji na temat systemu podatkowego, surowców naturalnych, własności przemysłowej, kapitału społecznego oraz wydajności i barier rozwoju w Polsce. Autorzy identyfikują istotne zmiany, jakie nastąpiły w ciągu ostatnich lat i wskazują na niedociągnięcia zarządzania. Ponadto, przedstawiają wnioski i sugerują działania, które powinny zostać podjęte w celu wsparcia polskiego biznesu i zachowania zdrowej konkurencji.

Polskie Towarzystwo Gospodarcze we współpracy z Instytutem Studiów Ekonomiczno-Społecznych przygotowało raport, który stanowić będzie doskonałe narzędzie dla polskich firm w zakresie kompleksowego i skutecznego dążenia do konkurencyjności.

„Wydarzenia ostatniego okresu przyniosły szereg zmian w Polsce i na świecie – wstąpienie Polski do Unii Europejskiej, kryzys finansowy lat 2007-2009, dynamiczny rozwój nowych technologii, pandemię COVID-19, wreszcie wojnę w Ukrainie. (…) Za tymi przemianami powinny również podążać instytucje rządowe” – piszą we wstępie autorzy podkreślając rolę państwa w zagwarantowaniu uczciwej konkurencji między różnymi podmiotami na rynku.

Raport jest podzielony na 4 części. W pierwszej części „Pojęcie i rola konkurencyjności w Europie i na świecie” omawiane są pomysły na to, czym jest konkurencyjność i jej znaczenie w Europie i na świecie po 2019 roku, a także potencjał polskich firm w zakresie wyzwań. Druga część „Bariery rozwojowe na rynkach światowych i europejskich” skupia się na problemach związanych z wysokimi kosztami prowadzenia działalności gospodarczej, regulacjami i instytucjami, a także nieuczciwej konkurencji i braków w prawie.

Raport skupia się w przedostatnim rozdziale na wpływie działalności regulacyjnej organów unijnych, globalnych firm, zmian gospodarczych i ich wpływu na konkurencyjność. Ostatnia część przedstawia wnioski i rekomendacje dotyczące reform podatkowych, regulacji, działań dyplomatycznych i politycznych oraz dobrych praktyk biznesowych w Europie i na świecie.

Raport autorów podsumowuje 5 kluczowych obszarów wpływających na konkurencyjność. Gospodarka cyfrowa i rozwój to pierwszy z nich, w którym wskazano na możliwość zasięgu przedsiębiorstwa na rynki międzynarodowe dzięki technologiom informacyjnym i komunikacyjnym. Autorzy podkreślają istotę zasobów materialnych, niematerialnych i kompetencji dla przewagi konkurencyjnej. Promocja ekspansji zagranicznej jest widziana jako szansa dla biznesu, a wśród najważniejszych trendów wymienia się nearshoring, zieloną transformację, starzenie się społeczeństw wysoko rozwiniętych oraz przenoszenie różnych aspektów życia do świata cyfrowego.

Rząd zajmie się zapewnieniem równych szans rynkowych przez stworzenie przejrzystego systemu wsparcia oraz redukcję ryzyka związanego z nierównym dostępem do rynku. Oprócz tego, polski rząd zapewni odpowiednie instrumenty finansowe dla przedsiębiorstw, które chcą wejść na rynek, środki na inwestowanie w innowacje i dostosowywanie się do zmian. Będzie również dbał o równe obciążenia regulacyjne i podatkowe dla firm zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Urzędy antymonopolowe monitorować będą zarówno wykorzystywanie pozycji dominującej przez międzynarodowe korporacje, jak i nieformalne wsparcie publiczne ze strony rządów ich kraju pochodzenia.

Rząd powinien zadbać o to, aby stosowane przez niego instrumenty wsparcia dla firm nie blokowały struktur rynkowych o niższej presji konkurencyjności oraz aby wspierały i rozwijały zinstytucjonalizowane mechanizmy konsultacyjne i koordynacyjne pomiędzy państwem a biznesem. Jest to szczególnie ważne w przypadku Polski, gdzie zdaniem ekspertów, funkcjonowanie takich zinstytucjonalizowanych ciał i procedur doradczych może mieć głęboki sens i pozytywny wpływ na obecny stan krajowego systemu podatkowego, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorców, którzy borykają się z relatywnie dużymi kosztami dostosowania się do zmian w przepisach i interpretacjach w stosunku do wielkich przedsiębiorstw, w tym tych zagranicznych.

Autorzy wskazują, że polityka gospodarcza kraju narażona jest na agresywną konkurencję zarówno z bardziej rozwiniętych gospodarek, jak i krajów rozwijających się. Stanowi to jedno z wielu ryzyk, którym musi stawić czoła. Wniosek stanowi również brak adekwatnych regulacji i niechęć Komisji Europejskiej do reagowania na problemy zgłaszane przez polskich i unijnych przedsiębiorców. Innym zagrożeniem jest agresywna optymalizacja podatkowa zagranicznych podmiotów i wsparcie, jakie otrzymują od swoich państw rodzimych. Największym problemem polskich pracodawców jest jednak skomplikowany system podatkowy, który jest jednym z najbardziej skomplikowanych w UE.

„Działania na przyszłość” to konkretne rekomendacje, które mają wspierać przedsiębiorców w działaniach na rynkach zagranicznych. Autorzy zalecają, aby wykorzystać narzędzia, takie jak Digital Attaché, do ochrony interesów krajowych przedsiębiorstw cyfrowych działających poza granicami Polski. Ponadto, zalecają również wzmocnienie kontroli celnej towarów przywożonych w ramach e-commerce oraz stosowanie kar finansowych wobec podmiotów, które korzystają z pomocy publicznej. Zalecane są również działania mające na celu zapewnienie, aby inwestycje państwowe wpływały na konkurencyjność poszczególnych branż.

Polskie Towarzystwo Gospodarcze serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z raportem, który jest wynikiem wieloletnich prac analityków zajmujących się poszczególnymi dziedzinami gospodarki. Wykonana praca, wraz z danymi oraz analizami, została udostępniona na oficjalnej stronie naszego stowarzyszenia. Raport można pobrać, klikając w poniższy link: https://iptg.pl/wp-content/uploads/2023/07/Przyszlosc-Konkurencyjnosci-Polskich-Firm.pdf


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM