Polityka i społeczeństwo

Nowy zbiornik retencyjny w Poznaniu – korzyści dla mieszkańców miasta

Ministerstwo Infrastruktury Serdecznie Zaprasza na Uroczyste Otwarcie Zbiornika Retencyjnego Tulce!

Z przyjemnością informujemy, że 26 lipca 2023 roku otwarty zostanie Zbiornik Retencyjny Tulce w gminie Kleszczewo, w woj. wielkopolskim. Oferuje on powierzchnię 22,45 ha i pojemność 242 tys. m sześc., które będą wykorzystywane do magazynowania wody dla potrzeb rolnictwa oraz służyć jako miejsce rekreacji.

Ministerstwo Infrastruktury zaprasza Państwa na Uroczyste Otwarcie Zbiornika Retencyjnego Tulce! Będzie to wyjątkowa okazja, aby uczestniczyć w otwarciu tego znaczącego obiektu, który zapewni dostęp do wody i wspaniałych przestrzeni rekreacyjnych w gminie Kleszczewo.

Budowa zbiorników wodnych jest jednym z najskuteczniejszych i najbardziej przyjaznych dla środowiska sposobem na zapewnienie dostępu do wody dla ludzi, zwierząt i roślin. Zasoby wody w zbiornikach są wykorzystywane w celach użytkowych, takich jak produkcja energii, ochrona przeciwpowodziowa i zaopatrywanie w wodę. Ich budowa zapewnia również zwiększenie zdolności retencyjnej zlewni, co umożliwia zarządzanie wodami w sposób bardziej skuteczny, lepiej dostosowany do zmieniających się warunków klimatycznych.

Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury, zaznaczył, że dzięki nowemu zbiornikowi wodnemu w Tulcach mieszkańcy gminy Kleszczewo będą mogli nawodnić swoje pola w okresach niedoboru opadów. To szczególnie ważne, ponieważ w tym regionie notowane są jedne z najniższych poziomów opadów deszczu w całym kraju. Jest to spowodowane brakiem jezior, mokradeł oraz niewielką powierzchnią łąk. Dodatkowo, gleby w tej gminie charakteryzują się bardzo dobrą jakością, dlatego wzrost plonów będzie widoczny dzięki wykorzystaniu nowego zbiornika.

Zbiornik Tulce w gminie Kleszczewo powstał dzięki wsparciu Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Przedsięwzięcie o wartości blisko 22 mln zł zostało współfinansowane przez Unię Europejską w kwocie blisko 18 mln zł, pozostała część finansowania pochodziła ze środków krajowych oraz ze środków własnych inwestora. Powstanie zbiornika zostało umożliwione przez wybudowanie ziemnej zapory czołowej około 70 m powyżej drogi Tulce – Środa Wielkopolska, co pozwoliło na spiętrzenie wód rzeki Męciny.

PAP SA dostarcza komunikaty bez wprowadzania zmian w ich treści. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za jego treść zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM