Polityka i społeczeństwo

Nowy zbiornik retencyjny w Wielkopolsce – jak budować odporność na powodzie?

Położona w wielkopolskiej gminie Kleszczewo miejscowość Tulce doczekała się w środę swojego nowego zbiornika retencyjnego, który został zbudowany z wsparciem Unii Europejskiej. Powierzchnia tego akwenu wynosi ponad 22 ha, a jego pojemność retencyjna to 242 tys. m³. Oprócz funkcji rekreacyjnych, nowy zbiornik ma magazynować wodę na potrzeby rolnictwa.

„Na obszarze gminy Kleszczewo notowane są jedne z najniższych w kraju poziomy opadów deszczu. Charakterystyczną cechą tego regionu jest brak jezior, mokradeł oraz niewielka powierzchnia łąk. Deficyt wody jest szczególnie odczuwalny na użytkach rolniczych, a takich w gminie Kleszczewo nie brakuje, ponieważ są tu gleby bardzo dobrej jakości. Nowy zbiornik Tulce pozwoli nawodnić pola w okresach niedoboru opadów. Dzięki temu plony będą wyższe” — powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Zbiornik Tulce został zbudowany w celu zwiększenia bezpieczeństwa lokalnej sieci hydrotechnicznej. Projekt zakładał budowę ziemnej zapory, regulację wody oraz wybudowanie zespołu przepustów, mających na celu dbać o bezpieczeństwo mieszkańców i infrastruktury w razie powodzi.

Realizacja zadania pozwoliła uniknąć zniszczeń oraz strat, które mogłyby wystąpić w przypadku powodzi. Zbiornik Tulce zapewnia także rekreację i zabawę dla mieszkańców, którzy mogą w pełni korzystać z jego uroków.

Zbiornik Tulce znajduje się w pobliżu miejscowości Kleszczewo, położonego w województwie wielkopolskim. Jest to wyjątkowe miejsce, które jest obecnie wykorzystywane przez mieszkańców do rekreacji, sportów wodnych, spacerów i wędkowania.

Budowa zbiornika Tulce w gminie Kleszczewo była szczególnie ważna dla mieszkańców, bowiem zapewnia bezpieczeństwo oraz pozwala na wykorzystywanie jego zalet rekreacyjnych. Ta inwestycja pozwala mieszkańcom cieszyć się piękną przyrodą i ułatwia codzienne funkcjonowanie.

Zbiornik Tulce został wybudowany w celu wzmocnienia lokalnej sieci hydrotechnicznej i zapewnienia bezpieczeństwa w przypadku powodzi. Projekt został współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, dzięki czemu mieszkańcy mogą cieszyć się wszystkimi zaletami zbiornika.

Dzięki zbiornikowi Tulce mieszkańcy gminy Kleszczewo mają dostęp do wyjątkowego miejsca, w którym mogą korzystać z pięknych widoków, uprawiać sporty wodne, spacerować i wędkować. Tym samym zbiornik stanowi ważny element infrastruktury, zapewniając bezpieczeństwo oraz możliwość wypoczynku.

„W Wielkopolsce mamy długą listę potrzebnych realizacji potrzebnych w gospodarce wodnej, ale od wielu lat brakuje na nie środków finansowych. Szczęśliwie wyszedł tutaj naprzeciw budżet Unii Europejskiej. Za naszym pośrednictwem w ostatnich latach udało się zrealizować dwa większe przedsięwzięcia jeśli chodzi o gospodarkę wodną. Obok zbiornika w Tulcach to rewitalizacja brzegów Warty w Poznaniu, której wartość wyniosła 22 miliony złotych, a kwota unijnego dofinansowania 18 milionów” – wyjaśnił Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

„Jako samorząd już od 1991 roku staraliśmy się o utworzenie zbiornika. Dzięki tej inwestycji poprzez system melioracji, będzie można zaopatrzyć w wodę znaczny obszar gminy. W przyszłości chcemy też udostępnić zbiornik do celów rekreacyjnych” – zaznaczył Bogdan Kemnitz, Wójt Gminy Kleszczewo.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM