Wiadomości Polska Nauka i technologie Budowanie domów zgodnie z zasadami ekologii: od inspiracji kosmosem do samowystarczalności
Nauka i technologie

Budowanie domów zgodnie z zasadami ekologii: od inspiracji kosmosem do samowystarczalności

Według Wiktorii Dziaduły z Politechniki Śląskiej, architektura może czerpać z technologii stosowanych wcześniej w kosmosie, aby osiągnąć samowystarczalność i ekologiczny cykl życia budynków. Wykorzystanie technologii pozwoliłoby wyprzedzić nasze oczekiwania w zakresie innowacji i wprowadzić nowe rozwiązania, które wpłyną pozytywnie na środowisko.

Wiktoria Dziaduła podczas swojej pracy doktorskiej na Politechnice Śląskiej zainteresowała się architekturą w ekstremalnych warunkach, zwracając szczególną uwagę na aspekty samowystarczalności – odnosząc się do kosmicznych placówek, jak również do budowanych struktur w trudnych warunkach otoczenia, gdzie wymagane parametry do życia i pracy są ekstremalne.

Doktorantka uważa, że interdyscyplinarne połączenie architektury z inżynierią środowiska, budownictwem, logistyką oraz psychologią pozwala wypracować innowacyjne rozwiązania, które można wykorzystać w zrównoważonym budownictwie ziemskim. Technologie te wywodzą się zarówno z warunków kosmicznych, jak i ekstremalnych, dzięki czemu oferują wiele potencjału w zakresie nowatorskich rozwiązań.

Eksperymenty prowadzone w szkole architektury na Uniwersytecie Dalhousie wyraźnie pokazują, jak istotne jest tworzenie samowystarczalnych, ekologicznych budynków. Odnosi się to zarówno do koncepcji, jak i materiałów, jakie są używane do budowy. Inspiracją dla tych działań są rozwiązania zaczerpnięte z natury, które zapewniają zrównoważone i trwałe struktury.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version