Ludzie i kultura

Upamiętnijmy Powstanie Warszawskie w Legnicy

Przy okazji upamiętnienia bohaterstwa powstańców i ofiar Powstania Warszawskiego, we wtorek 1 sierpnia br. o godzinie 17.00 przy dawnym Domu Harcerza przy ul. Okrzei, organizatorzy spotkania, wśród których znajdą się przedstawiciele legnickich środowisk społecznych oraz władz samorządowych, odsłonią tablicę pamiątkową upamiętniającą Szare Szeregi. Uroczystość będzie okazją do wspólnego wyrażenia szacunku dla poległych bohaterów.

Z okazji obchodów rocznicowych, harcerze z Hufca ZHP w Legnicy oraz członkowie Centrum Seniora Legnickiego Centrum Kultury i Miejskiej Rady Seniorów zapraszają wszystkich na Wieczór Pieśni Powstańczej, który odbędzie się na legnickim Rynku (przy Centrum Spotkań, Rynek 19). Tym razem wydarzenie będzie miało na celu przybliżenie klimatu tamtych czasów, przywołanie atmosfery powstańczej Warszawy poprzez wspólne śpiewanie piosenek, które otaczały walczących warszawiaków oraz odczytanie wybranych wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i innych poetów. Serdecznie zachęcamy do udziału w tej wyjątkowej uroczystości i włączenia jej na stałe do kalendarza obchodów Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Legnicy do wspólnego śpiewania i celebrowania tradycji! Godzina „W” będzie także okazją do odkrycia historii miasta poprzez udział w rekonstrukcji ulicznej potyczki z Powstania Warszawskiego, wystawę broni oraz środków łączności używanych w tamtym okresie. Poczta Harcerska Azymut 95 zaprasza na wyjątkowy spacer po historii Legnicy!

Pierwszym punktem w programie narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego będzie uroczyste złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej Szare Szeregi, ul. Okrzei, o godzinie 17:00. Po odśpiewaniu hymnu państwowego w dwóch zwrotkach, Prezydent i zaproszeni goście będą mieli możliwość złożenia kwiatów w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego.

Kolejnym elementem będzie odtworzenie jednej z pieśni powstańczych, po którym nastąpi deklamacja wiersza Józefa Szczepańskiego „Dziś idę walczyć mamo”. Na zakończenie obchodów zaproszeni zostaną na Wieczór pieśni powstańczych w Rynku.

Zapraszamy wszystkich do udziału w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego 2023 r. w Legnicy!

Program obchodów będzie miał miejsce w dniu 1 sierpnia 2023 roku i będzie obejmował następujące wydarzenia:

– uroczyste złożenie kwiatów na tablicy upamiętniającej Szare Szeregi o godzinie 17.00
– odśpiewanie hymnu państwowego (2 zwrotki)
– złożenie kwiatów – Prezydent i zaproszeni goście
– odtworzenie pieśni powstańczej oraz deklamacja wiersza Józefa Szczepańskiego „Dziś idę walczyć mamo”
– Wieczór pieśni powstańczych w Rynku

Uroczystości będą okazją do upamiętnienia heroicznych czynów bohaterów Powstania Warszawskiego. Zapraszamy do wzięcia udziału w wyjątkowym wydarzeniu i uczczenia ofiar tego wielkiego zrywu narodowego!


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM