Biznes i finanse

Stalowa Wola: Wolność na drodze do przemiany

Mieszkańcy Stalowej Woli będą mogli cieszyć się z remontu ulicy Wolności, który rozpocznie się w tym roku. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 5,5 miliona złotych, z czego aż 2,8 miliona pochodzić będzie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Oficjalne ogłoszenie przetargu na wyłonienie wykonawcy remontu planowane jest na lipiec lub sierpień, zaś zakończenie prac przewidziane jest na koniec drugiego kwartału 2024 roku.

Prezydent Lucjusz Nadbereżny podkreślił, że ulica ta ma wyjątkowe znaczenie dla historii Stalowej Woli. Dlatego też miasto postanowiło przywrócić jej dawny charakter. W związku z tym, wniosek został złożony do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, który ma sfinansować remont tej ulicy.

Zgodnie z wolą prezydenta, ulica zostanie odnowiona w taki sposób, aby nadać jej właściwy, historyczny charakter. Prace mają być wykonane z najwyższą starannością, aby ulica mogła służyć przyszłym pokoleniom jeszcze przez wiele lat.

Ulica Wolności w Stalowej Woli będzie modernizowana, by jeszcze lepiej oddawać charakter okolicy. W ramach zadania planowana jest wymiana konstrukcji drogi, podbudowy i nawierzchni, a także wprowadzenie stylizowanej kostki klinkierowej do budowy nowych ciągów pieszych. Zadbano również o zachowanie obecnej zieleni na ulicy Wolności, dlatego linie krawężników dzisiejszych ciągów pieszych nie zostaną rozszerzone. Nie planuje się także nowych ścieżek rowerowych. W ramach modernizacji zaplanowano także wymianę oświetlenia na modernistyczne. Liczba miejsc parkingowych i układ parkowania pozostanie bez zmian.

Oprócz głównego ciągu ulicy Wolności, naszym celem będzie również wykonanie remontu zatok parkingowych przy ulicy Wolności 7 i 9, jak również budowa nowego oświetlenia i chodników, które będą łączyć ulicę Wolności z Parkiem Miejskim, Szkołą Muzyczną, ulicą Narutowicza oraz dalej do baru Kaprys. Przetarg ma nam to umożliwić.

Senator Janina Sagatowska zaznaczyła podczas swojego wystąpienia, że Polski Ład i inne rządowe inwestycje są ważnym wsparciem dla wielu gałęzi naszego życia. Dotacje te wpływają na postęp wspólnot lokalnych, co jest niezwykle korzystne dla rozwoju naszych gmin.

Senator RP Janina Sagatowska podkreśliła, że Polski ład opiera się na szacunku dla każdego człowieka i jego prawie do godnego życia, a budżet jest sprawiedliwie dzielony, ponieważ nie zapomina się o każdej rybce, nawet jeśli nie są one największe. To jasno komunikuje, że każdy obywatel powinien mieć dostęp do wszystkiego, co umożliwia godne życie.

Rafał Weber, wiceminister infrastruktury, podkreślił, że Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg został utworzony w 2019 roku i od tego czasu systematycznie wzmacniany, aby dostarczyć jak największą ilość możliwości dla gmin. W tym roku Rząd przeznaczył na modernizację i naprawy infrastruktury niemalże miliard złotych, w tym 66 milionów złotych na Podkarpacie.

Aby odpowiedzieć na rosnące potrzeby modernizacji dróg samorządowych, Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg został stworzony w 2019 roku i wzmocniony w latach 2020-2022. Ponadto, została przyznana specjalna pula w wysokości 1 mld złotych, wykorzystana do prawie 1500 inwestycji związanych z remontami. Wiceminister infrastruktury Rafał Weber powiedział, że fundusz ma na celu odpowiedzieć na oczekiwania samorządów.

Przewodniczący Rady Miasta Stanisław Sobieraj wyraził podziękowanie parlamentarzystom za zaangażowanie w wsparcie dla Stalowej Woli, przypominając, że jest to największa dotacja, jaka kiedykolwiek trafiła do miasta.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM