Naukowcy z Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa połączyli swoje siły z firmą Remote Sensing Business Solutions (RSBS), aby przeprowadzić badania spektralne na Pustyni Atakama w Chile. Projekt Hype4Explor wspiera też rozwiązania dla górnictwa i branży wydobywczej.
Projekt Hype4Explor skupia się na badaniu Porfirowego Złoża Miedzi (PCD), które jest głównym źródłem miedzi na całym świecie. Te złoża są uznawane za polimetaliczne, dlatego zasadne jest ich staranne zbadanie.
Aby zweryfikować mapę mineralizacji, zespół projektowy wybrał Chile jako idealne miejsce do realizacji swoich działań. Kraj ten posiada wiele złóż PCD, a jednocześnie ma minimalną ilość pokrywy roślinnej, co pozwala na wykorzystanie zdjęć satelitarnych przez cały rok. Poligony badawcze zostały wybrane w ramach tego projektu, aby w pełni wykorzystać te korzystne warunki.
Badania na obszarze Sierra Gorda są prowadzone w ramach współpracy z firmą Sierra Gorda SCM. To właśnie ta współpraca umożliwiła RSBS legalne przeprowadzenie prac badawczych i zapewnienie wsparcia logistycznego na miejscu. Kopalnia eksploatuje Porfirowe Złoże Miedzi, zaś badania przedprojektowe wykonane przez geologów Uniwersytetu Warszawskiego oraz geologów Sierra Gorda SCM wykazały obecność stref mineralizacji służących do wydobycia konkretnych surowców.
Do projektu przyłączyły się również naukowcy z Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa, których zadaniem jest pozyskanie danych spektralnych w celu stworzenia bazy danych sygnatur spektralnych i połączenia ich z lokalizacjami poboru materiału geologicznego. Badania przeprowadzone przez naukowców z Wydziału Geologii UW umożliwią także wykonanie map mineralizacji na podstawie hiperspektralnych danych satelitarnych w trzech obszarach badawczych w regionie Antofagasty: Sierra Gorda, kopalni Sierra Gorda SCM oraz Sierra Limon Verde w okolicach miasta Calama.
„Nasze doświadczenia pozyskane w ramach wcześniejszych projektów B+R z wykorzystaniem spektrometrii mogły zostać wykorzystane po raz pierwszy w tak trudnych warunkach terenowych i klimatycznych. W ramach projektu wykonaliśmy około tysiąca pomiarów spektralnych, które zostaną wdrożone w pracach firmy RSBS. Proces ten był bardzo wymagający od strony fizycznej i organizacyjnej, niemniej pokazaliśmy nasze możliwości realizacji prac tego typu w dowolnym miejscu na świecie” – mówi Marcin Spiralski z Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.
Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej aparatury do badań spektralnych, badacze z Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa uzyskali bardzo dokładne wyniki. Przy pomocy przenośnego spektroradiometru hiperspektralnego mogli badać i analizować widmo światła w szerokim zakresie długości fali. Do tego celu wykorzystano również przenośny odbiornik GNSS, który umożliwiał dokładne określenie położenia i wysokości miejsca badań.
Aparatura użyta w badaniach spektralnych jest wysoce zaawansowana technologicznie. Przenośny spektroradiometr hiperspektralny pozwolił na dokładną analizę widma światła w bardzo szerokim zakresie długości fali. Przenośny odbiornik GNSS zapewnił precyzyjne określenie położenia i wysokości miejsca badań. W połączeniu z wiedzą naukowców, wykorzystanie tego typu aparatury pozwoliło uzyskać bardzo dokładne wyniki.
Nowoczesna aparatura do badań spektralnych opracowana przez Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa została użyta w wykonaniu bardzo skomplikowanych zadań badawczych. Przenośny spektroradiometr hiperspektralny i odbiornik GNSS w połączeniu z wiedzą naukowców pozwoliły badaczom na precyzyjne określenie widma światła i położenia miejsca badań.
Użycie specjalistycznej aparatury do badań spektralnych pozwoliło naukowcom z Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa uzyskać bardzo dokładne wyniki. Zaawansowana technologicznie aparatura została wykorzystana do określenia widma światła w szerokim zakresie długości fali oraz do precyzyjnego określenia położenia i wysokości miejsca badań.
Nowoczesna aparatura do badań spektralnych opracowana przez Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa okazała się niezwykle skuteczna w wykonaniu zadań badawczych. Dzięki wykorzystaniu przenośnego spektroradiometru hiperspektralnego i odbiornika GNSS, badacze uzyskali bardzo wiarygodne wyniki.
„RSBS zdecydowało się na podjęcie współpracy z Instytutem, ponieważ to jedna z nielicznych jednostek w kraju posiadająca spektroradiometr terenowy ASD FieldSpec Hi-Res, który umożliwia rejestrację widm w bardzo szerokim zakresie spektralnym (350-2500 nm). Szczególnie istotne w mapowaniu określonych minerałów są dla nas pasma SWIR, stąd wykorzystanie tej aparatury było niezbędne w celu rejestracji charakterystyk spektralnych ośrodków skalnych podczas prac terenowych. Instytut posiada wykwalifikowaną kadrę specjalistów i szerokie doświadczenie w realizacji badań terenowych na całym świecie, co sprawia, że jesteśmy otwarci na dalszą współpracę badawczą”.
Marcin Maksymowicz, Lead R&D Engineer w projekcie Hype4Explor, podkreśla, że Sztuczna inteligencja pomoże odkryć nowe złoża. Technologia ta pozwala wygenerować mapy mineralizacji powierzchniowych, które stanowią niezwykle cenne źródło danych dla interpretacji. Przyczynia się to do zawężenia obszarów prac poszukiwawczych, a także umożliwia precyzyjne lokalizowanie poszukiwawczych otworów wiertniczych.
Sztuczna inteligencja wykorzystywana w projekcie Hype4Explor zapewnia znaczne korzyści finansowe, ponieważ zmniejsza koszty związane z prowadzonymi pracami poszukiwawczymi oraz minimalizuje ryzyko.
Marcin Maksymowicz, Lead R&D Engineer w projekcie Hype4Explor, wyraźnie wskazuje, że Sztuczna inteligencja pomoże odkryć nowe złoża. Dzięki wykorzystaniu technologii możliwe jest generowanie map mineralizacji powierzchniowych, które stanowią niezbędne dane do interpretacji. Pozwala to zawęzić obszary poszukiwań oraz lokalizować precyzyjnie punkty poszukiwań.
Sztuczna inteligencja w projekcie Hype4Explor przynosi wymierne korzyści finansowe, które polegają na obniżeniu kosztów związanych z pracami poszukiwawczymi oraz minimalizacji ryzyka.
RSBS proponuje innowacyjne podejście do poszukiwań wydobywczych. Przy wykorzystaniu setek rozpoznanych złóż PCD na całym świecie, system tworzy modele sztucznej inteligencji, które umożliwiają łączenie mineralizacji powierzchniowej z parametrami złóż już rozpoznanych (zawartość miedzi, tonaż całkowity), aby określić potencjał złożowy obszarów greenfieldowych. Dzięki temu, decyzje w obszarze poszukiwań wydobywczych mogą być podejmowane na wczesnym etapie, zwiększając szansę na sukces.
Badania prowadzone w Chile wykorzystują nowe podejście do poszukiwań minerałów, integrujące dane pozyskane w terenie i dane satelitarne. Efektem tego są dokładniejsze mapy mineralizacji powierzchniowej i biblioteki charakterystyk spektralnych ośrodków skalnych, które są specyficzne dla danego obszaru. Przeanalizowane zostaną progi detekcji określonych minerałów, wykorzystując charakterystyki spektralne skał otrzymane w terenie w połączeniu z badaniami laboratoryjnymi próbek. Dzięki tym unikalnym danym będzie można w pełni wykorzystać zalety obu typów danych do poszukiwania minerałów.
Źródło: pap-mediaroom.pl