Biznes i finanse

Grawitacyjny magazyn energii: polska innowacja, remedium dla niestabilności OZE na skalę europejską

Spółka technologiczna OZE Rentier S.A. wprowadza innowacyjne rozwiązanie dla magazynowania odnawialnych źródeł energii. Zamiast drogich elektrowni szczytowo-pompowych, stosuje oparte na zasadzie grawitacji magazyny energii w postaci wież o wysokości stu kilkudziesięciu metrów, na których zawieszone są bloki stalowe. W okresach nadwyżki energii bloki są podnoszone, by w momencie zapotrzebowania energii opuścić je z góry i zamienić kinetyczną energię w elektryczną.

Następnym krokiem w rozwoju tego magazynu energii stały się moduły śledzenia wysokości, które mierzą poziom wody w magazynie i w razie potrzeby automatycznie wysyłają sygnał do wciągarki, aby podnieść bloki stalowe do góry. Automatyzacja tego procesu umożliwia wykorzystanie potencjału magazynu energii w każdym miejscu na świecie.

Grawitacyjne magazyny energii są modułowe, wygodne w montażu i zajmują niewiele miejsca. Ich instalacja w miejscach z dużą produkcją energii słonecznej i wiatrowej nie wymaga rozbudowy sieci przesyłowej, co przynosi znaczne oszczędności. Jeden hektar może pomieścić magazyn o pojemności do 20 MWh, a zastosowanie takich magazynów na szeroką skalę oznacza, że można tworzyć magazyny energii o dowolnej pojemności na dziesiątkach hektarów.

Magazyny oferują stały wysoki współczynnik efektywności w czasie eksploatacji, a także możliwość poddania recyklingowi w 99,9%. Dzięki precyzyjnie zaprojektowanej strukturze i mechanice, okres eksploatacji może wynosić nawet 50 lat, co przewyższa wydajność elektrowni słonecznych i wiatrowych.

Grawitacyjne magazyny energii, dzięki temu, że mogą być budowane w pobliżu miejsc jej produkcji, dają możliwość zwiększenia mocy przyłączeniowych w miejscach o największym zapotrzebowaniu, przy relatywnie niewielkich kosztach inwestycji w istniejącą sieć elektroenergetyczną.

Aby w pełni wykorzystać potencjał energetyki jądrowej i geotermii, Polska musi przejść na technologię wysoko wydajnych magazynów energii, które wspomogą elektrownie na paliwa węglowodorowe. Takie działanie pozwoli na stabilizację sieci energetycznej i Krajowego Systemu Energetycznego, co z kolei przyczyni się do zmniejszenia emisyjności kraju i dostosowania się do wymagań Unii Europejskiej.

Gdybyśmy zastosowali grawitacyjne magazyny energii, zwiększenie udziału OZE w miksie energetycznym będzie możliwe poprzez budowę nowych, przyjaznych dla środowiska elektrowni słonecznych i wiatrowych. To z kolei pozwoli na wygaszenie wysokoemisyjnych elektrowni opartych na paliwach kopalnych, co przyczyni się do obniżenia i stabilizacji cen energii w Polsce. W efekcie, nasza gospodarka może mieć stabilny wzrost i być jednym z silników gospodarki europejskiej na przestrzeni następnych dziesięcioleci.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszych produktach, odwiedź naszą stronę internetową https://ozerentier.pl/grawitacyjne-magazyny-energii/ lub www.ozerentier.pl.

P>OZE Rentier S.A. z pasją dba o środowisko naturalne wykorzystując innowacyjne technologie. Firma specjalizuje się w budowie elektrowni słonecznych z panelami śledzącymi ruch słońca. Zespół firmy postanowił wykorzystać grawitację do stworzenia magazynu energii o pojemności 250 kWh. Już wkrótce planowany jest start prototypu magazynu przy jednej ze swoich elektrowni.

OZE Rentier S.A. stoi na czele przeciwdziałania zmianom klimatu wykorzystując innowacyjne technologie. Zespół firmy zaprojektował magazyn energii wykorzystujący grawitacje, co pozwala przechowywać energię w dużych ilościach. Jeszcze w tym roku planowana jest budowa prototypu o pojemności 250 kWh przy jednej ze swoich elektrowni słonecznych.

W spółce OZE Rentier S.A. Andrzej Tersa, ekspert w dziedzinie energetyki odnawialnej oraz były prezes Energa S.A., kieruje pracami związanymi z badaniami i rozwojem grawitacyjnych magazynów energii.


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM