5 września 2023 roku Sieć Badawcza Łukasiewicz i Jakusz podjęły współpracę w ramach XXXI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, mając na celu optymalizację, rozwój i sprzedaż technologii HTP do produkcji nadtlenku wodoru o stężeniu 98% i wysokiej czystości. Przyjęcie umowy przez Remigiusza Kopoczka, wiceprezesa ds. badawczych Sieci Badawczej Łukasiewicz, dr. inż. Pawła Stężyckiego, dyrektora Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa oraz Bartosza Jakusza, prezesa zarządu Jakusz, zostało przyjęte przez obecnych z wielkim entuzjazmem.
Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa i Jakusz wkraczają w nowy etap wieloletniej współpracy, wykorzystując swój potencjał i wyniki badań, aby rozszerzyć ją o technologie HTP. Jest to kolejny krok w kierunku uzyskiwania taniego nadtlenku wodoru o stężeniu 98%, a zarazem przełom w dziedzinie ekologicznych i wysokowydajnych napędów kosmicznych.
Nadtlenek wodoru klasy HTP to innowacyjny ciekły utleniacz, który jest bezpieczniejszy niż hydrazyna, popularny składnik paliw rakietowych. O stężeniu 98%, HTP może z powodzeniem zastąpić hydrazynę, a jednocześnie pozostaje wyjątkowo przyjazny dla środowiska. Jego produkcja jest nie tylko prostsza i tańsza od używanej obecnie, ale również bezpieczna dla środowiska naturalnego.
Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl