Biznes i finanse

Kluczowy wkład polskich firm i sektora bankowego w odbudowę Ukrainy

Polskie firmy mogą stać się czynnikiem sprawczym w procesie odbudowy Ukrainy i wykorzystać swój potencjał, aby przyczynić się do jej odnowy. W szczególności sektor bankowy powinien wykazać się gotowością do wsparcia w tej dziedzinie. PKO Bank Polski, który jest właścicielem Kredobanku działającego na Ukrainie, już wykazał inicjatywę w tym zakresie, ponieważ szybkie odrodzenie ukraińskiej gospodarki jest w interesie Polski.

Uczestnicy Forum Ekonomicznego w Karpaczu przyglądali się bliżej planom i działaniom służącym odbudowie Ukrainy po wojnie. Zgodnie uznali, że polsko-ukraińskie stosunki są obecnie w najlepszym stadium od wielu lat i są podstawą do budowania trwałych relacji na wszystkich poziomach: społecznym, politycznym i gospodarczym.

Bartosz Błaszczyk, dyrektor Biura Klienta Podstawowego w PKO Banku Polskim, podkreślił, że Polska i Ukraina napisały już swoją wspólną historię. Zmiana sytuacji geopolitycznej wywarła pozytywny wpływ na polsko-ukraińskie relacje, gdyż oba kraje zaczęły współpracować w obliczu wspólnego zagrożenia.

Markiyan Malskyy, były mer Lwowa i założyciel Szkoły Prawnej przy Europejskim Stowarzyszeniu Biznesowym we Lwowie, zaproponował wyjątkowo aktywne zaangażowanie Polski w odbudowę Ukrainy. Uznał on Polskę za państwo nr 1 wśród krajów pomagających Ukrainie i podkreślił, że odgrywa ona ważną rolę w powojennej odbudowie.

Podkreślił, że nie można czekać do końca działań wojennych, gdyż nie jest to wcale gwarantowane. Wyjaśnił, że skutki tych działań są widoczne nawet tam, gdzie nie odbywają się bezpośrednie starcia, jak choćby w postaci negatywnych skutków dla ukraińskiego rynku pracy.

„Odbudowywanie Ukrainy można już zacząć na zachodnich terenach kraju, poprzez wchodzenie firm zagranicznych w spółki z ukraińskimi na zasadach joint venture” – powiedział.

Dyrektor Błaszczyk i ukraiński ekspert podkreślili, że odbudowa Ukrainy powinna być jednym z priorytetów, pomimo obecnego stanu wojny. „Gospodarka Ukrainy odgrywa istotną rolę w jej sytuacji wewnętrznej i relacjach z sąsiadami, dlatego też Polska powinna wspierać Ukrainę w odbudowie jej gospodarki” – powiedział przedstawiciel PKO BP.

„Dzięki wzajemnej współpracy, Kredobank już ułatwia działalność firmom, które chciałyby wziąć udział w odbudowie Ukrainy, poprzez dostęp do kredytów i innych usług finansowych. Bank oferuje po obu stronach również inne formy wsparcia merytorycznego czy informacyjnego, m.in. o przetargach za pośrednictwem uruchomionej w lipcu br. platformy internetowej Plan4UA” – podał dyrektor Błaszczyk.

„Jest też wiele obaw po stronie polskich firm o transparentność tego procesu czy bezpieczeństwa kapitału. Przypominam, że my taką transformację transparentności przechodziliśmy w latach 90-tych XX wieku. W tym kontekście jako Grupa Kapitałowa PKO BP chcemy dostarczać firmom usługi, które pomogą im wejść na ukraiński rynek, odnaleźć się w tamtejszym systemie regulacyjnym i rozliczyć z podatkami” – wyjaśnił bankowiec.

Jednym z kluczowych elementów odbudowy Ukrainy jest sektor bankowy. Największy polski bank, PKO BP, działa w tym kraju poprzez swojego ukraińskiego oddziału, Kredobank.

Firmy z Polski chętnie przyłączają się do tej inicjatywy, wspierając Ukrainę w odbudowie. PKO BP oferuje swoje produkty finansowe Ukraińcom w Polsce, aby mogli one kupić mieszkania lub założyć własną działalność.

Polscy eksperci wskazują, że rozwój sektora bankowego jest niezbędny do odbudowy Ukrainy.

PKO BP, jako jeden z największych banków w Polsce, jest liderem w tej dziedzinie, oferując swoje usługi Ukraińcom przebywającym w Polsce i w Ukrainie.

Dzięki temu, wspólnymi siłami, Polacy i Ukraińcy wspierają odnowienie Ukrainy i jej gospodarkę.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM