Zdrowie i styl życia

Tradycja wspólnych posiłków w rodzinach polskich – jak ją pielęgnować?

Prawie 90% Polaków spożywa co najmniej raz w tygodniu wspólny posiłek, a połowa z nich codziennie. Ponad połowa rodzin stara się jeść zdrowo, jednak jedynie 12% rodziców zamawia zdrowe jedzenie dla swoich dzieci. Sposobem na zaoszczędzenie czasu jest zamawianie obiadu z dowozem do domu, co czyni prawie 1/3 z nas. Większość osób zamawiających obiad z dowozem robi to z powodu braku czasu lub siły na przygotowanie posiłku, zaś ulubionym daniem z dostawą jest pizza, którą zamawia aż 78% Polaków.

Wspólne spożywanie posiłków ma wiele pozytywnych skutków: nie tylko zaspokajamy głód, ale także budujemy lepsze relacje, wzmacniamy więzi społeczne i zachowujemy poczucie przynależności. Według badania „Czy Polacy wciąż kultywują tradycję wspólnych posiłków? Fakty na temat zwyczajów żywieniowych Polaków”[1] Glovo, ponad 2/3 rodzin planuje wspólne posiłki, aby móc regularnie celebrować obiad lub kolację.

Wspólne spożywanie posiłków to w Polsce jedna z najbardziej tradycyjnych form spędzania czasu. Większość z nas ma wspomnienia z rodzinnych spotkań, podczas których zacieśnialiśmy więzi z najbliższymi. Pomimo szybkiego tempa życia i braku czasu, badanie przeprowadzone przez SW Research na zlecenie Glovo wykazało, że dla Polaków spożywanie wspólnych posiłków jest nadal bardzo ważne. Aż 90% respondentów deklaruje, że spożywa wspólne posiłki minimum raz w tygodniu, a połowa z nich codziennie.

Życie w pośpiechu i brak czasu oraz siły na samodzielne przygotowanie posiłków powodują, że coraz więcej osób korzysta z opcji zamawiania obiadów z dowozem. Według badania przeprowadzonego wśród uczestników, ponad połowa osób wskazała brak czasu jako główny powód zamawiania obiadów z dowozem, a 40% nie miało siły na ich przygotowanie. Z kolei co trzeci uczestnik badania zamawia obiad z dowozem od 3 do 5 razy w miesiącu, a ponad 60% od 1 do 2 razy w miesiącu.

Drugie miejsce na podium zajmują hamburgery. Aż 31% badanych wskazało je jako swoje ulubione danie do zamówienia z dostawą. To właśnie hamburgery są zdecydowanie najpopularniejszym daniem do zamówienia w restauracji z dostawą wśród młodzieży w wieku od 16 do 24 lat.

Pizza i hamburgery to dania, które wybierają Polacy, gdy chcą zamówić dostawę do domu. 78% badanych przez Glovo wskazało pizzę, a 31% hamburgery jako swoje ulubione dania. Co ciekawe, rodzice zamawiają często pizzę margharitę dla swoich dzieci, zaś hamburger jest najpopularniejszym daniem wśród młodzieży w wieku 16-24 lat.

Badania wskazują, że Polacy najczęściej wybierają pizzę do wspólnego spożywania. Aż 33% badanych wskazało ją jako najpopularniejsze jedzenie.

Na drugim miejscu znalazły się hamburgery – wybór ten podjęło 30% respondentów. Zamykając podium, dania kuchni azjatyckiej zostały wskazane przez 25% rodaków.

Wybór odpowiednich posiłków do wspólnego spożywania może wspierać zdrowy styl życia. Przede wszystkim warto zwracać uwagę na jakość produktów oraz ich pochodzenie.

Dobrym pomysłem może być również wprowadzenie zasady jedzenia mniejszych porcji oraz zwolnienie tempa spożywania posiłków. Takie rozwiązanie pozwoli ograniczyć wchłanianie nadmiaru cukru i tłuszczu.

Wspólne jedzenie jest okazją do budowania relacji, a także do utrzymywania zdrowych nawyków żywieniowych. Warto zatem wybierać posiłki, które będą odpowiednie dla wszystkich osób biorących w nim udział.

Według wyników badania „Czy Polacy wciąż kultywują tradycję wspólnych posiłków? Fakty na temat zwyczajów żywieniowych Polaków”, ponad połowa badanych (58%) wyraziła przekonanie, że ich rodzina przywiązuje dużą wagę do zdrowego odżywiania. Dodatkowo, 61% respondentów uważa, że jedzenie powinno być przede wszystkim przyjemnością – zatem każdy członek rodziny może jeść to, na co ma ochotę. Co więcej, 38% osób z dziećmi lubi eksperymentować z nowymi smakami.

Aby zaplanować wspólne posiłki, postaraj się zacząć od jednego dnia w tygodniu, a następnie stopniowo zwiększaj liczbę dni. Pamiętaj, że przygotowanie posiłku to znakomita okazja do wspólnego spędzenia czasu. Zadbaj o to, aby każdy członek rodziny miał swoją odpowiedzialność. Przyrządzając potrawę, staraj się unikać trudnych tematów i skup się na tym, aby wspólne posiłki były czasem relaksu.

Jeśli jednak brakuje Ci czasu na przygotowanie posiłku, skorzystaj z usług dostawy jedzenia. Wystarczy złożyć zamówienie na danie, które lubicie i po mniej niż godzinie będzie ono u Was. Wystarczy już tylko nakryć do stołu i możecie ucztować wspólnie!


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM