Na tegorocznym Warszawskim Festiwalu Filmowym czeka nas niezwykła uczta – wybór obejmuje 138 filmów pochodzących z 46 krajów, wśród których są 77 pełnometrażowych. Co ważne, aż 23 filmy to premiery światowe. Jak podkreśla dyrektor festiwalu Stefan Laudyn – „Niewiele festiwali na świecie ma taki aż tyle premier”.
Już za kilka dni rozpocznie się Warszawski Festiwal Filmowy – wydarzenie, na które czekają wszyscy miłośnicy kina! WFF potrwa od piątku 6 października do niedzieli 15 października 2023 roku. Projekcje będą odbywać się w dwóch kinach w samym centrum stolicy: Atlanticu i Multikinie Złote Tarasy. Bilety można zakupić już teraz online na stronie www.wff.pl, a od 2 października również w kasie kina Atlantic. Nie przegap tego wyjątkowego wydarzenia!
Na 39. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego obejrzymy sześć sekcji konkursowych oraz cztery pozakonkursowe. W ramach konkursu głównego – międzynarodowego – zostaną zaprezentowane 15 filmów. Niektóre z nich będą miały premiery światowe i europejskie – informację tę potwierdził Stefan Laudyn, dyrektor WFF, podczas konferencji prasowej w czwartek.
„Warszawski Festiwal Filmowy jest unikalny w skali światowej. Przysłano do nas aż 4,8 tys. zgłoszeń ze 111 krajów, wybraliśmy 138 – 77 pełnometrażowych i 61 krótkometrażowych filmów z 46 krajów i proszę mi wierzyć, to są same perły. To są dzieła, które warto obejrzeć, filmy dla ludzi myślących, opowiadające o ważnych zjawiskach – jak ekologia, wojna, wojna w Ukrainie czy skomplikowane relacje między ludźmi” – podkreślał Stefan Laudyn.
Tegoroczny Festiwal Rozpocznie się od premierowych pokazów 2 filmów: „Uśmiech Losu” w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego, stworzonego w koprodukcji polsko-irlandzko-greckiej oraz „Murale” w wersji kinowej, zrealizowanego przez Alexa Topallera i Daniela Shapiro. Otwarcie festiwalu odbędzie się 6 października w Kinie Atlantic.
Goście tegorocznego Festiwalu będą mieli okazję obejrzeć premierowe pokazy dzieł „Uśmiech Losu”, powstałego wspólnie z udziałem Polski, Irlandii, Grecji i Ukrainy oraz „Murale” w wersji kinowej autorstwa Alexa Topallera i Daniela Shapiro. Uroczysta ceremonia otwarcia odbędzie się 6 października w Kinie Atlantic.
„>>Uśmiech losu<< opowiada pogodną historię, ale w tle tej pogodnej opowieści jest bardzo poważna tematyka. Staraliśmy się uświadomić widzom, w jak dużym zagrożeniu znaleźliśmy się wszyscy. Film mówi o tym, jak krucha jest ludzka egzystencja – i nie chodzi tylko o wojnę, ale również o totalną dewastację świata, na którą przestaliśmy zwracać uwagę, ale ona się toczy” – powiedział Andrzej Jakimowski.
„Tak długo, jak będzie trwać wojna, nie będzie w programie WFF filmów rosyjskich i będziemy się starali pokazywać jak najwięcej filmów ukraińskich” – zaznaczył Stefan Laudyn.
39. Warszawski Festiwal Filmowy zakończy się projekcją filmu dokumentalnego „Niezwyciężony” w reżyserii Karima Amera. Ten wstrząsający obraz pokazuje trudną rzeczywistość wojny na Ukrainie.
Jury Konkursu Międzynarodowego będzie składać się z wybitnych postaci ze świata filmu i literatury. W składzie zasiądą polska reżyserka Dorota Kędzierzawska, bułgarska reżyserka Nadejda Koseva, meksykański reżyser Alejandro Torres Kennedy, ukraiński pisarz Jurij Andruchowycz oraz francuski prezes Cinfondation Georges Goldenstern.
39. Warszawski Festiwal Filmowy zbliża się ku końcowi wraz z projekcją filmu dokumentalnego „Niezwyciężony” w reżyserii Karima Amera. Ten przejmujący obraz ukazuje trudną rzeczywistość wojny na Ukrainie.
Bogata lista jurorów Konkursu Międzynarodowego obejmuje wybitnych artystów z Polski, Bułgarii, Meksyku, Ukrainy i Francji. W składzie zasiądą: Dorota Kędzierzawska, Nadejda Koseva, Alejandro Torres Kennedy, Jurij Andruchowycz oraz Georges Goldenstern.
Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl