Polityka i społeczeństwo

Rozpocznij swoją przygodę z dyplomacją: Dołącz do Aplikacji Dyplomatyczno-Konsularnej MSZ”!

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wzywa do składania zgłoszeń na aplikację dyplomatyczno-konsularną 2024.

W ramach tego konkursu wszystkie wnioski będą rozpatrywane przez szefa Służby Zagranicznej. Zgłoszenia należy składać w MSZ do 16 października 2023 r. Aplikacja będzie rozpoczęta w marcu 2024 r. po zakończeniu kilkuetapowego procesu rekrutacji.

Jeśli spełniasz wymagania niezbędne do uczestnictwa w tym konkursie, składaj swoje zgłoszenie jak najszybciej i bądź wśród pierwszych kandydatów.

Jakie są zalety aplikacji dyplomatyczno-konsularnej?

Aplikacja dyplomatyczno-konsularna daje szansę na zdobycie wiedzy i doświadczenia, które są niezbędne, aby zostać dyplomatą. Program oferuje szeroką gamę zajęć, w tym także szkolenia praktyczne i spotkania z przedstawicielami placówek dyplomatycznych. Uczestnicy mogą także zdobyć wiedzę na temat kultury, historii i języka kraju, w którym będą pracować.

Ustawa o służbie zagranicznej zapewnia kandydatom merytoryczne przygotowanie do wykonywania obowiązków dyplomatycznych, a także dostęp do profesjonalnych szkoleń oraz nadanie im stopnia dyplomatycznego, aby stali się częścią zawodowej służby dyplomatycznej.

Aby móc zostać dyplomatą, należy spełnić kilka kryteriów. Przede wszystkim, musisz mieć polskie obywatelstwo, ukończone wyższe wykształcenie, znać język angielski na poziomie co najmniej B2 oraz charakteryzować się stabilnym zdrowiem fizycznym i psychicznym.

Ubiegając się o pracę w aplikacji dyplomatyczno-konsularnej, konieczne jest spełnienie czterech warunków. Aby zostać dyplomatą, należy mieć polskie obywatelstwo, posiadać wyższe wykształcenie, znać język angielski na poziomie co najmniej B2 oraz być w dobrej formie zarówno fizycznej, jak i psychicznej.

Konkurs na pracę w służbie zagranicznej obejmuje pięć etapów. Najpierw kandydaci muszą przejść test wiedzy ogólnej dotyczący m.in. historii Polski i światowej, a także aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej. Następnie zostanie przeprowadzony test werbalno-numeryczny, mający sprawdzić przydatność do pracy w służbie zagranicznej. Poziom znajomości języka angielskiego musi wynosić co najmniej B2, a następnie kandydaci będą musieli przejść badanie predyspozycji do pracy w służbie zagranicznej, m.in. z zakresu kompetencji przywódczych, komunikacji, współpracy i odporności na stres. Ostatnim etapem jest rozmowa kwalifikacyjna z komisją.

Chcesz podjąć aplikację dyplomatyczno-konsularną?

Proces aplikacji rozpoczyna się od złożenia egzaminu dyplomatyczno-konsularnego, który składa się z pytań teoretycznych i praktycznych. Osoby, które uzyskają pozytywny wynik, otrzymają stopień dyplomatyczny i zostaną skierowane do placówek zagranicznych lub polskich w zależności od potrzeb służby zagranicznej. Aby złożyć egzamin dyplomatyczno-konsularny, kandydaci muszą wykazać się znajomością języka angielskiego na poziomie C1 i jednego z innych języków na poziomie co najmniej B2. Po podpisaniu umowy o pracę w MSZ, aplikacja trwa okres 1 roku. Przydatne informacje znajdziesz na stronie Akademii Dyplomatycznej MSZ: https://www.gov.pl/web/akademiadyplomatyczna/konkurs-na-aplikacje-dyplomatyczno-konsularna-2024-adk-2024-a

PAP SA gwarantuje, że komunikaty publikowane w serwisie są przedstawione bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w ich treści, tak jak zostały dostarczone przez nadawcę. Nadawca jest odpowiedzialny za treść komunikatu, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy o prawie prasowym.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM