Nauka i technologie

Realizacja marzeń z ADAMED SmartUP: Przyszłość najzdolniejszych uczniów

10. edycja programu ADAMED SmartUP czeka na wszystkich uczniów w wieku od 14 do 18 lat, którzy są zafascynowani naukami przyrodniczymi i ścisłymi. Rejestracja na program już się rozpoczęła, a 50 najbardziej utalentowanych uczestników zdobędzie szansę uczestniczenia w obozie naukowym, który wyłoni 10 laureatów. Ci z kolei będą mieli możliwość uczestniczenia w 10-miesięcznym programie mentorskim. Na zakończenie trójka najzdolniejszych otrzyma stypendia, dzięki którym będą mogli realizować swoje marzenia związane z rozwojem naukowym.

Już od 17 października 2014 roku, program ADAMED SmartUP wspiera młodych naukowców. Do tego momentu zgłosiło się 70 tys. osób, z których 450 otrzymało wsparcie. Ci nastolatkowie obecnie studiują na najbardziej uznanych uczelniach w Polsce i na świecie, a także prowadzą własne badania i pracują nad innowacyjnymi rozwiązaniami w szkołach wyższych i w firmach.

Jeśli chcesz wziąć udział w programie, musisz najpierw zarejestrować się na stronie www.adamedsmartup.pl, a następnie wziąć udział w grze online, która oceni twoje zdolności analityczne i umiejętności nieszablonowego myślenia. W tym roku uczestnicy będą mieli okazję wcielić się w naukowców przyszłości, którzy przez realizację różnych zadań przyczynią się do budowania zrównoważonego świata, zarówno na Ziemi, jak i poza nią.

Uczestnicy, którzy zdobędą najwyższą liczbę punktów, będą zaproszeni do wypełnienia aplikacji. Spośród nich wybrane zostanie 50 osób, które wezmą udział w lipcowym obozie naukowym na SGGW. Przez dwa tygodnie uczestnicy będą mieli okazję nabywać wiedzę na wykładach i uczestniczyć w eksperymentach naukowych.

Najbardziej utalentowanych uczestników obozu czeka 10-miesięczny program mentorski, w którym będą mieć szansę zdobyć wiedzę i doświadczenie podczas zajęć, warsztatów, staży i innowacyjnych projektów, z wsparciem specjalistów z najlepszych polskich uczelni.

W następnym roku program wyłoni 3 szczęśliwych beneficjentów, którzy będą mogli skorzystać ze stypendium na dowolny cel związany z edukacją, zarówno w kraju, jak i za granicą, na najbardziej renomowanych uczelniach.

Nagrodą główną 9. edycji programu ADAMED SmartUP w roku 2023 zostało uhonorowanych dziesięcioro uczniów i absolwentów szkół średnich z całej Polski, w tym Tomasz Grabowski z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie, Wiktoria Klich z II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Mielcu, Mikołaj Lipiński z Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach, Franciszek Łopuszański z I Liceum Ogólnokształcącego im. E. Dembowskiego w Gliwicach, Nina Mamcarz z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie, Mateusz Nowak z II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy, Wiktoria Nowakowska z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie, Pola Ochocka z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie, Piotr Romanowski z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Jagiełły w Płocku oraz Zofia Zakrzewska z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Podczas gali w auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej ogłoszono nazwiska trzech stypendystów ADAMED SmartUP, wybranych spośród laureatów 8. edycji programu, którego zakończenie nastąpiło w 2022 roku. Są to osoby, które wykazały się największym postępem i najlepiej wykorzystały 10 miesięcy opieki mentorskiej. Stypendia naukowe otrzymali: Aleksandra Kobyłecka z Łodzi, Julia Sosińska z Torunia oraz Krystian Skowron z Bielska-Białej.

„Pieniądze planuję przeznaczyć na wyjazd do Stanów Zjednoczonych, dokładnie na Wake Forest University, gdzie otrzymałam ofertę praktyk. Moim marzeniem jest podjęcie studiów w Stanach w obszarze neurobiologii i medycyny” – zapowiada stypendystka Aleksandra Kobyłecka.

Od pierwszej edycji ADAMED SmartUP uczestniczyło już ponad 10 tysięcy młodych ludzi. Uczniowie wyjeżdżali na obozy naukowe, a 450 z nich otrzymywało wsparcie finansowe. Program ten zapewniał także profesjonalne warsztaty, w których uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Co więcej, w ramach projektu odbywały się wyjazdy do Hanoi i Barcelony, gdzie uczestnicy mogli poznać nowe kultury i nauczyć się wiele ciekawych rzeczy.

„Wielu uczestników trafia do nas z ciekawości. Lubią matematykę, biologię czy chemię, interesują się inżynierią, dążą do zrozumienia naturalnych praw rządzących światem. Po dołączeniu do programu odkrywają jak wiele mają możliwości i szans” – wyjaśnia Martyna Strupczewska, kierowniczka programu ADAMED SmartUP.

Dlatego Fundacja Adamed wspiera ludzi w ich wysiłkach, pomagając im w tworzeniu nowych rozwiązań, które mogą przyczynić się do lepszego świata. Firma zapewnia finansowanie, wsparcie merytoryczne i dostęp do najnowocześniejszych technologii, aby pomóc w realizacji ich pomysłów.

Prezes Fundacji Adamed zauważa, że rozumienie wyzwań, przed którymi stoi świat, jest niezbędne do zapewnienia autentycznego postępu. Przez współpracę i wspieranie ludzi w ich wysiłkach, stworzymy możliwości do tworzenia innowacyjnych rozwiązań i zapewnimy im dostęp do technologii, które pomogą w realizacji ich pomysłów.

Kontakt międzyludzki jest kluczowy dla zapewnienia, że technologiczne osiągnięcia przyczynią się do zmian na lepsze. Fundacja Adamed wspiera ludzi w ich wysiłkach, oferując im wsparcie finansowe, merytoryczne i dostęp do najnowocześniejszych technologii, aby pomóc im w realizacji ich celów.

9. edycja programu ADAMED SmartUP zgromadziła rekordową liczbę 9 tys. młodych osób. Zgodnie z zarejestrowanymi danymi, aż 40 proc. spośród nich wskazało, że postać, która najbardziej inspiruje ich w rozwoju osobistym jest Maria Skłodowska-Curie.

„To właśnie ona powiedziała: >>Poszukiwanie czystej wiedzy jest jedną z najistotniejszych potrzeb ludzkości<<. Dzisiaj, w tak dynamicznie zmieniającym się otoczeniu, słowa te nabierają szczególnego znaczenia, ponieważ bez dojścia do prawdy, do wiedzy, nie będziemy mogli rozwiązać kluczowych wyzwań dzisiejszych czasów, takich jak problemy globalnego ocieplenia czy energetyczne” -. powiedziała podczas gali dr n.med. Małgorzata Adamkiewicz, prezes zarządu Fundacji Adamed.

Dodała, że wspieranie młodych ludzi w ich otoczeniu jest bardzo ważne, ponieważ alarmujące dane dotyczące kryzysów psychicznych wśród tej grupy pokazują, jak istotny jest kontakt z drugim człowiekiem.

Podkreśliła, że młodzi ludzie powinni być otoczeni ludźmi, którzy wspierają ich zdrowie psychiczne. Istotny jest również kontakt z innymi osobami, ponieważ dane dotyczące kryzysów psychicznych wśród młodych ludzi są niepokojące.

„To na nas dorosłych spoczywa odpowiedzialność za wspieranie nie tylko rozwoju naukowego, ale i budowanie dobrostanu psychicznego. Dlatego jako Fundacja Adamed uruchamiamy nowy program >>Wspierająca Szkoła<<, który będzie dostarczał realnych narzędzi, by budować bezpieczne środowisko dla młodych ludzi. Tylko wspólnie możemy kształtować lepsze jutro i osiągać sukces” – podkreśliła Małgorzata Adamkiewicz.

Fundacja Adamed wprowadziła wyjątkowy program, „Wspierająca szkoła”, mający na celu zapobieganie samobójstwom u dzieci i młodzieży. Program ten zawiera szereg działań edukacyjnych skierowanych do młodych ludzi, a także szkolenia dla rodziców i nauczycieli, by w razie potrzeby mogli pomagać dzieciom w kryzysie.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM