Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Amerykańska Izba Przemysłu Jądrowego NEI Pracuje z Ministerstwem Klimatu i Środowiska w Polsce
Polityka i społeczeństwo

Amerykańska Izba Przemysłu Jądrowego NEI Pracuje z Ministerstwem Klimatu i Środowiska w Polsce

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłasza spotkanie w ramach misji gospodarczej amerykańskiej izby przemysłu jądrowego NEI (Nuclear Energy Insitute). Spotkanie ma na celu omówienie zaangażowania w realizację biznesu w Polsce i Stanach Zjednoczonych Ameryki. Spotkanie przedsiębiorców otworzyły minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Misja gospodarcza amerykańskiej izby przemysłu jądrowego NEI (Nuclear Energy Insitute) w Polsce jest okazją do omówienia zaangażowania w realizację biznesu w naszym kraju i Stanach Zjednoczonych. Otwarcie spotkania przedsiębiorców zostało dokonane przez minister klimatu i środowiska Annę Moskwę oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Annę Łukaszewska-Trzeciakowską.

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski i dr Kathryn Huff, kierująca Biurem Energii Jądrowej w amerykańskim Departamencie Energii, wzięli udział w spotkaniu amerykańskiej izby gospodarczej i firm. Celem rozmowy było omówienie możliwości współpracy pomiędzy firmami w zakresie budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu, a także kolejnych w technologiach SMR.

Elektrownia jądrowa na Pomorzu pokryje zapotrzebowanie na prąd dla 12 mln gospodarstw domowych i będzie największą inwestycją w historii Polski. Inwestycje związane z energetyką jądrową mogą przyczynić się do wzrostu gospodarczego kraju o blisko 1% PKB. Minister Anna Moskwa zaznaczyła również, że rozwój energetyki jądrowej w Polsce pozwoli powołać do życia nową, innowacyjną gałąź przemysłu o wysokim poziomie zaawansowania technologicznego.

Delegacja składająca się z przedstawicieli 15 amerykańskich firm sektora jądrowego spotkała się z polskimi firmami produkcyjnymi, inżynieryjnymi i budowlano-montażowymi, aby nawiązać lub rozszerzyć współpracę. Oprócz projektu AP1000 w technologii firmy Westinghouse w Polsce i projektów SMR w technologiach amerykańskich rozwijanych przez OSGE i KGHM, istnieją dodatkowe możliwości współpracy między firmami z obu krajów na rynkach międzynarodowych. Polskie przedsiębiorstwa, przede wszystkim produkcyjne, aktywnie włączyły się w realizację amerykańskich projektów jądrowych w USA, Europie i Azji.

Polska i Stany Zjednoczone współpracują w obszarze wdrażania nowoczesnych technologii jądrowych, a w szczególności przy realizacji pierwszego projektu budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Jest to ważny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju oraz całej Europy. Oczekujemy także, że współpraca ta przyczyni się do rozwoju nowych możliwości współpracy biznesowej – powiedziała minister Anna Moskwa.

Dzięki strategicznej współpracy z amerykańskimi firmami z branży energetyki jądrowej, prace nad budową pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu są w pełni wspierane. Westinghouse, Bechtel i inne firmy inżyniersko-doradcze dostarczają doświadczenie i najnowocześniejsze technologie, zapewniając, że elektrownia będzie spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa i efektywności energetycznej. Projekt ma również stać się platformą do transferu wiedzy, rozwoju technologii i inwestycji w badania i rozwój w Polsce – zgodnie ze słowami Anny Łukaszewska-Trzeciakowskiej, pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

PAP SA publikuje komunikaty bez wprowadzania do nich jakichkolwiek zmian w treści, zgodnie z dostarczoną przez nadawcę wersją. Odpowiedzialność za treść komunikatu ponosi nadawca, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version