Zdrowie i styl życia

Ryzyko raka u dzieci, które otrzymywały antybiotyki w młodym wieku

Używanie antybiotyków w dzieciństwie wymaga szczególnej ostrożności, ponieważ istnieje ryzyko, że długotrwałe lub wielokrotne stosowanie antybiotyków może zwiększyć ryzyko rozwoju raka jelita grubego u osób, których rodziny mają historię tego nowotworu, nawet w młodym wieku.

Naukowcy z badania opublikowanego w lipcu w International Journal of Cancer odnotowali zależność między spożyciem wysokiej zawartości alkoholu a wielkością ryzyka zachorowania na nowotwory. Nie można jednak na tej podstawie wyciągnąć wniosków na temat bezpośredniego związku między nimi, dlatego wymagają one dalszych badań.

Nasza hipoteza jest taka, że długotrwała lub wielokrotna antybiotykoterapia w okresie wczesnego rozwoju może wpływać na mikroflorę jelitową, która ma istotne znaczenie dla ryzyka raka jelita grubego. Zmiany mikroflory jelitowej w wyniku stosowania antybiotyków w wczesnym okresie życia mogą zwiększać ryzyko wystąpienia tego rodzaju nowotworu u osób z genetycznym predyspozycjami do jego wystąpienia.

Brytyjskie badanie kohortowe Biobank zawiera dane dotyczące ponad 500 000 uczestników w wieku od 40 do 69 lat pochodzących z 22 ośrodków zlokalizowanych w Anglii, Walii i Szkocji. Rekrutacja do badania odbyła się w latach 2006-2010.

„badani z dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku raka jelita grubego mieli większe ryzyko rozwoju wczesnego nowotworu pod wpływem długotrwałego lub wielokrotnego stosowania antybiotyków. Związek ten ogranicza się do antybiotyków o szerokim spektrum działania”.

Aby to sprawdzić, ankietowani zostali zapytani o to, czy przyjmowali długotrwałe lub okresowe kuracje antybiotykami (ponad 3 razy w roku, np. z powodu trądziku). Wyniki badań wykazały, że ludzie, którzy zażywali antybiotyki w wieku do 18 lat, mieli większe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Alzheimera w wieku późniejszym.

Niemniej jednak, aby potwierdzić te wyniki, niezbędne są dalsze badania, które wyjaśnią wpływ rodzaju antybiotyków na ryzyko choroby Alzheimera. Zdaniem naukowców, wyniki takich badań mogą mieć istotne znaczenie dla zaleceń dotyczących stosowania antybiotyków w wczesnym okresie życia u osób z wysokim ryzykiem genetycznym.

Aby zbadać tę kwestię, badacze przeprowadzili ankietę, w której zapytali uczestników, czy przyjmowali długotrwałe lub okresowe kuracje antybiotykami (ponad 3 razy w roku, np. z powodu trądziku). Wyniki wskazały, że osoby, które zażywały antybiotyki do 18. roku życia, były bardziej narażone na ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera w przyszłości.

W celu potwierdzenia tych odkryć, niezbędne są dalsze badania w celu wyjaśnienia wpływu rodzaju antybiotyków na ryzyko choroby Alzheimera. Zdaniem specjalistów, wyniki takich badań mogą mieć duże znaczenie dla zaleceń dotyczących stosowania antybiotyków w wczesnym okresie życia u osób z wysokim ryzykiem genetycznym.

„Biorąc pod uwagę, że antybiotyki pozostają cenne w leczeniu infekcji bakteryjnych we wczesnym okresie życia, ogromne znaczenie ma zbadanie zalet i wad ich stosowania we wczesnym okresie życia. O ile nie mamy wpływu na czynniki genetyczne, które odgrywają ważną rolę w ryzyku wczesnego wystąpienia nowotworu jelita grubego, to warto skupić się na identyfikacji czynników modyfikowalnych, które niezależnie od nich wpływają na ryzyko występowania raka jelita grubego” – czytamy we wnioskach z badania. 

Szwedzcy badacze zgłosili podobne spostrzeżenia po analizie danych obejmujących ponad 40 tysięcy osób z rozpoznaniem raka jelita grubego oraz ponad 202 tysiące zdrowych osób. Aby uzyskać wiarygodne informacje na temat stosowania antybiotyków, skorzystano z rejestru przepisywanych leków, zamiast polegać na wspomnieniach badanych, które mogą być nie do końca dokładne.

„umiarkowane stosowanie antybiotyków wiązało się ze zwiększeniem ryzyka o 15 proc., a częste – o 17 proc. w porównaniu z osobami niestosującymi antybiotyków. Zależność ta była szczególnie widoczna dla antybiotyków z grupy fluorochinolonów, sulfonamidów oraz dla trimetoprimu”.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM