Ludzie i kultura

Odkrywając tajemnice Grodziska Owidz: Przygoda wśród zabytków słowiańskiej kultury

Odwiedzając Grodzisko Owidz w Gminie Starogard Gdański, możemy zobaczyć wyjątkową kolekcję zrekonstruowanych wczesnośredniowiecznych obrzędów, kultur słowiańskich, chat zielarki i rybaka, a także pokazy walk rycerskich. Dodatkowo, odkryjemy jedyne w Europie Muzeum Mitologii Słowiańskiej.

Grodzisko w Owidzu to punkt odniesienia dla miłośników duchowości Słowian. Zrekonstruowany gród może pochwalić się amfiteatrem na 400 osób, rozległym placem zabaw, przystanią kajakową, polami namiotowymi oraz Karczmą Słowiańską „Na Podgrodziu”. Co więcej, w 2017r. w Grodzisku powstało pierwsze i jedyne w Europie Muzeum Mitologii Słowiańskiej. Odrestaurowana przestrzeń pozwala na organizację wydarzeń historycznych, obrzędów słowiańskich, turniejów rycerskich i łuczniczych, warsztatów rękodzieła, plenerów rzeźbiarskich, imprez rekreacyjnych oraz sportowych. Zwiedzając Grodzisko można zetknąć się z drewnianymi rzeźbami dawnych bogów Słowian, takich jak Perun – władca gromów i błyskawic, Świętowit – bóg urodzaju, płodności i wojny oraz Swarog – bóg ognia i słońca.

Od wieków Owidz znajdował się na wzgórzu, otoczony lasami i łąkami oraz zakolem rzeki Wierzycy. Zasłynął jako jeden z najpotężniejszych grodów w Kociewiu, założony w celu umacniania zwierzchnictwa Bolesława Chrobrego nad Pomorzem. Niestety, jego losy przesądził Władysław Herman, który w 1090 r. nakazał zniszczyć wiele grodów pomorskich. Pomimo tego Owidz dalej pełnił funkcje obronne, a na pamiątkę jego zniszczenia przez Szwedów w czasie potopu szwedzkiego, lokalnie nazywany jest Szwedzką Górką. Przedstawiciele panującej religii, wojowie, kupcy oraz inne zasobne stany mieszkali w grodzie, natomiast biedniejsi ludzie lokowali się na podgrodziu. W skład grodziska wchodziły zrekonstruowane chałupy o konstrukcji wieńcowej, wieża bramna i stołp, a także wieże obserwacyjne i zagroda dla zwierząt. Środkiem grodziska był niezabudowany majdan – miejsce spotkań mieszkańców.

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Grodzisku Owidz to instytucja wspierana przez Gminę Starogard Gdański od 2020 roku. Z przyjemnością zapraszamy Państwa na wiele wyjątkowych wydarzeń, które odbędą się w naszym Grodzisku.

Od Święta Pieczonego Ziemniaka, przez Dzień Kasztana, Średniowieczne Igrzyska Międzyszkolne, Dziady, Owidzki Jarmark Bożonarodzeniowy, aż do Szczodrych Godów – w Grodzisku Owidz czekają na Państwa wyjątkowe spotkania!


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM