Polityka i społeczeństwo

Polsko-emirackie partnerstwo na rzecz współpracy gospodarczej

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło dzisiaj, że minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus oraz Mohamed Al Harbi, ambasador Państwa Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) w Polsce, spotkali się, aby omówić współpracę pomiędzy państwami w dziedzinie rolnictwa oraz bezpieczeństwo żywnościowe.

W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele koncernu LuLu Group International, w tym prezes Yusuff Ali, ambasador RP w ZEA Jakub Sławek oraz zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Jan Białkowski.

Polska strona z radością witając koncern LuLu w Europie Wschodniej, oczekuje, że decyzja o utworzeniu centrum logistyczno-dystrybucyjnego w portu lotniczym Olsztyn-Mazury wpłynie pozytywnie na swobodny przepływ polskich produktów rolno-spożywczych na rynki Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i Indii. Minister Telus życzył prezesowi Yusuffowi Ali sukcesu w realizacji tego ambitnego projektu, a jednocześnie poinformował go o rekordowych wynikach polskiego eksportu rolnego i zachęcił do współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa.

Minister Telus podkreślił, że współpraca między administracją, sektorem rolno-spożywczym, firmami przetwórczymi i handlowymi jest kluczowa w zapewnieniu sprawnych łańcuchów żywnościowych. Jednocześnie zaznaczył, że w obecnych czasach bezpieczeństwo żywnościowe ma szczególnie istotne znaczenie, wobec coraz większych wyzwań geopolitycznych.

Firma LuLu Yusuff Ali wyraziła zadowolenie z faktu, że Polska jest znana z produktów żywnościowych wysokiej jakości. Prezes zaznaczył, że ich celem jest wzmocnienie tej pozytywnej opinii na zagranicznych rynkach poprzez organizację polskiego tygodnia w sklepach wielkopowierzchniowych należących do firmy.

Polska wprowadza się na rynek ZEA

Polska wykorzystuje szansę jaką daje jej eksport do ZEA. Według wstępnych danych w okresie od stycznia do lipca 2023 r. wartość polskiego eksportu rolnego do ZEA wyniosła 97,2 mln euro, co oznacza wzrost o ok. 45 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2022 r. Polska eksportuje na rynek ZEA głównie chleb i pieczywo cukiernicze, przetwory spożywcze, tytoń, wyroby cukiernicze i jabłka.

Serwis PAP SA publikuje komunikaty bez wprowadzania jakichkolwiek zmian. Nadawcy komunikatów przypada odpowiedzialność za ich treść, zgodnie z postanowieniami zawartymi w art. 42 ust. 2 Ustawy o Prawie Prasowym.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM