Nauka i technologie

Alternatywy dla języka angielskiego – jakie języki obce są popularne w szkołach?

Dziś nikogo nie zdziwi, że uczniowie z Polski uczą się angielskiego od samego początku swojej edukacji. Jednak równie ważne jest, by poznać jeszcze inne języki obce, które są nauczane w ramach obowiązkowych zajęć.

Badanie przeprowadzone przez platformę do nauki języków Preply.com pokazało, jak szerokie możliwości otwierają się przed młodymi osobami w krajach Europy. Znajomość języków obcych pozwala m.in. na uzyskanie dostępu do zagranicznego rynku pracy, podróżowanie oraz zmianę miejsca zamieszkania. Pomimo dużej popularności języka angielskiego, nie jest ona w każdym kraju traktowana priorytetowo.

Polska jest jednym z krajów, w którym angielski jest bardzo popularnym językiem obcym. Uczniowie zaczynają go uczyć już w szkole podstawowej, a w niektórych szkołach lekcje te są częścią codziennego programu. Inne kraje, takie jak Węgry, Holandia czy Luksemburg, w ogóle nie uczą angielskiego w podstawówkach, lub też lekcje te są bardzo rzadkie. Z kolei w Belgii, Niemczech i Portugalii angielski jest na porządku dziennym, ale wciąż nie jest tak popularny jak w Polsce.

Polska wyróżnia się na tle Europy, ponieważ wiele młodych ludzi w naszym kraju zaczyna swoją edukację z języka niemieckiego. Większość liceów i techników nadal uczy niemieckiego jako obowiązkowego języka obcego, co nie jest dostępne w wielu krajach. Nauczanie tego języka w Polsce jest bardzo ważne i uznawane za priorytetowe.

Istnieje jednak wyraźny trend w kierunku uczenia się języków obcych poza uczelnią. Wzrasta liczba osób korzystających z kursów oferowanych przez szkoły językowe, zajęć odbywających się w cyfrowej przestrzeni oraz ofert indywidualnych nauczycieli. Zdecydowana większość uczących się wybiera języki najbardziej popularne – angielski, niemiecki, hiszpański – ale dla doświadczonych językoznawców nie ma powodu, by nie uczyć się jeszcze bardziej egzotycznych języków.

Dlatego jeśli ktoś szuka nowego wyzwania i chce nauczyć się trudniejszego języka, jak na przykład rosyjski, może skorzystać z kursów online lub kursów w szkołach językowych. Zajęcia te są dostępne dla każdego, kto chce się uczyć, nawet jeśli nie jest studentem. Wszystkie kursy są zaprojektowane w taki sposób, aby jak najlepiej przygotować uczniów do wymagającego egzaminu z języka rosyjskiego na poziomie C1 lub C2.

Kształtowanie zdolności językowych od najmłodszych lat to nie tylko świetna inwestycja w przyszłość, ale także okazja do rozwijania wyobraźni i wzbogacania umiejętności komunikacyjnych. Wszechstronna edukacja językowa pozwala dzieciom mieć większe otwarcie na zdobywanie wiedzy i osiąganie nowych celów.

Czas zacząć!

Rozpoczynając proces nauki języka obcego od wczesnych lat, dzieci mają możliwość zdobywania lepszej komunikacji oraz umiejętności społecznych. Nauka języka obcego w dzieciństwie może także znacząco wpłynąć na wzrost poczucia własnej wartości i zwiększyć pewność siebie.

Dzięki wczesnemu startowi w nauce języka obcego dzieci uczą się przez zabawę i stają się bardziej samodzielne. Jest to świetny sposób na wzbogacenie ich zasobu słownictwa i zapewnienie lepszej jakości edukacji. Badania wskazują, że dzieci, które uczą się języków obcych w młodszym wieku, mają lepsze wyniki w nauce i są bardziej elastyczne.

„Jeśli chodzi o naukę języków, dzieci mają kilka naturalnych przewag. Jest bardziej prawdopodobne, że rozwiną wymowę zbliżoną do modelowej, ponieważ wciąż są w trakcie rozwijania swoich umiejętności językowych i potrafią dokładniej naśladować dźwięki” – wyjaśnia Sylvia Johnson z Preply.com, strony z korepetycjami online dla osób w różnym wieku.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM