Biznes i finanse

Bank Pekao S.A. – wsparcie dla koreańskich inwestycji w Polsce

Polska może stać się mostem łączącym Koreę Południową z rynkami krajów Unii Europejskiej. Bank Pekao jest gotowy do wspierania tego procesu – powiedział podczas wizyty w Krynicy Jerzy Kwieciński, wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A., odpowiedzialny za Pion Bankowości Korporacyjnej, Rynków i Bankowości Inwestycyjnej.

Od 2000 roku Koreańskie firmy wyłożyły już ponad 600 milionów dolarów na inwestycje w Polsce, a co najmniej 60 polskich firm ma obecnie swoją działalność na rynku koreńskim. Spośród dziesięciu największych inwestycji w Polsce w latach 2000-2022, sześć pochodzi z Korei Południowej. Do 2022 roku wymiana handlowa między Polską a Koreą osiągnęła wartość 9 miliardów dolarów.

Podczas tegorocznej edycji Krynica Forum odbyło się Forum Koreańsko-Polskie, w którym jednym z tematów panelu była współpraca między Koreańską Republiką i Polską w dziedzinie handlu, inwestycji i łańcuchów dostaw.

Na konferencji udział wzięli Jerzy Kwieciński – wiceprezes Banku Pekao S.A., który nadzoruje Pion Bankowości Korporacyjnej, Rynków i Bankowości Inwestycyjnej, Zenon Kosiniak-Kamysz – były ambasador RP w Singapurze i polski przedstawiciel w Radzie Gubernatorów Fundacji Azja-Europa (ASEF), a po stronie koreańskiej Kim Hyun Cheol – dyrektor Koreańskiej Agencji Promocji Handlu i Inwestycji KOTRA oraz Shin Hyong Soo, dyrektor LS Cable & System.

Prezes Jerzy Kwieciński wyraził swoją radość z powodu rozwijających się relacji między Polską a Koreą, które wchodzą w nowy etap współpracy. Dostrzegając potrzebę wsparcia handlu i finansowania inwestycji, Bank Pekao S.A. zawarł porozumienie o współpracy w zakresie usług bankowości korporacyjnej z największym bankiem koreańskim – KB Kookmin Bank.

„W ramach tej umowy będziemy obsługiwać ważnych klientów banków koreańskich w Polsce. W tym celu tworzymy specjalną komórkę. Nasz bank postrzegany jest jako jeden z najsilniejszych banków korporacyjnych w Polsce i regionie, jeżeli chodzi o finansowanie handlu oraz inwestycji zagranicznych” – podkreślił prezes Kwieciński.

Minister podkreślił, że pomimo dzielącej nas odległości, wiele cech naszych gospodarek jest bardzo podobnych. Oba kraje są bowiem silnie oparte na przemyśle, co stanowi ogromny potencjał do współpracy.

„Korea wybiera Polskę jako swoją >>bramę<< do prowadzenia handlu i inwestycji w Unii Europejskiej. A ponieważ ta współpraca będzie wymagała finansowania, to my, jako Bank Pekao S.A., chcemy w tym procesie mocno uczestniczyć” – powiedział prezes Kwieciński.

„W Polsce nastąpiła poprawa infrastruktury drogowej. Bezpośrednie połączenie lotnicze do Seulu i innych azjatyckich destynacji to także nasze duże atuty” – powiedział były ambasador.

Premier Zenon Kosiniak-Kamysz zauważył, że w ocenie Azjatyckich partnerów Polska jest postrzegana jako kraj o dużym potencjale ekonomicznym, położonym w strategicznym miejscu w Europie.

Krynica Forum 2023 stało się miejscem spotkań liderów polityki, gospodarki, samorządu, wybitnych przedstawicieli świata kultury i nauki. W trakcie debaty omawiano najważniejsze wyzwania stojące przed Polską i całym kontynentem.

Podczas konferencji, premier Kosiniak-Kamysz wskazał, że dla Azjatyckich partnerów Polska jest krajem o dużych możliwościach ekonomicznych i strategicznej lokalizacji w Europie.

Krynica Forum 2023 okazało się miejscem, gdzie politycy, biznesmeni, przedstawiciele świata kultury i nauki mogli wymienić się poglądami na temat kluczowych wyzwań, przed którymi stają Polska i Europa.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM