Biznes i finanse

Łączenie wygodnego transportu – nowy parking w Zielonce

Ministerstwo Infrastruktury zaprasza na debatę, która odbędzie się 25 września 2023 roku o godzinie 10:00. W trakcie spotkania zostanie omówiona inwestycja realizowana w ramach Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025.

27 września 2023 r. PKP Polskie Linie Kolejowe SA i PKP SA zawarły umowę o współpracy przy budowie nowego parkingu obok stacji w podwarszawskiej Zielonce. Dzięki tej inwestycji pasażerowie będą mieli możliwość korzystania z bezpiecznego i wygodnego parkingu.

Podczas debaty wyjaśnione zostaną szczegóły dotyczące planów budowy parkingu oraz omówione będą możliwości włączenia się innych podmiotów w realizację tej inwestycji.

Zielonka zyska nowy parking przy stacji kolejowej o powierzchni ponad 1,2 tys. m kwadratowych. Wybudowane zostanie 59 miejsc postojowych, w tym 3 dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Jest to kolejna inwestycja w ramach Rządowego Programu Przystankowego, który ma za zadanie zwalczyć wykluczenie komunikacyjne.

Program Przystankowy jest realizowany w wielu regionach, a Mazowsze jest jednym z nich. Dzięki niemu mieszkańcy mają zapewniony dostęp do wygodnej, bezpiecznej kolei oraz nowoczesne perony, a także miejsca, gdzie mogą zostawić swój samochód. Wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu, Andrzej Bittel, wyraził radość z faktu, że mieszkańcy Zielonki będą mogli korzystać z efektów tego programu.

PKP Polskie Linie Kolejowe SA przeprowadzają szereg inwestycji za pośrednictwem rządowych programów, aby zbliżyć kolej do mieszkańców Polski. Poprawia to dostęp do komunikacji i zwiększa komfort podróżowania – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Aby zrealizować decyzję, PKP PLK SA ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i wykonanie parkingu. Przewidywany termin zakończenia projektu to październik tego roku. Zgodnie z umową PKP PLK SA będzie odpowiedzialna za budowę parkingu, a PKP SA za jego przejęcie w zarządzanie i utrzymanie, co odbędzie się w ciągu 10 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą.

Program przystankowy ułatwia podróżnym szybkie i wygodne przesiadki, zwłaszcza w województwie mazowieckim, gdzie planowana jest budowa 11 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach. Inwestycja ta będzie miała szacunkową wartość 8,5 mln zł i obejmuje miejscowości: Rokitno, Ruda Wielka, Małkinia, Urle, Chorzele, Wola Bierwiecka, Kruszyna, Zielonka, Warka, Ciechanów oraz Mława. Prace budowlane w Rokitnie ruszyły już wcześniej, a w Urlach do końca września zostanie ogłoszony przetarg.

Program Rządowy budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 pozwoli na zwiększenie dostępności komunikacji kolejowej w całej Polsce. W ramach Programu zaplanowano budowę lub modernizację ponad 100 przystanków i parkingów, których koszt wyniesie 74,31 mln zł. Do tej pory zakończono budowę w pięciu lokalizacjach, a w szesnastu miejscach trwają prace budowlane. Siedem kolejnych lokalizacji jest aktualnie przygotowywanych do postępowań przetargowych.

Uwaga: wszystkie komunikaty publikowane w serwisie PAP są dostarczane przez nadawcę w oryginalnej formie, bez żadnych zmian wprowadzanych przez PAP SA. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za jego treść zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM