Biznes i finanse

Co decyduje o wyborze używanego samochodu? Cena, Przebieg i Rok produkcji czy Bezpieczeństwo?

Polacy decydując się na zakup auta z rynku wtórnego zwracają szczególną uwagę na cenę. Jednakże istotnym czynnikiem jest także rocznik oraz przebieg pojazdu, a także historia serwisowa i wypadkowa. Badania serwisu autobaza.pl dowodzą, że świadomość kupujących wzrasta, gdyż coraz częściej decydują się oni na zweryfikowanie tego typu informacji.

Eksperci serwisu autobaza.pl postanowili zbadać w jaki sposób Polacy decydują się na zakup samochodów z drugiej ręki. Odpowiedzi, które otrzymali w trakcie ankiety wielokrotnego wyboru, wskazują, że najważniejszym kryterium wyboru jest cena, z ponad 17% wskazań. Drugie i trzecie miejsce na podium zajęły przebieg i rocznik pojazdu, z niemal identycznymi wynikami rzędu 15%. Na końcu znalazły się testy bezpieczeństwa danego modelu oraz koszty ubezpieczenia z niespełna 3% wskazań.

„Zwycięstwo kryterium cenowego nie jest zaskoczeniem. To właśnie kwestie budżetowe w głównej mierze decydują o tym, że samochodu poszukujemy właśnie na rynku wtórnym, a nie pierwotnym. Mimo, że koszt zakupu używanego pojazdu wzrósł w stosunku do ubiegłego roku, to cena takiego samochodu nadal jest znacznie niższa niż auta z salonu. Z raportu autobaza.pl za pierwsze półrocze 2023 wynika, że największy segment rynku aut z drugiej ręki to pojazdy w przedziale cenowym 25-50 tys. zł – w tych widełkach nie kupimy już nowego auta” – wyjaśnia Przemysław Gąsiorowski, ekspert autobaza.pl.

P1: Wybór idealnego pojazdu to czasami trudne zadanie, zwłaszcza jeśli chodzi o ustalenie najlepszej kombinacji przebiegu i rocznika. Respondenci wskazali, że oba te czynniki są dla nich bardzo istotne, z różnicą wynoszącą zaledwie 0,16%.

P2: Aby wybrać najlepszy samochód, trzeba wziąć pod uwagę jego przebieg i rocznik. Przy wyborze auta istotne są również te dwa kryteria, które często miały wpływ na decyzję 14,88% i 14,72% badanych odpowiednio.

P3: Wybór samochodu na podstawie przebiegu i rocznika może okazać się nie lada wyzwaniem. Wyniki badań wskazują, że wybór między tymi kryteriami był dla wielu respondentów bardzo zbliżony – 14,88% do 14,72%.

P4: Kupując samochód, warto wziąć pod uwagę przebieg i rocznik. Wyniki badań wykazały, że te dwa kryteria są dla osób poszukujących auta bardzo ważne i mają podobny wpływ na decyzję – 14,88% vs. 14,72%.

„Wyniki ankiety pokazują, że kupujący są świadomi jak ważna jest odpowiednia kombinacja tych dwóch czynników. Przebieg odzwierciedla zużycie i stan techniczny auta, wpływające na jego przyszłą niezawodność. Z drugiej strony, rocznik wpływa na nowoczesność i dostępność nowszych technologii oraz wygodę użytkowania. Dlatego istotne jest znalezienie równowagi między tymi dwoma czynnikami, aby osiągnąć optymalną wartość i zadowolenie z wyboru samochodu używanego” – tłumaczy Przemysław Gąsiorowski, ekspert autobaza.pl.

Kupujący auta ponoszą wiele czynników w swojej decyzji o zakupie, w tym przebieg, wiek pojazdu i cenę. Dodatkowo, badania pokazują, że konsumenci zwracają uwagę na pojemność silnika i spalanie, aby zminimalizować koszty eksploatacji auta. Oznacza to, że równowaga pomiędzy przebiegiem i wiekiem auta zwiększa żywotność pojazdu, co w rezultacie redukuje prawdopodobieństwo awarii i kosztownych napraw.

Kupując używany samochód, warto dokładnie sprawdzić jego historię. Pozwoli to na zidentyfikowanie ewentualnych problemów, z którymi może mieć do czynienia przyszły właściciel. Aby uzyskać dostęp do informacji na temat samochodu, wystarczy podać numer VIN lub rejestracyjny. Dzięki temu możliwe jest sprawdzenie przebytych wypadków, kradzieży, a nawet zdjęć samochodu, co pozwoli na zweryfikowanie stanu pojazdu.

„Wyniki ankiety pokazują, że kupujący coraz częściej chcą podejmować świadome wybory. Liczy się nie tylko obecny stan pojazdu, ale także to, kto i jak dbał o niego w przeszłości. Serwisy takie jak autobaza.pl pomagają w zweryfikowaniu takich informacji. Jest to dobra wiadomość nie tylko dla kupujących, ale także dla sprzedających, którym zależy na stworzeniu wysokiej jakości oferty i szybszej transakcji. Warto zawczasu być przygotowanym na pytania o udokumentowaną historię auta” – mówi Przemysław Gąsiorowski, z autobaza.pl.

Nowa wersja:

Bezpieczeństwo samochodu było ważne dla zaledwie 3% ankietowanych przy zakupie. O wiele bardziej istotne okazały się opinie innych kierowców.Badania bezpieczeństwa uwzględniają wiele czynników, od odporności na zderzenia i stabilności konstrukcji po bezpieczne działanie poduszek powietrznych i systemów bezpieczeństwa. Przeprowadzenie testów ma na celu ochronę pasażerów w razie wypadku.

Można zauważyć, że temat bezpieczeństwa w samochodzie jest dla wielu kierowców niedoceniany. Przeprowadzenie testów ma na celu umożliwienie pasażerom bezpiecznej jazdy, a pominięcie ich przy zakupie może skutkować poważnymi niebezpieczeństwami. Ocena bezpieczeństwa samochodu powinna być jednym z głównych aspektów, na których kierowcy powinni się skupić przy wyborze pojazdu.

Każdego dnia tysiące ludzi na całym świecie korzysta z samochodów, a przeglądy techniczne i badania bezpieczeństwa są niezbędne, aby zapewnić im bezpieczeństwo na drodze. Testy te są projektowane w celu zapewnienia wyższego poziomu ochrony pasażerom i powinny być uwzględniane przy zakupie nowego samochodu. Dzięki temu można mieć pewność, że samochód jest w pełni bezpieczny i przystosowany do jazdy.

„To niepokojące, że kwestie związane z bezpieczeństwem znajdują się prawie na końcu listy. Decydując się na zakup samochodu, niezależnie od tego czy jest to pojazd nowy czy używany, warto zapoznać się z wynikami testów bezpieczeństwa danego modelu. W przypadku samochodów, które mają już swoje lata jest to szczególnie istotne – niektóre systemy bezpieczeństwa znoszą próbę czasu lepiej, inne gorzej. Istnieją testy zderzeniowe tych samych modeli aut z różnych okresów, które pokazują postęp w dziedzinie bezpieczeństwa” – podsumowuje Przemysław Gąsiorowski, z autobaza.pl.

Autoiso Sp. z o.o. oferuje usługi w zakresie historii pojazdów już od 20 lat. Firma współpracuje z wieloma wiarygodnymi i uznanymi źródłami raportów dotyczących pojazdów, aby zapewnić swoim klientom dostęp do najbardziej wiarygodnych informacji o przeszłości pojazdów. Autobaza.pl ma certyfikowany dostęp do Krajowego Systemu Informacji o tytułach pojazdów silnikowych w USA oraz współpracuje z holenderską fundacją Nationale Auto Pas (NAP).

Autoiso Sp. z o.o. oferuje klientom dostęp do wiarygodnych informacji dotyczących przeszłości pojazdów już od 20 lat. Serwis autobaza.pl łączy dane z wielu źródeł, w tym z holenderskiej fundacji Nationale Auto Pas (NAP) oraz z certyfikowanego dostępu do Krajowego Systemu Informacji o tytułach pojazdów silnikowych w USA. Wszystkie informacje są systematycznie aktualizowane, aby zapewnić klientom najbardziej wiarygodne raporty.

Autobaza.pl oferuje największy, niezależny zbiór danych VIN o historii pojazdów w Europie. Ta platforma przyczynia się do poprawy jakości samochodów dostępnych na rynku wtórnym w Polsce.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM