Polityka i społeczeństwo

Finansowanie transformacji energetycznej: Minister Anna Moskwa wzywa do działania

Uczestnicy konferencji „Ensuring an Orderly Energy Transition” zorganizowanej przez Międzynarodową Agencję Energetyczną, Europejski Bank Centralny i Europejski Bank Inwestycyjny, w dniu 29 września 2023 r. w Paryżu, rozmawiali o tym jak zapewnić sprawiedliwą transformację energetyczną, która wspiera konkurencyjność Europy i chroni stabilność finansową. Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa przybyła na to wydarzenie, by wziąć udział w debacie.

Minister Anna Moskwa podkreśliła, że dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski, wytwarzanie stabilnej i czystej energii stanowi konieczność. Energetyka jądrowa jest jednym z najbardziej stabilnych i zielonych źródeł energii, dlatego jest ona szczególnie istotna w tym regionie. Minister zaznaczyła, że aby przeprowadzić skuteczne transformacje energetyczne, konieczne jest odpowiednie finansowanie, a rozwój nowych technologii musi być opłacalny dla wszystkich zainteresowanych stron.

„Uniknięcie paliw tradycyjnych i zapewnienie obywatelom taniej, stabilnej i czystej energii wymaga wzmożonego wysiłku inwestycyjnego oraz zastosowania zrównoważonej polityki energetycznej, która zapewni bezpieczeństwo, konkurencyjność i zaspokojenie naszych podstawowych potrzeb i oczekiwań społecznych – powiedziała szefowa resortu.

Minister energetyki wskazuje, że inwestycje w energetykę jądrową są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Dlatego Polska powinna nalegać na uznanie energetyki jądrowej za czyste i zeroemisyjne źródło energii, co pozwoli jej na zwiększenie konkurencyjności w tym sektorze na arenie międzynarodowej.

„Oceniamy potencjał technologii SMR i monitorujemy jej rozwój z uwagą. Podkreślamy synergię i komplementarność tych technologii w ramach Programu polskiej energetyki jądrowej i wspieramy polskie firmy, które chcą je wdrożyć” – powiedziała.

Szefowa MKiŚ podkreśliła również, że w obliczu kryzysu energetycznego współpraca w ramach Unii Europejskiej i między krajami jest niezwykle istotna. Polska bierze czynny udział w Radach ds. energii w Unii, proponując konkretne działania, które mają wspierać sojusz państw projądrowych.

PAP SA nie wprowadza żadnych zmian do treści komunikatów publikowanych w serwisie. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego zawartość, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM