Polityka i społeczeństwo

Gazeta Wyborcza” przegrywa w sądzie: Sąd nakazał sprostowanie nieprawdziwych informacji

1. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o wyroku sądowym skierowanym do portalu „Gazety Wyborczej”. Redaktor naczelny ma zamieścić sprostowanie nieprawdziwych informacji dotyczących ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich.

2. Zgodnie z wyrokiem, portal ma wycofać materiał zatytułowany „10-latki w sądach i zgoda na zakuwanie dzieci w kajdanki. Resort Ziobry bierze się do resocjalizacji”, który zawierał błędne informacje na temat skutków wprowadzonych przez Ministerstwo zmian w prawie.

3. Ministerstwo Sprawiedliwości wyjaśniło, że nowe przepisy wprowadziły wytyczne dotyczące wieku, od którego dziecko może stanąć przed sądem.

4. Nowe przepisy mają na celu zapobieganie sytuacji, w której nawet najmłodsze dzieci stoją przed sądem lub są karane drastycznymi środkami.

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał nakaz publikacji sprostowania na portalu wyborcza.pl, zawierającego następującą treść:

Ministerstwo Sprawiedliwości w Polsce zaprzecza, jakoby projekt ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich zakładał stosowanie kajdanek wobec dzieci w wieku 10 lat i młodszych. Projekt ustawy nie przewiduje żadnych restrykcyjnych środków wobec nieletnich w wieku 10 lat i młodszych, a jedynie zapewnienie wsparcia, w celu skutecznej resocjalizacji.

W niniejszym artykule, który ukazał się na portalu www.wyborcza.pl 9 czerwca 2022 roku, podano, że projekt ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich zakłada stosowanie kajdanek wobec dzieci w wieku 10 lat i młodszych. To sprostowanie jest błędne i niezgodne z rzeczywistością.

Ministerstwo Sprawiedliwości w Polsce zdecydowanie zaprzecza, że projekt ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich zakłada stosowanie kajdanek wobec dzieci w wieku 10 lat i młodszych. Projekt ustawy opiera się na wsparciu i resocjalizacji nieletnich, w celu skutecznego zapobiegania przestępczości.

W związku z powyższym, Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał zamieszczenie na portalu wyborcza.pl sprostowania, zawierającego następującą treść:

Ministerstwo Sprawiedliwości w Polsce jednoznacznie oświadcza, że projekt ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich nie zakłada stosowania kajdanek wobec dzieci w wieku 10 lat i młodszych. Projekt ustawy opiera się na wsparciu i resocjalizacji nieletnich, w celu skutecznego zapobiegania przestępczości.

Pomimo tego, że ustawa nie wyklucza możliwości umieszczenia 10-latków w zakładach poprawczych, jeśli tak zadecyduje sąd, to projekt nie dopuszcza spotkania 24-latka z 10-latkiem w poprawczaku, co zostało potwierdzone przez Marka Konopczyńskiego.

Ustawa jasno stwierdza, że żadne środki przymusu bezpośredniego, w tym kajdanki na nogi, pałki, pociski niepenetracyjne czy środki chemiczne, nie mogą być użyte w stosunku do wychowanków młodzieżowych ośrodków wychowawczych, schronisk dla nieletnich lub zakładów poprawczych.

Ministerstwo Sprawiedliwości, którym kieruje Zbigniew Ziobro, wystosowało wyrok, który miał ukrócić wprowadzanie Polaków w błąd w sprawach dotyczących ochrony nieletnich. W celu jego skutecznego wykonania, wprowadzono do prawa nowe regulacje, które mają wejść w życie we wrześniu 2022 r. Ustawa ta zakłada m.in. utworzenie okręgowych ośrodków wychowawczych, podwyższenie wieku docelowego pobytu w zakładzie poprawczym (do 24. roku życia) oraz wprowadzenie możliwości skierowania podopiecznych do prac porządkowych w szkołach w przypadku mniej poważnych wykroczeń. Wobec tych, którzy popełnią ciężkie przestępstwa, państwo będzie reagować zdecydowanie, natomiast wobec tych, którzy wykazują skłonność do poprawy, stosowane będą łagodniejsze środki.

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje, że wszelkie komunikaty publikowane przez PAP SA pochodzą od nadawców i nie są w żaden sposób przez PAP SA zmieniane. Za treść komunikatów odpowiedzialność ponosi nadawca, zgodnie z ustawą o prawie prasowym (art. 42 ust. 2).


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM