Polityka i społeczeństwo

Sebastian Kaleta – Wiceminister na międzynarodowej konferencji poświęconej reparacjom

1. Ministerstwo Sprawiedliwości jest zdeterminowane, by zmusić świat do dostrzeżenia krzywd, których doświadczyliśmy. Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta wyraził to podczas ostatniej międzynarodowej konferencji naukowej „Odpowiedzialność za szkody wojenne w Europie”, zaznaczając, że Niemcy będą zmuszone wypłacić nam reparacje.

2. Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości, poinformował na międzynarodowej konferencji naukowej „Odpowiedzialność za szkody wojenne w Europie” o dążeniu Ministerstwa Sprawiedliwości do uznania naszych krzywd przez świat. Jedynym wyjściem dla Niemiec będzie zapłata odpowiednich reparacji – dodał.

W Krajowej Szkole Administracji Publicznej odbyło się wydarzenie, na którym eksperci z całej Europy dyskutowali na temat relacji politycznych między Polską a Niemcami, Rosją oraz Ukrainą.

Sebastian Kaleta, wiceminister, wystąpił na panelu dyskusyjnym poświęconym „Sposobom dochodzenia reparacji. Wyzwaniom dla prawników, dyplomacji i środowisk polonijnych”. Podkreślił, że powodzenie w staraniach o reparacje wojenne od Niemców wymaga, by Polska wypracowała skuteczną narrację na arenie międzynarodowej oraz zastosowała skuteczne działania prawne.

Chociaż reparacje niemieckie są wciąż przedmiotem dyskusji, Polska przyjęła wyraźną postawę w tej sprawie: wszystkie straty poniesione w wyniku II wojny światowej muszą zostać naprawione. Pomimo że Niemcy wielokrotnie zrzucały winę na działania polskich władz z czasów Bolesława Bieruta, wyraźnie stwierdzono, że tego rodzaju argumenty nie mają żadnej mocy wiążącej. Jest to ważne dla przywrócenia sprawiedliwości Polsce, aby wszystkie straty poniesione w wyniku II wojny światowej zostały naprawione.

Według wiceministra Sebastiana Kalety, aby osiągnąć sukces w kwestii reparacji, Polska musi być wytrwała i konsekwentna w sygnalizowaniu swoich intencji międzynarodowymi instytucjami. Ponadto, należy również wzmocnić „soft power” polskiej polityki historycznej w mediach międzynarodowych, a także wspierać działania Polonii zamieszkałej w innych krajach.

Prelegenci zastanawiali się, czy możliwe jest stworzenie sprawiedliwego modelu odszkodowań i reparacji za szkody wojenne. Pytanie to dotyczyło szczególnie oczekiwań społecznych wobec rozliczenia II wojny światowej oraz wojny na Ukrainie.

Konferencję organizują: Ministerstwo Sprawiedliwości, Kwartalnik Prawa Międzynarodowego, Krajowa Szkoła Administracji Publicznej, Centrum Badań Polityki Europejskiej Akademii Wymiaru Sprawiedliwości i Collegium Intermarium.

Zapewniamy, że wszystkie komunikaty publikowane w serwisie PAP zostaną udostępnione bez jakichkolwiek zmian w treści oraz formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca ponosi odpowiedzialność za treść komunikatu zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM