Polityka i społeczeństwo

Prezes BGK: Szczyt Trójmorza w Rydze okazją do rozmów o rozwoju infrastruktury w regionie

Beata Daszyńska-Muzyczka zaznaczyła, że obok odbywającego się w Rydze 20-21 czerwca Szczytu Trójmorza, odbędzie się także kolejna już edycja Forum Biznesu. 

„To inicjatywa dwunastu państw na osi północ – południe, od Estonii po Chorwację i Bułgarię. Walczą one, żeby stworzyć lepszą jakość życia dla swoich mieszkańców. Populacja krajów Trójmorza stanowi aż 25 proc. Unii Europejskiej, zaś w przypadku terytorium to 30 proc. UE. Gdy popatrzymy pod względem ekonomicznym, to nasz łączny Produkt Krajowy Brutto stanowi jednak niecałe 20 proc. PKB Wspólnoty. Oznacza to, że jest ogromna przestrzeń, żebyśmy przez wspólną pracę i działania gospodarcze zwiększyli nasze możliwości i potencjał” – powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka i dodała, że tegoroczny Szczyt na Łotwie będzie m.in. miejscem na dyskusje o inwestycjach infrastrukturalnych regionu Trójmorza.

Oceniła, że rosyjska agresja w Ukrainie pokazała, że bez inwestycji w krytyczne sektory logistyki, transportu, energetyki oraz cyfryzacji państw Trójmorza – wschodniej flanki NATO – „nie będzie możliwości pomocy Ukrainie tak efektywnie, jak byśmy chcieli to zrobić”.

„Musimy zwiększyć inwestycje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową. Łączne potrzeby w tych tylko trzech sektorach to obecnie 650 miliardów euro – te pieniądze mają tylko zapewnić dorównanie istniejącej infrastrukturze Europy Zachodniej” – zaznaczyła.

Oceniła, że utworzony w 2019 roku Fundusz Trójmorza, którego BGK był pomysłodawcą i inicjatorem, rozwija się bardzo dobrze, ale „w kontekście potrzeb jest tylko małym bodźcem do budowania współpracy”. 

„Docelowy poziom wielkości tego funduszu wynosi od 3 do 5 mld euro. Trzy inwestycje są już dzięki niemu zrealizowane, a kolejne wieści o tym, jak fundusz się rozwija, będziemy mogli przekazać po zakończeniu Szczytu Trójmorza w Rydze” – poinformowała.

Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego wskazała, że Szczyt Trójmorza, poza dyskusją na poziomie prezydentów państw dwunastki dotyczącą tematów geopolitycznych, to także wiele tematów gospodarczych.

„Dla nas jako banku rozwoju, wspólnie z innymi instytucjami rozwojowymi z tego regionu jest bardzo ważne zaadresowanie potrzeb gospodarczych poprzez efektywne zagospodarowanie środków budżetowych poszczególnych państw. Mamy nową perspektywę unijną 2021–2027 i te środki też mają służyć temu regionowi, jak również wzmacnianiu powiązań gospodarczych na linii UE-Ukraina” – powiedziała. 

Beata Daszyńska-Muzyczka przypomniała, że Inicjatywa Trójmorza została utworzona w 2015 roku przez prezydenta Andrzeja Dudę oraz ówczesną prezydent Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović. Pierwszy Szczyt Trójmorza odbył się w 2016 roku, a od 2018 roku wraz z nim odbywa się Forum Biznesu, w którym biorą udział najważniejsze instytucje, banki i firmy tego regionu.

Źródło informacji: PAP MediaRoom
 


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM