Ludzie i kultura

! „Początek wielkiego święta kina: Warszawski Festiwal Filmowy

Miniony weekend był szczególny, ponieważ po raz 39. został zainaugurowany Warszawski Festiwal Filmowy (WFF). Festiwal oferuje ponad 138 filmów w sekcjach konkursowych i pozakonkursowych, w tym premiery światowe, międzynarodowe i europejskie.

Tegoroczny Warszawski Festiwal Filmowy zgromadził 4800 produkcji z 111 państw. Festiwal przygotował dla widzów 77 pełnometrażowych oraz 61 krótkometrażowych filmów, wśród których znalazły się 23 premiery światowe, 9 premier międzynarodowych, 6 premier europejskich, 15 premier wschodnioeuropejskich i 17 premier polskich.

„To drugi festiwal, który się odbywa podczas wojny w Ukrainie. O rosyjskiej inwazji nie można nam zapominać. Mamy w programie aż osiem filmów ukraińskich, w tym sześć dokumentów, które siłą rzeczy mówią o obecnej sytuacji, wojnie, polityce” – podkreślał Stefan Laudyn, dyrektor Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego.

Dyrektor WFF zauważył, że internet, streaming i seriale telewizyjne z pewnością mają swoje zalety. Jednakże odwołując się do powiedzenia Krzysztofa Kieślowskiego, zaznaczył, że wspólnota jakościowa doświadczanie filmu występuje jedynie w kinie. Festiwale filmowe stanowią więc niezastąpioną okazję do doświadczania wyjątkowych filmów w bezpośredniej społeczności.

„Dla mnie, i myślę, że dla widzów Warszawskiego Festiwalu Filmowego doświadczenie oglądania filmu w kinie jest czymś zupełnie innym niż oglądanie w domu, nawet na najwygodniejszej kanapie i największym ekranie” – mówił Stefan Laudyn.

„Ludzie mogą się spotkać z twórcami filmów, zadać im pytania, dostać bezpośrednie odpowiedzi. Mogą też zareagować na film, kiedy oglądają go razem w kinie. Film lepiej pracuje, kiedy oglądamy go razem z sąsiadami – podkreślał reżyser.

Andrzej Jakimowski uważa, że festiwale filmowe są niezbędne, dlatego też wyreżyserował „Uśmiech losu”, który otwierał festiwal w Polsce, Grecji i Irlandii w 2023 roku. Jest to historia Andreasa, który przybywa na odległą grecką wyspę z intencją sprzedaży działki odziedziczonej po wuju. Tam nie tylko zakochuje się w wnuczce miejscowego rolnika, ale także nie jest świadomy niebezpieczeństwa wiszącego nad doliną i pobliską wioską.

Film „Uśmiech losu” skupia się na uniwersalnych tematach, takich jak miłość, lojalność i odwaga, a także na przyjaźni i wierze w los. Przybliża widzom uczucia bohatera i jego niezwykle barwne otoczenie.

Reżyser Andrzej Jakimowski pragnie, aby „Uśmiech losu” był filmem, który będzie mówił o miłości, lojalności, odwadze i przyjaźni. Chce, aby widzowie mogli poczuć uczucia bohatera i doświadczyć jego barwnego otoczenia. Festiwal filmowy jest więc niezbędny, aby to uczucie mogło się wyrażać.

„Uśmiech losu” wprowadza widzów w niezwykły świat, w którym uniwersalne tematy, takie jak miłość, lojalność, odwaga, przyjaźń i wiara w los odgrywają główną rolę. To właśnie dlatego festiwale filmowe są tak ważne – aby powiedzieć historię, która wywołuje silne emocje.

Początkiem 39. Festiwalu Filmowego było premierowe pokazanie „Murale”, wyreżyserowanego przez Alexa Topallera i Daniela Shapiroya (Ukraina/Polska, 2023, 9 min.). Film ukazuje skutki wojen na Ukrainie, prezentując dzieła sztuki Banksy’ego, które pozostały na ruiny domów, szkół i innych obiektów infrastruktury. Projekt jest wspierany przez non-profit, który dąży do wykorzystania sztuki w celu zwrócenia uwagi na skutki wojen.

Sezon filmowy rozpoczyna się już wkrótce – 6 października! WFF będzie trwał aż do 15 października, a filmy będzie można oglądać w dwóch kinach: Atlantic oraz Multikinie Złote Tarasy. Aby kupić bilet na seans, wystarczy odwiedzić stronę https://wff.pl/pl/tickets, albo osobiście zajrzeć do jednego z dwóch kin.

Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy, zorganizowany przez Warszawską Fundację Filmową, otrzymuje wsparcie od Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego. 

Festiwal oferuje możliwość obejrzenia wspaniałych filmów w sześciu sekcjach konkursowych: Międzynarodowy, 1-2, Creme de la Creme, Wolny Duch, Dokumentalny i Krótkometrażowy. Każda z nich składa się z 15, 11 lub 23 filmów.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM