Biznes i finanse

V edycja `Startuj z Mazowsza”: poznajcie zwycięzców!

W tegorocznej edycji konkursu „Startuj z Mazowsza” kapituła wyłoniła laureatów w trzech kategoriach i przyznała dwa wyróżnienia. Jak się okazało, przeważały rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji i zgodne z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego.

5 października w Centralnym Domu Technologii w Warszawie odbyła się Gala wręczenia nagród w konkursie „Startuj z Mazowsza”. Konkurs ten podkreśla nie tylko znaczenie młodych przedsiębiorstw z Mazowsza dla regionu, ale i ich ogromny potencjał, który może pozwolić im odnieść sukces na skalę globalną i zyskać status jednorożca – startupu przyciągającego inwestorów wycenianego na 1 mld dolarów. Nagrody najlepszym wręczyli przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski, wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz radni województwa Anna Brzezińska i Krzysztof Strzałkowski.

Wicemarszałek Wiesław Raboszuk podsumował tegoroczną galę słowami: „Mamy okazję obserwować niezwykły przypływ innowacji i twórczości w naszym regionie. Start-upy, które wzięły udział w konkursie, nie tylko wzmacniają gospodarkę województwa, ale mają także szansę wybić się na arenie międzynarodowej. Pokazuje to, jak wiele możemy osiągnąć, wykorzystując w pełni nasze talenty, pomysły i wzajemne wsparcie”.

W tym roku do nagrody głównej nominowano projekty, których celem było promowanie gospodarki o obiegu zamkniętym oraz wykorzystanie sztucznej inteligencji. Laureat nagrody głównej otrzymał 30 tys. złotych.

„To wydarzenie jest doskonałym przykładem synergii między sektorem publicznym a prywatnym, gdzie nasza rosnąca społeczność startupowa może czerpać korzyści z naszego wsparcia. To miejsce, w którym wspólnie budujemy fundamenty odpowiedzialnego rozwoju środowiska startupowego” – podkreślił Ludwik Rakowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Gośćmi spotkania byli także inwestorzy, którzy widzieli szansę w mazowieckich startupach. Takie spotkania pozwalają na wzmocnienie współpracy między biznesem i twórcami, co przyczynia się do wykorzystania nowych technologii i pomysłów.

Anna Brzezińska, radna województwa mazowieckiego, zauważa pozytywny wpływ konkursów, które są organizowane na Mazowszu. Te konkursy umożliwiają nam poznanie i wsparcie finansowe startupów, które skutecznie łączą rozwój sztucznej inteligencji z coraz większymi potrzebami mieszkańców.

„Gratuluję laureatom pomysłowości, zaangażowania i umiejętności korzystania z dóbr współczesnej technologii. Dzięki autorskim projektom możemy rozwijać i napędzać lokalną gospodarkę”.

Radny Krzysztof Strzałkowski jest entuzjastą współczesnego świata i innowacji. – To, co mnie najbardziej cieszy, to fakt, że Mazowsze wychodzi naprzeciw obecnym trendom i stawia na startupy – mówi. – Niezależnie od tego, jak trudny jest to okres, Mazowsze namawia ludzi do tworzenia czegoś nowego i wyciąga rękę do tych, którzy mają odwagę przyjąć ryzyko.

Kolejnym zaletą, o której wspomina radny Strzałkowski jest wsparcie dla startupów. – Województwo Mazowieckie stworzyło fantastyczne środowisko, w którym młodzi przedsiębiorcy mogą rozwinąć swoje biznesy. Dzięki temu wsparciu mamy szansę na stworzenie innowacyjnej społeczności, która będzie w stanie zmienić naszą przyszłość.

Radny Krzysztof Strzałkowski podkreśla, że Mazowsze jest liderem w tworzeniu innowacyjnych środowisk dla startupów. – Jako jedno z nielicznych województw w Polsce, mamy zasoby, które pozwalają młodym przedsiębiorcom się rozwijać. Oferujemy wsparcie finansowe, mentoring, a także dostęp do ekspertów, którzy mogą pomóc w prowadzeniu ich biznesu – mówi.

Mazowsze jest liderem w tworzeniu innowacyjnych środowisk dla startupów. To wsparcie jest wyrazem wiary radnego Strzałkowskiego w przyszłość. – Wiemy, że innowacje i pomysły są kluczem do przyszłości. Dlatego oferujemy młodym przedsiębiorcom wszelkie narzędzia, które mogą im pomóc w kształtowaniu swojej przyszłości – podsumowuje.

Pierwszym laureatem w kategorii Smart City jest spółka Urbanista, oferująca bezpieczne i zrównoważone systemy transportu miejskiego. Specjalistyczne rozwiązania w zakresie komunikacji zapewniają wygodę mieszkańcom miast, ograniczając jednocześnie wpływ na środowisko.

Laureaci V edycji „Startuj z Mazowsza”

Hey Edu, laureat V edycji „Startuj z Mazowsza” w kategorii Inno-Tech, stworzyła innowacyjną platformę edukacyjną. Wykorzystuje ona wiedzę ekspercką i rozwój sztucznej inteligencji, aby pomóc osiągnąć edukacyjne cele i rozwinąć potencjał. Platforma łączy mobilizujące elementy grywalizacji z tradycyjną nauką, dzięki czemu użytkownicy mogą widzieć efekty swoich działań.

Drugi laureat V edycji „Startuj z Mazowsza” w kategorii Smart City to Urbanista. Firma oferuje bezpieczne i zrównoważone systemy transportu miejskiego, które zapewniają wygodę mieszkańcom miast, przy jednoczesnej redukcji wpływu na środowisko.

Rebread Cosmetics, działająca na rzecz rozwiązania globalnego problemu marnowania chleba, wyraźnie zaznaczyła swoją obecność w kategorii Social-Impact, otrzymując nagrodę. Co roku w Polsce marnujemy aż 800 tys. ton niesprzedanego pieczywa, zaś w UE liczba ta wynosi aż 35 mln ton! Rebread Cosmetics tworzy rozwiązania, dzięki którym czerstwy chleb może zostać ponownie wykorzystany, oszczędzając przy tym zasoby, energię i środowisko naturalne. Firma opracowała również receptury kosmetyków wykorzystujących surowiec pochodzący z chleba. Obecnie kończy ona prace nad peelingiem, w którym czerstwe pieczywo stanowi ścierniwo, a także pracuje nad linią codziennych kosmetyków opartych o bioferment z chleba.

StoneOutlet zdobył nagrodę Start za wdrożenie innowacyjnego systemu, który pomaga ograniczyć negatywne oddziaływanie na środowisko. Firma opracowała aplikację mobilną i platformę internetową, umożliwiającą katalogowanie i sprzedaż wartościowych pozostałości poprodukcyjnych z kamienia naturalnego. To rozwiązanie pozwala na ponowne wykorzystywanie zasobów naturalnych, a także znaczące ograniczenie powierzchni magazynowej. System inwentaryzacji firmy StoneOutlet wprowadza innowacje w tradycyjnym, rzemieślniczym sektorze gospodarki, co skutkuje mniejszym wpływem na środowisko.

Kapituła konkursu zdecydowała się przyznać wyróżnienia dwóm projektom. Pierwsze z nich trafiło do Anny Stefańskiej, tworzącej zrównoważoną markę Jewelery Anew. Ta platforma umożliwia kupowanie luksusowych produktów jubilerskich z drugiego obiegu. Przemysł złotniczy jest jedną z branż, które najbardziej przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych. Zmiana nawyków zakupowych na rzecz produktów z drugiego obiegu jest kluczowa dla osiągnięcia zrównoważonego społeczeństwa. Jewelery Anew minimalizuje ryzyko oszustwa, ponieważ każdy produkt zostaje odnowiony i zbadany przez eksperta, po czym otrzymuje on odpowiedni certyfikat potwierdzający rodzaj próby kruszcu i kamienia.

BezCV, stworzony przez Agencję Social Media Yo ME, to narzędzie, którego celem jest rozwiązywanie głównych problemów rynku HR. Korzystając z oprogramowania chatGPT, narzędzie pozwala określić umiejętności i preferencje zawodowe kandydatów do pracy. Formularz, opracowany przez psychologów biznesu i headhunterów, weryfikuje kompetencje kandydata, tworząc bazę wyselekcjonowanych osób do pracy na każde stanowisko. Pracodawcy, wykupując dostęp do bazy, mogą optymalizować i automatyzować proces rekrutacji oraz zmniejszać fluktuację pracowników. Kandydaci z kolei, mają możliwość poznania swoich mocnych i słabych stron oraz wiedzy jak je przedstawić pracodawcom. Dzięki BezCV, czas rekrutacji może zostać skrócony nawet o 400 proc.

Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody finansowe, a także wsparcie w promocji od parterów takich jak HUAWEI Polska, Kulczyk Investments, Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej, Venture Café Warsaw, miasta stołecznego Warszawy, Kolei Mazowieckich i CIC Warsaw.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM