Nauka i technologie

Sztuczna inteligencja – nowe możliwości dla pracowników: jak AI tworzy nowe stanowiska pracy

Sztuczna inteligencja (AI) wykorzystywana w branży IT jest powszechnie stosowana – wyjaśnił ekspert SoDA. Dzięki postępowi w tej dziedzinie możliwe jest znaczne usprawnienie wielu procesów, a także tworzenie nowych profesji zawodowych. AI stwarza więc przedsiębiorstwom wiele możliwości, dzięki którym mogą uzyskać przewagę konkurencyjną.

Sztuczna inteligencja (AI) staje się coraz bardziej powszechna w branży IT, co widać szczególnie w dużych modelach językowych LLM (z ang. Large Language Model), które służą do tworzenia tekstów, tłumaczeń, podsumowań treści, budowania chatbotów, a nawet generowania fragmentów kodu systemów IT – powiedział Radosław Bzoma, prezes Finture i ekspert SoDA (Software Development Association Poland).

Zdaniem Bzomy, obecność AI w naszym życiu doprowadzi do otwarcia nowych szans i stanowisk na rynku pracy. Jego zdaniem, zawody takie jak AI Enginneer, Data Scientist czy Machine Learning Engineer będą zyskiwać na popularności, a pracownicy będą mieli szansę na rozwój w nieznanych wcześniej ścieżkach kariery.

Bzoma wspomniał również o tym, że dzięki AI nie tylko rozwijają się nowe technologie, ale także tworzą się nowe miejsca pracy i perspektywy zawodowe. Wierzy, że AI może przynieść ludziom nowe możliwości kariery, a wraz z tym – sukces.

„Coraz częściej mówi się o tzw. Prompt Engineer. Są to osoby konstruujące zapytania do LLMów, w celu uzyskania najlepszych rezultatów” – wytłumaczył Bzoma.

Sztuczna inteligencja, zwłaszcza AI, wpływa istotnie na transformację rynku pracy. Technologia znacznie zmienia specyfikę wielu stanowisk, otwierając przed specjalistami nowe możliwości rozwoju zawodowego.

AI umożliwia wykonywanie zadań wymagających wysokich kwalifikacji, zdecydowanie zwiększając wydajność pracy i efektywność. Technologia wnosi jednocześnie nowe możliwości, które stanowią ogromną szansę dla specjalistów.

AI tworzy nowe rozwiązania, które są w stanie zastąpić ludzkie specjalistyczne umiejętności, a jednocześnie wykonywać zadania szybciej i dokładniej. To z kolei prowadzi do powstawania nowych stanowisk, wymagających nowych kompetencji, zaś już istniejące są konieczne do uzupełnienia o nowe elementy.


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM