Zdrowie i styl życia

Uśmiech HIV-a: Jak powiedzieć dziecku o jego zakażeniu

Zakażenie HIV w Polsce dotyka niewielu dzieci, ale liczba ta stale wzrasta. Choć rodzice mają trudne zadanie poinformowania swojego dziecka, że jest zakażone HIV, Stowarzyszenie Polityki Zdrowotnej postanowiło ułatwić im to dzieło stworzeniem bajki „Jeden Świat”, która wspiera i wzmacnia te rodziny.

Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH wskazują, że ubiegły rok był rekordowy pod względem liczby zdiagnozowanych zakażeń HIV. Zarejestrowano 2384 przypadki, w tym 22 dotyczące dzieci w wieku poniżej 15 lat.

Aby zapobiec zakażeniu dziecka przez matkę, ważne jest, by kobieta z wirusem HIV wiedziała o swoim statusie przed planowaniem ciąży. Wówczas można podjąć odpowiednie środki, aby uniknąć zakażenia podczas porodu lub w połogu.

HIV to choroba, która nie oznacza konieczności rezygnacji z marzeń. Świat medyczny zapewnia wsparcie osobom dotkniętym tym wirusem poprzez leczenie, dzięki któremu możliwe jest normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Większość osób chore na HIV może prowadzić zdrowe, bezpieczne życie, pracować, tworzyć rodzinę i realizować swoje pasje.

Specjaliści zgadzają się, że dzieci zakażone wirusem HIV powinny być odpowiednio wyedukowane w kwestii tego, co je spotka, by zapewnić im zdrowie i bezpieczeństwo, a także zniwelować lęk i poczucie zagubienia. Badania przeprowadzone na całym świecie wykazały, że dzieci, którym w młodszym wieku mówi się o HIV, lepiej sobie radzą. Dlatego też, zgodnie z wytycznymi krajowymi i międzynarodowymi, informowanie dzieci o zakażeniu tym wirusem zalecane jest przed ukończeniem dziewiątego roku życia.

„Lata nastoletnie to czas zaburzeń emocjonalnych i hormonalnych. Niepoinformowanie o tym dziecka zakażonego wirusem HIV do czasu osiągnięcia przez niego wieku nastolatka może wywołać wiele mieszanych uczuć i emocji w miarę rozwijania się przez nie własnej tożsamości i przechodzenia przez okres dojrzewania. Dla większości ludzi najtrudniejszą rzeczą w życiu z HIV są negatywne myśli innych ludzi na temat HIV i piętno, jakie się z nim wiąże. Młodsze dzieci rzadziej są tego świadome, dlatego znacznie częściej akceptują to jako po prostu schorzenie” – tłumaczą specjaliści z brytyjskiej organizacji Chiva, której misją jest zapewnienie, aby dzieci, młodzież i młodzi dorośli dorastający z wirusem HIV stali się zdrowsi, szczęśliwsi i mieli większą kontrolę nad swoją przyszłością.

Porozmawiaj z dzieckiem o HIV i AIDS w prosty i zrozumiały sposób. Postaraj się wyjaśnić mu, że HIV i AIDS to choroby, które ludzie mogą mieć, ale można z nimi normalnie żyć. Wyjaśnij, że leczenie pozwala na zachowanie zdrowia i życie długie i szczęśliwe. Wyznacz czas, w którym będziecie mogli porozmawiać o HIV i AIDS, a jeśli dziecko ma jakieś pytania, to odpowiedz na nie, jak najszybciej.

Bajka edukacyjna „O Franku, Amelce i stworku Bałaganku” to doskonałe narzędzie do edukacji dzieci na temat HIV i AIDS. Przybliża rzeczywistość i zarazem wywołuje pozytywne emocje, dzięki czemu dziecko może lepiej zrozumieć problematykę. Zawarta w bajce wiedza pozwala dzieciom na lepsze zrozumienie życia z HIV i AIDS oraz nawiązanie zdrowego dialogu z rodzicami.

Rozmowa o HIV i AIDS może okazać się trudnym zadaniem, szczególnie dla rodziców, których dzieci są seropozytywne. Ważne jest, aby rodzice poświęcili trochę czasu na zrozumienie tematu i byli w stanie wyjaśnić go dziecku. Zadbaj o to, aby dziecko czuło się bezpiecznie i wiedziało, że może zadawać pytania i mówić o swoich obawach.

Korzystanie z bajki „O Franku, Amelce i stworku Bałaganku” może więc pomóc rodzicom w tworzeniu zdrowego i otwartego dialogu ze swoimi dziećmi. Bajka ta stanowi odpowiedź na wyzwanie, jakim jest wyjaśnienie dziecku, jak żyć z HIV i AIDS. Poprzez wywołanie pozytywnych emocji i obrazową prezentację tematu, bajka ta pozwoli na zrozumienie i akceptację choroby.

Strona internetowa stowarzyszenia Jedenswiat.org oferuje dostęp do bajki, która wkrótce będzie dostępna w wersji drukowanej w szpitalach położniczych przyjmujących porody kobiet z HIV oraz poradniach prowadzących terapię wirusa. Dodatkowo zostały przygotowane poradniki dla kobiet seropozytywnych planujących macierzyństwo oraz dla położnych pracujących w szpitalach położniczych.

„Bardzo brakuje w Polsce materiałów skierowanych do dzieci żyjących z HIV oraz do ich matek. Wbrew pozorom nie ma też wielu materiałów dla położnych, które nieraz swoją wiedzę opierają na informacjach zdobytych podczas studiów, wiele lat temu. A przecież nauka idzie do przodu” – mówi Maria Brodzikowska ze Stowarzyszenia „Jeden Świat”, jedna ze współautorek bajki oraz poradników.

„Ich skuteczność jest poparta badaniami i doświadczeniem pedagogów oraz terapeutów. Nasza bajka pomaga przygotować dzieci do uzyskania dalszych informacji na temat ich statusu serologicznego bądź zakażenia rodziców. Rodzicom z kolei da kompetencje do radzenia sobie z emocjami oraz pomoże w podjęciu decyzji, czy, kiedy i jak informować dziecko o zakażeniu. A przede wszystkim pozwoli zmniejszyć poziom autostygmatyzacji, która często towarzyszy kobietom żyjącym z HIV” – mówi.

Agnieszka Walendzik-Ostrowska, jedna z autorek, ma na celu wykorzystanie bajek jako narzędzia do oswajania trudnych tematów.

Choć współczesna medycyna poczyniła wiele postępów, problemem pozostaje wciąż psychospołeczne uwarunkowanie zakażenia HIV, w tym stygmatyzacja i dyskryminacja dotkniętych chorobą. Dlatego istotne jest, aby dzieci otrzymywały wyczerpujące informacje o HIV od najmłodszych lat.

Agnieszka Walendzik-Ostrowska, współautorka, wskazuje, że bajki są skutecznym środkiem do przedstawiania i oswajania trudnych tematów.

Mimo postępów w zdrowiu publicznym, wciąż istnieje problem związany z psychospołecznymi uwarunkowaniami zakażenia HIV – w tym stygmatyzacja i dyskryminacja. W związku z tym istotne jest, aby dzieci od najmłodszych lat otrzymywały odpowiednie informacje na temat HIV.

Agnieszka Walendzik-Ostrowska, jedna z współautorek, zaleca wykorzystywanie bajek jako skutecznego sposobu na przedstawianie i oswajanie trudnych tematów.

P1: Przygotowanie do pierwszej rozmowy z dziećmi na temat HIV może być stresujące, ale możesz się do tego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim, zastanów się, jakie uczucia miałeś, gdy dowiedziałeś się o swojej diagnozie, aby wiedzieć, jak wesprzeć swoje dziecko w tym trudnym momencie.

P2: Przygotuj listę pytań, które Twoje dziecko może ci zadać, takich jak: „Czy umrę?”, „Dlaczego nie powiedziałeś mi wcześniej?” i „Jak się zaraziłeś?”, aby wiedzieć, jakie odpowiedzi mu udzielić.

P3: Zdobądź wiarygodne informacje, które pomogą Ci wyjaśnić dziecku zakażenie wirusem HIV – może to być ulotka, książka lub strona internetowa.

P4: Wybierz odpowiedni czas i miejsce do przeprowadzenia tej pierwszej rozmowy i upewnij się, że twoje dziecko zrozumie, że te informacje są tylko do użytku rodzinnego.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM