Zdrowie i styl życia

Żyj zdrowo i dbaj o owady – naturalny system zapylania roślin

Korzyści zdrowotne spożywania miodu są nieocenione – wspiera on leczenie różnych dolegliwości, pomaga w gojeniu ran, przyśpiesza procesy regeneracji, wzmacnia odporność, wspomaga zwalczanie bakterii, opóźnia procesy starzenia oraz wspiera wszelkie formy aktywności fizycznej. Miód jest naturalnym źródłem witamin i składników odżywczych, w tym kwasu foliowego, potasu, magnezu, fosforu, wapnia i żelaza, a zawarte w nim enzymy wspomagają szybkie wchłanianie składników odżywczych przez organizm. Dlatego spożywanie miodu jest zalecane jako skuteczny sposób profilaktyki zdrowia.

Miód jest naturalną słodką substancją wyprodukowaną przez pszczoły (Apis mellifera) według zaleceń Unii Europejskiej 2001/110/WE. Wytwarzany jest z połączenia nektaru roślin i wydalin owadów, które pszczoły zbierają, odwadniają i przerabiają poprzez dodanie specyficznych substancji. Pozostawiają go do dojrzewania w plastrach, tworząc produkt o płynnej lub skrystalizowanej konsystencji.

Miody produkowane z nektaru zbieranego z kwiatów nazywane są nektarowymi, natomiast te powstające z substancji wytwarzanej przez mszyce i czerwce – spadziowymi. Jeżeli pszczoły przynoszą do ula obie substancje, uzyskujemy miody mieszane, połączenie nektarowo-spadziowe lub spadziowo-nektarowe. Miody zrobione z nektaru jednego rodzaju rośliny określane są jako miodem odmianowym. Natomiast jeśli powstają z nektaru kilku różnych gatunków roślin, które kwitły w tym samym czasie, nazywane są wielokwiatowymi.

Dojrzały miód, który wykręcono z zasklepionych plastrów, ma postać stałą lub płynną. Gdy wylejemy go z odkręconego słoika lub łyżki, tworzy charakterystyczny stożek na powierzchni. Płynny miód nazywamy patoką, a skrystalizowany do postaci zestalonej – krupcem.

Krystalizacja miodów jest naturalnym procesem, pozwalającym zachować jakość produktu. Czas krystalizacji zależy od rodzaju miodu; najdłużej może pozostać w stanie patoki miód akacjowy i spadziowy (nawet do 12 miesięcy). Jeśli chcemy doprowadzić miód skrystalizowany do stanu patoki, powinniśmy trzymać go w ciepłej wodzie o temperaturze do 40oC. Warto pamiętać, że podwyższenie temperatury ponad 40oC może obniżyć wartość odżywczą i biotyczną miodu, dlatego wszelkie napoje i produkty spożywcze, które chcemy dosłodzić miodem, powinny być lekko ostudzone.

Aby zachować wszystkie wspaniałe właściwości miodu, najlepiej przechowywać go hermetycznie zamkniętym naczyniu, aby uniknąć jego nasiąknięcia wilgocią i zanieczyszczenia obcymi zapachami. Najlepiej, jeśli będzie on znajdował się w ciemnym miejscu, np. w dolnej szafce kuchennej. Możesz jeść miód na swój sposób – z ulubionymi kanapkami lub serami, na deserach z owocami, a także dodawać go do napojów, jak lemoniada, kawa lub herbata.

Kupując miód od pszczelarza, możesz mieć pewność, że pochodzi on z okolic Twojego miejsca zamieszkania i zawiera pyłki roślin z Twojego regionu. Co więcej, spożywanie miodu odmianowego z lokalnych pszczelich pasiek to idealny sposób na przyzwyczajenie organizmu do składników żywności występujących w Twoim środowisku. Jeżeli jednak nie jesteś fanem miodów odmianowych, możesz spróbować miodu wielokwiatowego, który zawiera bogaty zestaw składników biologicznie aktywnych, smakowych i zapachowych.

Polski Związek Pszczelarski wychodzi naprzeciw oczekiwaniom współczesnych konsumentów i zachęca do skorzystania z materiałów edukacyjnych, udostępnionych na stronie https://pzp.biz.pl/zyj-zdrowo-i-dbaj-o-owady-zapylajace/. Odnajdziemy tam wyczerpujące informacje na temat walorów smakowych i zdrowotnych poszczególnych rodzajów miodu.

Pszczoły są znane z produkcji wyjątkowych miodów, jednak oferują one znacznie więcej niż to. Pyłek kwiatowy, pierzga, propolis i mleczko pszczele są produktami mniej znanymi, ale dostarczającymi wysokiej energii i korzyści dla zdrowia.

Pyłek kwiatowy to wyjątkowa mieszanka naturalnych składników odżywczych, które wzmacniają nasz organizm. Zawiera on białka, aminokwasy, cukry proste i złożone, tłuszcze, flawonoidy, karotenoidy, witaminy i sole mineralne. Regularne spożywanie pyłku kwiatowego pomaga w utrzymaniu zdrowego poziomu cholesterolu we krwi i działa przeciwmiażdżycowo. Pszczoły skutecznie wykorzystują jego właściwości, zbierając go razem z nektarem, formując go w obnóży. Pyłek kwiatowy jest wyjątkowo skutecznym suplementem w rekonwalescencji po chorobach, a także wspomaga wzmożony wysiłek fizyczny i umysłowy. Efekty jego stosowania odczują zarówno dzieci, dorośli, osoby starsze, jak i kobiety w ciąży.

Pierzga to złożony z pylek kwiatowych produkt, stworzony do przechowywania zapasów na okres zimowy. Zostaje umieszczony w ulu, a następnie ubity i pokryty miodem. Dzięki temu procesowi pierzga podlega fermentacji mlekowej, która wpływa na jej skład chemiczny, wzrastając ilość białka, węglowodanów i kwasu mlekowego. Zawiera ona także witaminy z grupy B, E i K, a także aminokwasy i peptydy, które są łatwo przyswajalne. Pierzga charakteryzuje się wieloma korzyściami zdrowotnymi, takimi jak właściwości antybakteryjne, regeneracyjne, odtruwające oraz uodparniające i odżywcze.

Propolis jest lepką, gęstą substancją balsamiczno-żywiczną, którą pszczoły wykorzystują do zabezpieczenia ula i polerowania komórek plastra. Jest on tworzony z wydzielin pączków topoli, brzozy, sosny, świerka, jodły, olchy, dębu, jesionu i innych drzew, wzbogaconych woskiem, pyłkiem, wydzielinami gruczołów gardzielowych i żuwaczkowych. W celu uzyskania wyciągu propolisu należy rozpuścić 1 część surowca w 70% etanolu i 10 częściach płynu. Substancja ta wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, znieczulające, regeneracyjne, odtruwające i przeciwzapalne, zalecana jest w leczeniu schorzeń układu krążenia, nadciśnienia, wrzodów żołądka i dwunastnicy, układu oddechowego, gardła, prostaty, hemoroidów, grzybic i łuszczycy, a nawet odleżyn. Propolis może jednak wywoływać reakcję alergiczną.

Mleczko pszczele to galaretowata substancja, która ma konsystencję gęstej śmietany, jest biała z odcieniem perłowym i ma cierpki smak. Jest ono szczególnie ważne w ulu, ponieważ jest używane do karmienia larw pszczół robotnic i trutni w pierwszych 3 dniach ich życia. W późniejszym okresie pszczoły te otrzymują pokarm w postaci pyłku i miodu. Nazywane „królewską galaretką”, mleczko pszczele jest również stosowane do karmienia matki pszczelej zarówno podczas jej okresu larwalnego, jak i w okresie czerwienia, co pozytywnie wpływa na jej kondycję i witalność. Skład mleczka pszczelego obejmuje wiele cennych składników od białek (gammaglobuliny i albuminy) po substancje lipidowe, węglowodany, kwasy organiczne i witaminy (szczególnie z grupy B), a także neurohormon (acetylocholina) i biopierwiastki (potas, wapń, sód, magnez, żelazo, mangan).

Wosk pszczeli to nie tylko produkt pszczół, który wykorzystujemy w kuchni lub do produkcji naturalnych świec. To także materiał, który pszczoły wykorzystują do budowy swojego ula – wykonując z niego plastry, do których wkładają miód, pierzgę oraz wychowują kolejne pokolenia. Możemy go również wykorzystać do naprawiania uszkodzeń lub zasklepiania komórek wypełnionych dojrzałym miodem. Świece wykonane z wosku pszczelego są szczególnie cenione w kościołach i świątyniach, gdyż mają działanie jonizujące i wprowadzają do powietrza łagodny aromat miodu. Można je zakupić również na własny użytek, aby wspierać swoje zdrowie.

Polski Związek Pszczelarski informuje społeczeństwo o ogromnej roli pszczół i owadów zapylających nasz ekosystem. Wsparcie tych małych stworzeń oznacza również ochronę różnorodności biologicznej. Pszczoły, dostarczając nam pyłek i nektar, zapylają wiele gatunków roślin, w tym również te, które stanowią pożywienie dla nas i dla wielu innych gatunków zwierząt. Unikalna usługa pszczół jest niezbędna do produkcji żywności, leków, kosmetyków, a nawet materiałów tekstylnych. Ponadto, pszczoły hodowane przez człowieka odwiedzają 90% ze 107 głównych roślin uprawianych na świecie, co czyni je jednym z najważniejszych czynników plonotwórczych. Zaangażowanie Polskiego Związku Pszczelarskiego w edukację i informowanie o tym temacie ma na celu zwiększenie świadomości społecznej, aby wspomóc zachowanie bioróżnorodności.

Polski Związek Pszczelarski wspiera inicjatywy związane z ochroną owadów zapylających. Oferujemy szereg informacji na temat dbania o pszczoły, aby wesprzeć te istoty w ich ważnej pracy.

Polski Związek Pszczelarski jest zaangażowany w aktywny wysiłek w celu zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony pszczół. Zrzeszamy producentów miodu i współpracujemy z nimi, aby zapewnić środowisko, które sprzyja owadom zapylającym.

Polski Związek Pszczelarski zachęca do promowania zdrowia i równowagi w środowisku, wspierając ochronę owadów zapylających. Jesteśmy dumni z tego, że możemy wspierać lokalne społeczności poprzez edukację oraz występy w mediach.

Polski Związek Pszczelarski jest zaangażowany w zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony pszczół, poprzez działania edukacyjne, promocyjne i występy w mediach. Z naszego wsparcia korzystają zarówno hodowcy pszczół, jak i producenci miodu.

Polski Związek Pszczelarski wspiera ochronę owadów zapylających poprzez szereg inicjatyw, takich jak edukacja, występy w mediach i wspieranie producentów miodu. Dążymy do stworzenia wspólnego zrozumienia na temat znaczenia owadów zapylających w naszym środowisku.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM