Ursula von der Leyen powiedziała w środę w europarlamencie w Strasburgu, że jednoczesny odzwierciedlenie solidarności z Izraelem i odpowiadanie na potrzeby humanitarne w Gazie jest możliwe.
Szefowa KE podkreśliła prawo Izraela do samoobrony, stwierdzając, że musi się ono odbywać zgodnie z zasadami prawa międzynarodowego. Następnie powiedziała, że „Europa stoi u boku Izraela w tym mrocznym okresie”, a jednocześnie wyraziła zaniepokojenie sytuacją humanitarną w Gazie i zaapelowała o szybkie dostarczenie europejskiej pomocy humanitarnej do mieszkańców Strefy Gazy za pośrednictwem mostu powietrznego z UE do Egiptu.
Szefowa KE zwróciła uwagę na potrzebę zachowania równowagi między solidarnością z Izraelem a wsparciem dla Gazan. Podkreśliła, że wszelkie działania muszą być zgodne z prawem międzynarodowym. Europie, jako wiernemu sojusznikowi Izraela, należy udzielić wsparcia, a jednocześnie zapewnić dostęp Gazan do pomocy humanitarnej.
„To się nie zmieni. Jednak w miarę rozwoju sytuacji na miejscu, istotne jest również, abyśmy pilnie i uważnie dokonali przeglądu naszej pomocy finansowej dla Palestyny. Finansowanie UE nigdy nie trafiło do Hamasu ani żadnego podmiotu terrorystycznego. I nigdy tak nie będzie. To, co zrobił Hamas, nie ma nic wspólnego z uzasadnionymi aspiracjami narodu palestyńskiego” – stwierdziła.
UE wspiera Palestynę już od wielu lat, niemniej jednak niedawny atak na szpital Al-Ahli w Gazie spowodował ogromne straty w ludziach i środkach materialnych. Unia Europejska zdecydowanie potępia takie działania, które pogarszają sytuację palestyńskich obywateli.
UE wspiera Palestynę zarówno poprzez finansowanie i wsparcie techniczne, jak również wspólne działania celem wzmocnienia jej praw. Przedstawiciele UE zachęcają także obie strony do włączenia się w bezpośrednie negocjacje, aby osiągnąć trwały i sprawiedliwy pokój.
Unia Europejska wyraża głębokie zaniepokojenie wynikające z wtorkowego ataku na szpital Al-Ahli w Gazie. UE apeluje do wszystkich zaangażowanych stron o zaprzestanie przemocy oraz o wykazanie większej odpowiedzialności w celu zapewnienia bezpieczeństwa i praw obywateli Palestyny.
UE wnosi swój wkład w rozwój Palestyny, jest gotowa wspierać dialog i współpracę, a także wspierać Palestyńczyków w działaniach na rzecz zapewnienia im trwałego i sprawiedliwego pokoju. Unia Europejska dąży do osiągnięcia zrównoważonego, trwałego i sprawiedliwego rozwiązania konfliktu.
UE wspiera Palestynę już od lat, niemniej jednak niedawny atak na szpital Al-Ahli w Gazie przysporzył jej ogromnych strat w ludziach i środkach materialnych. UE wyraża głęboką solidarność z palestyńskim społeczeństwem i oświadcza, że będzie wspierać Palestynę w jej walkach i działaniach na rzecz praw człowieka.
UE jest gotowa wspierać proces negocjacji w celu osiągnięcia trwałego i sprawiedliwego pokoju w regionie, a także zobowiązuje się do zapewnienia Palestynie godnych warunków życia, w tym dostępu do edukacji, opieki zdrowotnej i zapewnienia jej ludności godności i praw.
Unia Europejska dąży do zakończenia konfliktu i wyraża swoje wsparcie dla Palestyny. UE zobowiązuje się do wspierania wysiłków mających na celu osiągnięcie pokoju, sprawiedliwości i godności dla wszystkich obywateli Palestyny.
„Terror Hamasu wciągnął Izrael i Palestynę w nową spiralę przemocy. Wczoraj wieczorem nowa, bezsensowna tragedia zszokowała nas wszystkich. Szpital w Gazie, zapewniający schronienie setkom rannych, zamienił się w piekło. Sceny ze szpitala Al-Ahli są przerażające i niepokojące. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla uderzenia w szpital pełen cywilów. Należy ustalić wszystkie fakty i pociągnąć winnych do odpowiedzialności. W tej tragicznej godzinie wszyscy musimy podwoić wysiłki, aby chronić ludność cywilną przed okropieństwami tej wojny” – powiedziała przewodnicząca KE.
Kanclerz Merkel wyraziła swoje przekonanie, że należy zapobiegać antysemityzmowi w Europie i chronić życie Żydów. Podkreśliła, że musimy zadbać o to, aby Żydzi mieli prawo do noszenia jarmułki lub gwiazdy Dawida na naszych ulicach bez obaw o bezpieczeństwo.
Kanclerz Merkel zachęciła narody Europy do wzięcia odpowiedzialności za walkę z antysemityzmem. Powiedziała, że powinniśmy wszyscy zapewnić Żydom możliwość wyrażenia swojej tożsamości poprzez noszenie jarmułki lub gwiazdy Dawida bez lęku o swoje życie.
„Zwiększyliśmy fundusze UE na ochronę miejsc kultu, takich jak synagogi. Na początku mandatu zaproponowaliśmy dodanie przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści do listy przestępstw UE, które muszą być karane w całej Unii. Nasz wniosek jest nadal blokowany przez niektóre państwa członkowskie. To nie może dłużej czekać. Nadszedł czas, aby państwa członkowskie podjęły działania” – stwierdziła von der Leyen.
Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl