Wiadomości Polska Zdrowie i styl życia Utrata dostępu do leków refundowanych: skutki uboczne listopadowej listy refundacyjnej
Zdrowie i styl życia

Utrata dostępu do leków refundowanych: skutki uboczne listopadowej listy refundacyjnej

Stowarzyszenia pacjentów i lekarzy apelują do Ministerstwa Zdrowia o przywrócenie refundacji dapagliflozyny i kanagliflozyny. Obecnie leki te znajdują się poza listą refundowanych od 1 listopada, jednak stowarzyszenia chcą, aby powróciły one do refundacji od stycznia 2024 roku.

W związku z wprowadzeniem zmian na liście refundacyjnej, niedostępne dla seniorów 65+ stały się dapagliflozyna i kanagliflozyna. Jednakże wykaz leków refundowanych obejmuje empagliflozynę, która nie może być w pełni zastąpiona przez pozostałe inhibitory SGLT-2. Dapagliflozyna, w porównaniu do innych leków z grupy flozyn, wykazywała największą skuteczność w leczeniu chorób nerek i wpływała na opóźnienie dializoterapii.

Organizacje pacjentów bardzo zaniepokoiły się tą sytuacją, dlatego też wraz z wsparciem lekarzy zwróciły się do Ministerstwa Zdrowia z apelem o szybkie przywrócenie wskazanych leków do refundacji. Brak refundacji leków może mieć niekorzystny wpływ na terapię szczególnie ubogich pacjentów, w tym seniorów, co może doprowadzić do pogorszenia ich stanu zdrowia.

„W przewlekłej chorobie nerek flozyny mają udowodnione działanie ochronne dla nerek. Ta choroba może rozwijać się długotrwale lub bardzo dynamicznie, dlatego tym bardziej nas martwi fakt, że pacjenci będą mieli utrudniony dostęp do leczenia. Obawiamy się, że część z nich po prostu zrezygnuje z leków, co przełoży się na progresję choroby i szybsze przejście na dializy.” – podkreśla Rajmund Michalski prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Moje Nerki.

„Polskie Towarzystwo Nefrologiczne rekomenduje zachowanie ciągłości terapii flozynami. Te leki stosowane u pacjentów z niewydolnością nerek, niewydolnością serca oraz cukrzycą chronią przed przedwczesnym zgonem” – mówi prof. dr hab. n. med. Magdalena Krajewska, prezes zarządu głównego PTN.

Kupno recepty do 31 października oznacza, że pacjenci będą mogli skorzystać z obniżonej ceny leku. Wszystko po to, aby ułatwić im dostęp do skutecznego leczenia i zapewnić im demokratyczny dostęp do ratujących życie produktów.

Kryteria włączenia flozyn do wykazu leków refundowanych są bardzo restrykcyjne, co nie pozwala wszystkim pacjentom na dostęp do produktów, które mogą być dla nich ratunkiem. Szybkie wykupienie recept do 31 października pozwoli na obniżenie ceny leku, co oznacza, że więcej pacjentów będzie mogło skorzystać z korzyści płynących z jego stosowania.

Flosyny to nowe produkty, które mogą zapewnić skuteczne leczenie wielu schorzeń. W związku z tym, aby umożliwić pacjentom dostęp do tych leków w obniżonej cenie, ważne jest wykupienie recept do końca października.

Pacjenci cierpiący na cukrzycę typu 2, zaburzenia lipidowe, choroby nerek czy niewydolność serca mogą skorzystać z tej okazji i zapewnić sobie dostęp do nowych, skutecznych leków, które pomogą im w powrocie do zdrowia.

Wykupienie recept do końca października to szansa dla wszystkich pacjentów, którym zależy na dostępie do skutecznych leków w obniżonej cenie. Dzięki temu będą oni w stanie skorzystać z ratujących życie produktów, co przyczyni się do polepszenia ich stanu zdrowia.

„To dla mnie osobiście trudna sytuacja, bo jako pacjent z niewydolnością serca, nadal czekam na refundację flozyn w pełnym zakresie, czyli obejmującym również chorych z łagodnie obniżoną i zachowaną frakcją wyrzutową lewej komory serca. Mam świadomość, że czas ucieka, czekanie osłabia pracę mojego serca. A takich jak ja pacjentów są tysiące. Dlatego apelujemy do Ministerstwa jako Porozumienie Organizacji Kardiologicznych o deklarację o powrocie flozyn na listę refundacyjną od 1 stycznia 2024 roku, uwzględniając jednocześnie pełne spektrum upośledzenia frakcji wyrzutowej lewej komory” – podkreśla Agnieszka Wołczenko – prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów „EcoSerce”.

Minister Maciej Miłkowski, wezwany do zabrania głosu na Forum Ekonomicznym w Karpaczu (wrzesień 2023), wyraźnie powiedział, że Ministerstwo Zdrowia ma nadzieję, że na liście refundacyjnej znajdą się flozyny stosowane w chorobach cywilizacyjnych od stycznia 2024 roku. Na komunikat Ministerstwa Zdrowia możemy przeczytać, że postępowania refundacyjne są w toku i wkrótce zostaną zakończone.

Minister Maciej Miłkowski w trakcie debaty na Forum Ekonomicznym w Karpaczu (wrzesień 2023) przekazał informację, że wydłużone wskazania flozyn w chorobach cywilizacyjnych zostaną wprowadzone na listę refundacji już od stycznia 2024. Ministerstwo Zdrowia potwierdza, że postępowania refundacyjne są już w toku i wkrótce powinniśmy otrzymać pozytywną decyzję.

„Jako Polskie Stowarzyszenie Diabetyków zwróciliśmy się do producenta leku z prośbą o informację dotyczącą kosztu zakupu opakowania w czasie przejściowym. Wiemy, że te osoby, które nie zdążą wykupić leku w ramach refundacji, będą miały gwarancję ceny maksymalnej na poziomie 54,00 zł za opakowanie leku (dapagliflozyna). My jednak liczymy także na dobrą wolę zarówno Ministerstwa Zdrowia, jak i producenta, aby z nowym rokiem bez przeszkód pacjent mógł być leczony nowoczesnymi flozynami w ramach refundacji” – informuje prezes PSD Anna Śliwińska. „Jako przedstawiciele trzech organizacji pacjentów, doceniamy fakt, że w ostatnim czasie choroby cywilizacyjne stały się priorytetem dla Ministerstwa Zdrowia tym bardziej wierzymy, że dobro pacjenta pozostanie wartością nadrzędną”.

1. Diabetycy mogą skorzystać z informacji na stronie diabetyk.org.pl, która zawiera szczegółowe informacje na temat wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które wejdą w życie 1 listopada 2023 roku.

2. Diabetycy mogą uzyskać szczegółowe informacje na temat wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które wejdą w życie 1 listopada 2023 roku za pośrednictwem witryny diabetyk.org.pl.

3. Osoby zmagające się z cukrzycą mają możliwość zapoznania się z szczegółowymi informacjami dotyczącymi wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które wejdą w życie 1 listopada 2023 roku, przeglądając stronę diabetyk.org.pl.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version