Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje, że wprowadzenie nowych przepisów umożliwi osobom ze szczególnymi potrzebami szybszy i łatwiejszy dostęp do bankomatów i terminali płatniczych. Projekt ustawy o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze pozwoli zharmonizować prawo polskie do wymogów Europejskiego Aktu o Dostępności (EAA).
Aby zmniejszyć wykluczenie społeczne, Polska wprowadziła przepisy EAA, które zapewnią więcej możliwości dostępu do produktów i usług osobom z ograniczeniami funkcjonalnymi, wynikającymi z wieku, chorób, czy też czasowych lub sytuacyjnych utrat sprawności. Inicjatywa ta wpisuje się w program Dostępność Plus, który popiera Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.
Innowacyjne technologie umożliwiają wygodną i bezpieczną realizację usług, które są konieczne do swobodnego funkcjonowania w społeczeństwie, zwłaszcza dla osób z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami. Wśród nich wymienić można nowoczesne komputery, e-booki, terminale płatnicze, bankomaty, aplikacje do odpraw samoobsługowych, usługi bankowe, e-commerce i informacje cyfrowe w transporcie pasażerskim.
Dostępność naszych produktów i usług to nie tylko możliwość korzystania z nich przez wszystkich, bez względu na ograniczenia, ale również wygodny sposób użytkowania.
Prawodawstwo, które wprowadzane jest dzisiaj, stwarza szanse zarówno dla grup osób o szczególnych potrzebach, jak i dla biznesu. Osoby z niepełnosprawnościami mogą dzięki temu w pełni korzystać z miejsc publicznych i usług powszechnych. Z kolei firmy mają możliwość wprowadzania na rynek bardziej innowacyjnych produktów. Minister zaznaczył, że jest to szansa dla wszystkich.
Ustawa wprowadza również system nadzoru rynku, który będzie monitorował przestrzeganie przez podmioty gospodarcze obowiązku dostępności. EAA jest pierwszą tak szeroką regulacją w prawie unijnym, która ustanawia kompleksowe wytyczne dotyczące dostępności. Jej wprowadzenie oznacza, że firmy będą miały jasne wytyczne dotyczące tego, co powinny zrobić, aby zapewnić dostępność produktów i usług, a konsumenci będą mieli dostęp do tychże produktów i usług.
Parlament został poproszony o zatwierdzenie projektu, który ma dostosować niektóre produkty i usługi do wytycznych ustawy o dostępności. Obowiązek ten ma zostać wprowadzony do czerwca 2025 roku.
PAP SA nie wprowadza zmian w treści komunikatów publikowanych w serwisie, pozostawiając je w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca jest wyłącznie odpowiedzialny za treść komunikatu, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl