Nauka i technologie

Nagroda Jamesa Dysona 2023: polski projekt humanitarny zwycięża międzynarodowy konkurs!

Polak, Piotr Tłuszcz jest pierwszym laureatem specjalnej nagrody za Projekt Humanitarny Rydwan Życia – uniwersalną przyczepę terenową, która służy ratownikom medycznym w Ukrainie. Zespół z Korei zdobył pierwszą międzynarodową nagrodę, za projekt The Golden Capsule – urządzenie do infuzji dożylnej przeznaczone do użytku w sytuacjach awaryjnych. Natomiast pierwszym zwycięzcą kategorii Zrównoważony Rozwój okazał się zespół z Hongkongu, który otrzymał nagrodę za projekt E-COATING – przyjazną dla środowiska powłokę na ściany zewnętrzne o silnym działaniu chłodzącym, która pomaga ograniczyć szkodliwy wpływ klimatyzacji.

Konkurs Nagroda Jamesa Dysona 2020 został już zakończony, a wyniki ogłoszono na stronie internetowej. Trzy najlepsze projekty zostały nagrodzone po 160 000 zł. Autorzy zwycięskich wynalazków otrzymali główną nagrodę międzynarodową, nagrodę w kategorii Zrównoważony Rozwój oraz nagrodę za Projekt Humanitarny, wytypowane przez sir Jamesa Dysona.

„Zamiast rozwodzić się nad tym, przed jak trudnymi wyzwaniami stoimy, ci młodzi wynalazcy zabrali się do dzieła i zaprojektowali rozwiązania oparte na technologii. Ich pasja i chęć zmieniania świata na lepsze naprawdę robią wrażenie. Mam nadzieję, że Konkurs pomoże im się wybić i osiągnąć sukces”.

Komentując tegoroczną edycję konkursu, sir James Dyson szczególnie nagrodził Projekt Humanitarny – The Life Chariot (Rydwan Życia) autorstwa Piotra Tłuszcza. Ten młody wynalazca postanowił wykorzystać swoją wiedzę do stworzenia innowacji, która pomoże w ratowaniu ludzi w trudnych warunkach terenowych. Rydwan Życia to lekka przyczepa, która może być doczepiona do każdego pojazdu z hakiem. Jej zawieszenie zapewnia stabilność transportu w nawet najbardziej trudnych warunkach, a wyposażenie w nosze i siedzenia pozwoliło na zaprojektowanie pojazdu, który ułatwi akcje ratunkowe. Innowacja Piotra przyczyniła się do poprawy bezpieczeństwa poszkodowanych oraz skrócenia czasu poszukiwań w trudnym terenie.

Sir James Dyson podkreślił wyjątkowość projektu Piotra Tłuszcza, przyznając mu wyróżnienie za wyjątkowe osiągnięcia. Nagroda ta jest wyrazem wdzięczności za twórcze wykorzystanie wynalazczej pasji Piotra w służbie innym.

Sir James Dyson pochwalił pomysłowość i odwagę Piotra Tłuszcza w zrealizowaniu The Life Chariot (Rydwan Życia). Innowacja ta pozwala na skuteczne ewakuacje medyczne w trudnym terenie, dzięki wyposażeniu przyczepy w nosze i siedzenia. Wyjątkowość projektu Piotra została doceniona przez sir Jamesa Dysona, który przyznał mu wyróżnienie za poświęcenie swojego czasu i wysiłku w służbie ochrony życia.

Sir James Dyson uznał Projekt Humanitarny Piotra Tłuszcza za wyjątkowy, wyróżniając go Nagrodą. The Life Chariot (Rydwan Życia) to lekka przyczepa, która może być doczepiona do każdego pojazdu z hakiem. Wyposażona w nosze i siedzenia zapewnia bezpieczeństwo ewakuacji medycznej w trudnym terenie. Innowacja Piotra pozwala na zwiększenie skuteczności akcji ratunkowych i skrócenie czasu poszukiwań w ciężkich warunkach.

Zafascynowany wyprawami rodzinnymi na Bałkany i Pireneje, Piotr zaczął projektować przyczepy. Przez kolejne 10 lat pracował nad modelem przyczep terenowych i ratowniczych, aby w końcu opracować Rydwan Życia. Jego pierwsze projekty zostały wypróbowane w trudnym terenie, takim jak góry, lasy, jaskinie i kopalnie, i przekazane ukraińskiej medycznej jednostce wojskowej oraz polskiemu zespołowi ratowników pola walki „W międzyczasie” Damiana Dudy.

„W tegorocznej edycji Konkursu Nagroda Jamesa Dysona przyznaliśmy specjalną nagrodę za Projekt Humanitarny. Otrzymał ją Piotr, który stworzył pomysłowe rozwiązanie do ewakuacji rannych w trudnym terenie. Rydwan Życia można doczepić do każdego pojazdu, co umożliwia ratownikom wykonywanie ich jakże ważnej pracy nawet w bardzo wymagających warunkach. Warto też podkreślić, że tworząc swój wynalazek, Piotr stosuje podejście iteracyjne i uwzględnia informacje zwrotne od osób korzystających z przyczepy w terenie” – podkreśla James Dyson, założyciel firmy Dyson i jej główny inżynier. 

„Mam nadzieję, że dzięki tej nagrodzie Rydwan Życia będzie mógł dalej ratować ludzi – czy to podczas ewakuacji z pola walki, czy w razie wypadków w trudno dostępnych miejscach”.

Piotr po raz kolejny udoskonalił swój Rydwan Życia, tworząc pojazd idealny do ratowania życia w trudnych warunkach. Łączy on w sobie bezpieczeństwo, niezawodność, wszechstronność i prędkość, służąc jako zarówno pojazd ratunkowy, jak i pomoc w akcjach ratowniczych. W 2023 roku jego dzieło zostało wyróżnione główną nagrodą: The Golden Capsule, a w uzasadnieniu nagrody czytamy: „Rydwan Życia jest szczególnie przydatny w przypadku kryzysów sytuacyjnych, w których liczy się szybkość, bezpieczeństwo i niezawodność.”

Piotr skomentował swoją nagrodę słowami: „Cieszę się, że moja praca została doceniona i jestem wdzięczny za możliwość tworzenia tego pojazdu i pomagania w akcjach ratowniczych w górach”.

Piotr nadal udoskonala swój Rydwan Życia, aby zapewnić jak najlepsze wyniki w akcjach ratowniczych. Najnowsza wersja jest wyposażona w nowe systemy bezpieczeństwa i monitorowania, ułatwiające przemieszczanie się w trudnym terenie. Dodatkowo, została wyposażona w funkcję wirtualnej rzeczywistości, która pozwala lekarzom wyświetlać i analizować dane na temat stanu pacjenta w czasie rzeczywistym.

Kolejnym krokiem w rozwoju Rydwanu Życia jest stworzenie systemu, który umożliwi szybkie przemieszczanie się po trudnym terenie, a także złożone systemy, które pomogą w wykonywaniu ciężkich zadań, których wcześniej wykonywanie wymagało wielu ludzi.

Piotr ma wielką nadzieję, że jego Rydwan Życia pomoże ratować życie ludziom na całym świecie.

Inspirowani tragediami, jakie mają miejsce wskutek trzęsień ziemi, studentzy Uniwersytetu Hongik w Seulu postanowili podjąć inicjatywę i zaprojektować The Golden Capsule – urządzenie do infuzji dożylnej, które działa bez potrzeby zasilania ani użycia rąk. Zaawansowana technologia oparta na siłach sprężystości i różnicach ciśnień pozwala ratownikom ewakuującym pacjentów z terenów dotkniętych kataklizmem ograniczyć użycie worków do infuzji, dzięki czemu kontrola tempa wlewu nie wymaga dostępu do prądu.

„Zespół trafnie rozpoznał ograniczenia metod wlewu dożylnego opartych na grawitacji i elektryczności w miejscach dotkniętych katastrofą. The Golden Capsule to dużo praktyczniejsze, niewymagające użycia rąk urządzenie, wyposażone w balon znajdujący się pod niskim ciśnieniem. Można je zamocować w dowolnym miejscu, np. na pasku na ciele pacjenta. W miarę stopniowego rozprężania się balonu płyn infuzyjny przedostaje się do żyły pacjenta, dzięki czemu ratownicy mają wolne ręce i mogą podejmować się innych ważnych zadań” – podkreśla James Dyson, założyciel firmy Dyson i jej główny inżynier. 

Zespół skupi się teraz na udoskonaleniu prototypu i przeprowadzeniu szeregu testów, w których wezmą udział eksperci medyczni, aby ocenić, czy The Golden Capsule jest wystarczająco wydajna, zarówno w sytuacjach kryzysowych, jak i w szpitalach. Nasze przyszłe działania będą skupiać się na wprowadzeniu tego wynalazku do masowej produkcji.

„Zwróciliśmy uwagę na trudności, z jakimi borykają się sanitariusze i ratownicy medyczni podczas transportu pacjentów otrzymujących infuzje na terenach dotkniętych klęskami żywiołowymi. Jak na razie docierają do nas pozytywne opinie na temat naszego urządzenia. Mamy nadzieję, że kiedyś ta metoda wlewu dożylnego stanie się standardem – nie tylko w sytuacjach kryzysowych, ale także w szpitalach”.

Dlatego Hoi Fung Ronaldo Chan i Can Jovial Xiao zaprojektowali E-COATING – kompaktowy zestaw do recyklingu butelek szklanych, który pozwala użytkownikom ponownie wykorzystać szkło do produkcji nowych produktów. E-Coating składa się z dwóch głównych części – odpowiednio maszyny do cięcia, a także jednostki do recyklingu szkła.

E-Coating wykorzystuje bezszwowe, energooszczędne zasilanie i zapewnia znaczną redukcję zużycia energii elektrycznej w porównaniu z tradycyjnymi metodami recyklingu. Ponadto zapewnia zmniejszenie ilości odpadów produkowanych w procesie recyklingu, zmniejszając zanieczyszczenie środowiska.

Zespół E-Coating wykorzystał innowacyjny system recyklingu szkła, aby zredukować zużycie energii elektrycznej i wpłynąć na redukcję odpadów. Dzięki temu rozwiązaniu udało się zapewnić oszczędność energii, zmniejszyć ilość odpadów i przyczynić się do poprawy jakości środowiska.

Bezszwowy system zasilania E-Coating zapewnia jeszcze większe oszczędności energii. Maszyna do cięcia i jednostka do recyklingu szkła są połączone w jedną całość, co zapewnia dodatkową efektywność i wydajność. System ten został przetestowany w celu zweryfikowania jego skuteczności, a wyniki przetestów wykazały znaczną redukcję zużycia energii.

E-Coating to przykład innowacyjnego projektu, który łączy w sobie wysoką wydajność i oszczędność energii, a jednocześnie przyczynia się do ochrony środowiska. Projekt ten został doceniony przez komisję oceniającą i zdobył nagrodę w kategorii Zrównoważony Rozwój.

E-Coating zainspirował innych członków zespołu do tworzenia innowacyjnych projektów, których celem jest zmniejszenie zużycia energii i ochrona środowiska. Dzięki temu, zespołowi udało się opracować innowacyjne rozwiązania, które skutecznie zmniejszają zużycie energii, ograniczają produkcję odpadów i wpływają pozytywnie na jakość środowiska.

E-Coating jest wspaniałym przykładem na to, jak zespół może wykorzystać innowacje do tworzenia produktów przyjaznych środowisku. Dzięki temu projektowi zespół uzyskał nagrodę w kategorii Zrównoważony Rozwój i stał się inspiracją dla innych.

E-COATING to przyjazna dla środowiska metoda na rozwiązanie problemu nadmiernego pochłaniania ciepła przez budynki. Wytwarzana z odpadów i szkła powłoka skutecznie odbija promienie słoneczne, co zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się budynku. To z kolei pozwala na obniżenie zużycia energii przez klimatyzatory i inne systemy chłodzenia, a tym samym zmniejsza ilość emisji gazów cieplarnianych.

„Ronaldo i Jovial znaleźli sprytny sposób na to, jak przerobić odpady w coś naprawdę wartościowego. E-COATING to materiał z przetworzonego szkła, którym można pokryć zewnętrzne ściany budynków. Odbija on promienie słoneczne, co pozwala zaoszczędzić znaczną część energii elektrycznej zużywanej na klimatyzację. Autorzy projektu rozwiązali dwa problemy naraz, opracowując przyjazną dla środowiska i oszczędną metodę”- mówi James Dyson, założyciel firmy Dyson i jej główny inżynier. 

E-COATING to innowacyjny produkt, który ma za zadanie chronić powierzchnie przed uszkodzeniami i zabrudzeniami. Zespoły badawcze pracują obecnie nad rozwojem tej technologii, aby zwiększyć jej wydajność.

Zdobycie prestiżowej nagrody przez zespół badawczy na rzecz E-COATING to wielki sukces. Wygrana da im możliwość kontynuowania prac nad doskonaleniem produktu, w celu zapewnienia jeszcze lepszej wydajności i wytrzymałości.

E-COATING to produkt przełomowy, zaprojektowany, aby zapewnić ochronę powierzchniom przed uszkodzeniami i zabrudzeniami. Zespół badawczy otrzymał nagrodę za swoje wysiłki, co pozwoli im wzmocnić swoją pracę nad udoskonalaniem produktu. Dzięki temu będzie on jeszcze łatwiejszy w aplikacji i będzie lepiej trzymać się powierzchni.

E-COATING to technologia, która wykracza poza zwykłe standardy. Badania nad tym produktem ciągle trwają, co pozwoli twórcom wprowadzić nowe, efektywne odmiany do użytku wewnątrz budynków. Wygrana przez zespół badawczy prestiżowej nagrody to zwieńczenie ich wysiłków, dzięki czemu będą oni w stanie jeszcze lepiej wykorzystać swoje zasoby i wiedzę.

„Stworzyliśmy E-COATING, aby przyczynić się do usunięcia poważnych zagrożeń dla naszego środowiska. Dzięki środkom z nagrody będziemy mogli posunąć naprzód badania i rozwój produktu, a także zrobić kolejny krok, zakładając firmę”.

Wczoraj w siedzibie firmy Dyson w Warszawie odbyła się oficjalna ceremonia wręczenia nagrody. Przemawiając, Ronaldo i Jovial powiedzieli:

Po rozmowie z sir Jamesem Dysonem, zespół z Politechniki Warszawskiej, SmartHEAL, został uhonorowany w Konkursie Nagroda Jamesa Dysona, co jest olbrzymim powodem do dumy dla całej Polski. To kolejny przykład na to, że polscy inżynierowie i naukowcy są w stanie wyprodukować wyjątkowe produkty, które mają szansę zmienić świat. Jesteśmy dumni z tego, że Polska może się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem z całym światem.

Konkurs Nagroda Jamesa Dysona jest międzynarodowym konkursem inżynierskim, w którym uczestnicy są zachęcani do tworzenia produktów, które wprowadzą jak najwięcej pozytywnej zmiany w naszym społeczeństwie. Polski projekt został wybrany spośród ponad dwustu innych z całego świata i jest ważnym krokiem w kierunku poprawy jakości życia ludzi na całym świecie.

Tym, co połączyło zespół SmartHEAL z Sir Jamesem Dysonem, jest ich wspólna wizja stworzenia produktów, które zmienią świat. Obecność Sir Dysona podczas ceremonii wręczenia nagrody była wyjątkowym wydarzeniem, szczególnie dla studentów, którzy dostali szansę poznać go bliżej.

Ceremonia zakończyła się wyjątkową przemową, w której Sir James Dyson odniósł się do wyjątkowości polskiego projektu i wyraził uznanie dla studentów za ich wytrwałość i kreatywność, które przyczyniły się do zwycięstwa.

W ostatnim miesiącu została odnotowana trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii, w wyniku którego wiele osób straciło swoje domy. W związku z tym, Czerwony Krzyż prowadzi akcję pomocy dla ofiar tego katastroficznego wydarzenia. Hong Kong Electrical and Mechanical Services Department (EMSD) opublikowało niedawno raport pt. „Hong Kong Energy End-use Data 2022” dotyczący energii używanej w Hong Kongu. Ponadto, firma Baguio oferuje usługi recyklingu szklanych butelek w Hong Kongu.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM