Biznes i finanse

Krok w stronę dekarbonizacji: Świadome zużywanie energii

Oszczędzanie energii w gospodarstwach domowych jest ważnym elementem polskiej dekarbonizacji. Poprawa efektywności energetycznej jest szczególnie istotna, ponieważ gospodarstwa domowe odpowiadają za ok. 30 proc. całkowitego zużywanego w Polsce energii. Przez wprowadzenie świadomych zmian w codziennych nawykach można znacząco zaoszczędzić i mądrze gospodarować energią.

Efektywność energetyczna stanowi podstawowy element Unii Europejskiej w dążeniu do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednakże korzyści wynikające z poprawy efektywności energetycznej są znacznie większe: zmniejszenie zużycia paliw, zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, poprawa jakości powietrza i obniżenie kosztów gospodarstw domowych, mających związek z zużyciem energii, wpływa pozytywnie na jakość życia obywateli. 

Instytut WiseEuropa przedstawił badania wskazujące, że gospodarstwa domowe odpowiadają za znaczącą część zużywanej energii w Polsce – blisko 30%. Poprzez świadome wprowadzenie zmian w codziennych nawykach, mające na celu oszczędność energii, możemy w sposób istotny wpłynąć na dekarbonizację naszego kraju.

Wystarczy kilka prostych kroków, aby zwiększyć efektywność energetyczną w domu. Można zacząć od podstawowych zmian, takich jak wymiana starych urządzeń na nowe, zużywające mniej energii, włączanie świateł wyłącznie wtedy, gdy jest to konieczne, czy wymiana żarówek na energooszczędne. W ten sposób można zrobić swój wkład w ochronę klimatu, poprawiając jednocześnie jakość życia w domu.

Niewątpliwą korzyścią z oszczędzania energii jest nie tylko obniżenie rachunków, ale również zmniejszenie oddziaływania na środowisko. Dlatego też niezależnie od sytuacji finansowej warto nauczyć się oszczędzać energię, pozostawiając włączony tylko niezbędny sprzęt, stosując też w praktyce zasadę wyłączania światła w pomieszczeniu po jego opuszczeniu. Wybierając cieplejsze okrycie, niż włączenie grzejnika, można w znaczący sposób przyczynić się do ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko.

„Również osoby posiadające panele fotowoltaiczne czy zainstalowane pompy ciepła powinny zwracać uwagę na ilość zużywanej energii” – zauważa Marianna Sobkiewicz, analityczka WiseEuropa.

Poprawa efektywności energetycznej jest niezbędna w procesie dekarbonizacji w Polsce. Gospodarstwa domowe odpowiadają za niemal 30% zużywanej w naszym kraju energii, dlatego działania zmierzające do oszczędności energii są niezbędne. 

Jak wskazują eksperci, istnieje wiele prostych sposobów na optymalizację zużycia energii w domach, na przykład uruchamianie pralki tylko, gdy jest pełna, lub zapalanie tylko niezbędnych świateł. Podobne działania powinny być wprowadzone przez wszystkich, niezależnie od posiadanych instalacji, takich jak panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła.

W celu skutecznego monitorowania zużycia energii, WiseEuro

„Energia nigdy nie jest darmowa, a zużywając jej nadmiar, utrudniamy proces dekarbonizacji” – dodaje. 

MICAT, narzędzie opracowane przez międzynarodowe konsorcjum z udziałem WiseEuropa, wspiera poprawę efektywności energetycznej poprzez monitorowanie zużycia energii, zarządzanie jej przepływami i zużyciem, a także wsparcie w monetyzacji działań i ocenę wpływu na finanse. Ponadto, narzędzie udostępnia wszystkim ogólnodostępne i łatwe w obsłudze narzędzie online do prezentacji i szacowania skutków wprowadzanych polityk publicznych, co ułatwia podejmowanie właściwych decyzji w zakresie poprawy efektywności energetycznej.

„Instrumenty monitorowania i nadzorowania zużycia energii elektrycznej mogą pomóc operatorom energetycznym w lepszym zarządzaniu i optymalizowaniu zużycia energii, ale nie zastąpią świadomych decyzji konsumentów” – podsumowuje Marianna Sobkiewicz. 


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM