Biznes i finanse

KGHM jako największy producent miedzi w Europie Środkowo-Wschodniej otrzymuje tytuł Spółki Świadomej Klimatycznie 2023″ „KGHM idzie naprzód w ochronie klimatu: otrzymuje tytuł Spółki Świadomej Klimatycznie 2023

KGHM zostało wyróżnione tytułem Spółki Świadomej Klimatycznie 2023 w badaniu Świadomości Klimatycznej Spółek, organizowanym przez Fundację Standardów Raportowania, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych oraz Bureau Veritas. Ocena przedsiębiorstwa opierała się na danych z raportów rocznych. Uzyskany tytuł stanowi potwierdzenie, że KGHM umiejętnie komunikuje i raportuje na temat kwestii związanych z klimatem i środowiskiem zgodnie z najwyższymi standardami.

Przeprowadzone badanie Świadomości Klimatycznej Spółek wzięło pod uwagę szereg aspektów dotyczących zarządzania zagadnieniami klimatycznymi, m.in. raportowanie emisji gazów cieplarnianych, identyfikowanie ryzyk i szans klimatycznych, wdrożenie strategii i polityki Emitenta, wykorzystanie standardów kalkulacji, a także wyznaczanie celów i planów działań.

„W KGHM udowadniamy, że branża wydobywcza i zrównoważony rozwój mogą współistnieć. Minimalizujemy nasz wpływ na otoczenie inwestując w technologie przyjazne środowisku. W podejmowanych działaniach szukamy rozwiązań, które przyczyniają się do naszego rozwoju, ale wspierają również globalne cele klimatyczne. Nasz wpływ i interakcje ze środowiskiem naturalnym oraz otoczeniem, w którym funkcjonujemy, komunikujemy i raportujemy w sposób transparentny, z najlepszą jakością, świadomie i zgodnie z najwyższymi standardami” – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Tomasz Zdzikot wyjaśnił, że w obecnym roku Spółka po raz pierwszy skrupulatnie zbadała i udostępniła w raporcie zintegrowanym ślad węglowy i środowiskowy swoich flagowych produktów, co jest znaczącym osiągnięciem – szczególnie dla ich klientów. W połowie roku 2023, międzynarodowy koncern metalurgiczny uruchomił w Hucie Miedzi Legnica Instalację Oczyszczania Gazów Poprocesowych. Innowacyjne rozwiązanie skutecznie pozbywa się zanieczyszczeń takich jak rtęć i arsen, zostawiając jedynie głównie tlenki azotu, dwutlenek węgla i niewielką ilość dwutlenku siarki. To pierwszy taki projekt w Polsce, a jednocześnie jeden z kilku na całym świecie.

KGHM od ponad dekady inwestuje w projekty proekologiczne, które w 2022 roku przyniosły kwotę 250 mln zł. Wszystkie działania produkcyjne i technologiczne wspierane są przez wytyczne Polityki Klimatycznej i Polityki Środowiskowej, których celem jest ochrona środowiska oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Aby zapewnić jeszcze bardziej przyjazny dla środowiska charakter produktów KGHM, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN przeprowadził analizę śladu środowiskowego i węglowego dla wszystkich trzech produktów: katod, walcówki i drutu Cu-OFE. Ponadto, wszystkie produkty zostały zgodne z normami ISO oraz oznaczone certyfikatem środowiskowym, co daje gwarancję, że ich ślad jest zdecydowanie niższy od średniej globalnej.

Huty KGHM (Huta Miedzi Legnica, Huta Miedzi Głogów, Huta Miedzi Cedynia) wykazują zaangażowanie w ochronę środowiska naturalnego, potwierdzone wynikami przeprowadzanych analiz. System Zarządzania Środowiskowego, wdrożony przez te huty, spełnia wymagania normy ISO 14001, a każdy oddział posiada międzynarodowy certyfikat Copper Mark.

KGHM postanowiła wywiązać się ze swoich zobowiązań i w ciągu najbliższych 7 lat zapewnić spółce 50 proc. energii z własnych źródeł, w tym OZE. Dotychczasowe postępy są imponujące: w tym roku KGHM wyprodukowało 17 proc. ogólnego zapotrzebowania na energię. Aby uzyskać dalsze postępy, w wrześniu spółka nabyła portfel ośmiu inwestycji fotowoltaicznych o łącznej mocy 50 MW, które znajdują się w czterech województwach. Zakup ten zapewni KGHM wzrost zużycia własnej energii o 2 proc. w skali roku.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM