Polska reprezentowana jest przez ministra klimatu i środowiska Annę Łukaszewska-Trzeciakowską podczas 28. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP28). Minister wyraziła stanowcze poparcie dla polskiego stanowiska na forum międzynarodowym, dotyczącego wykorzystania energii jądrowej w celu zachowania bezpieczeństwa energetycznego oraz wzmocnienia energetyki odnawialnej. Minister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska wyraziła przekonanie, że inwestycje w energię jądrową stanowią szansę dla rozwoju OZE w Polsce.
Minister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska w COP28 skupiła się na monitorowaniu wyników Globalnego Przeglądu i ocenie postępów w realizacji Porozumienia paryskiego. Przegląd ma na celu zbadanie postępów w działaniach mających na celu mitygację i adaptację do zmian klimatu. Minister poradziła się w tej kwestii ekspertów z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Polska stoi dziś przed wyzwaniem związanym z produkcją czystej energii. Potrzebne są zmiany infrastrukturalne, które umożliwią stabilizację OZE. W niedalekiej przyszłości energetyka jądrowa stanie się podstawowym źródłem energii, które zagwarantuje bezpieczeństwo energetyczne kraju oraz umożliwi jego dalszy rozwój gospodarczy – podkreślała minister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
Prezydent Andrzej Duda i minister klimatu i środowiska wezmą udział w Wydarzeniu Net Zero Nuclear, które odbędzie się 2 grudnia 2023 roku. Państwa, które podpisały Tripling Nuclear Declaration (USA, Francja, UK, Szwecja, Finlandia, Korea Południowa), zaprosiły Prezydenta RP Andrzeja Dudę do udziału w tym wydarzeniu i poparcia deklaracji w imieniu Polski. Prezydent z radością przyjął zaproszenie.
COP28 będzie okazją do uznania strategicznego znaczenia energii jądrowej jako jednego z najważniejszych dostawców czystej energii elektrycznej na świecie. W ramach wydarzenia zostanie podpisana i ogłoszona deklaracja, która wezwie rządy do zapewnienia, aby energia jądrowa stanowiła silne podstawy w kształtowaniu globalnego środowiska energetycznego, mając na celu zwiększenie jej udziału w rynku do poziomu trzykrotnie wyższego niż obecnie do 2050 roku.
Uroczystość inaugurująca deklarację będzie miała zaszczytny udział przywódców na całym świecie, w tym Prezydenta Francji Emmanuela Macrona, specjalnego wysłannika prezydenta USA Johna Kerry’ego, ministrów wspierających deklarację i liderów branży. Oczekuje się, że 21 krajów zadeklaruje publicznie swoje poparcie dla deklaracji.
Od 30 listopada do 12 grudnia 2023 roku w Expo City w Dubaju będzie miało miejsce COP28. Tegoroczny szczyt klimatyczny będzie poświęcony podsumowaniu dotychczasowych działań. Prezydencja Zjednoczonych Emiratów Arabskich określiła również listę priorytetów, których realizacja będzie stanowić priorytet podczas szczytu i w trakcie sprawowania prezydencji. Ważnym punktem na liście jest przyspieszenie transformacji energetycznej i wdrożenie rozwiązań przyjaznych dla klimatu.
PAP SA nie zmienia treści publikowanych komunikatów. Nadawca odpowiada za treść w nich zawartą zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.
Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl