Biznes i finanse

Nowe Możliwości dla Kooperacji Gospodarczej w Azji Południowo-Wschodniej: Uruchomienie Sekcji GIP ASEAN w Dżakarcie

W obliczu wyzwań i zagrożeń, z jakimi boryka się bankowość detaliczna – wysokie stopy procentowe, inflacja i kwestie prawne – Przemysław Szczygielski, partner zarządzający działem Risk Advisory w Polsce i państwach bałtyckich, Deloitte, wskazuje, że nastrój wśród przedstawicieli sektora i ich klientów jest zdecydowanie lepszy niż rok temu. W celu utrzymania tego trendu, musimy monitorować czynniki ryzyka, które mogą mieć wpływ na wielkość i jakość portfela kredytowego Polaków.

Indonezja jest pierwszym krajem w Azji Południowo-Wschodniej, który nawiązał współpracę z GIP w celu wsparcia rozwoju zrównoważonych inwestycji w regionie. Dzięki usłudze GIP, Sekcja będzie wspierać lokalne firmy w zakresie dostępu do zasobów finansowych, wiedzy i wsparcia technicznego, co pozwoli im realizować inwestycje z korzyścią dla środowiska i społeczności.

Sekcja ASEAN jest ważnym składnikiem misji Global Infrastructure Partners, której celem jest tworzenie efektywnych sieci lokalnych do dzielenia się wiedzą i stosowania najlepszych praktyk oraz wspieranie inwestycji o zasięgu ekologicznym w krajach wschodzących. Sekcję tę, trzecią po Azji Środkowej i Afryce, kieruje Mari Pangestu – była minister handlu i dyrektor generalna Banku Światowego, a współprzewodniczącym jej jest Rino Donosepoetro – wiceprezes ASEAN z ramienia Standard Chartered.

„Azja Południowo-Wschodnia, której gospodarka w przeszłości w dużej mierze opierała się na modelach ekonomicznych skoncentrowanych na paliwach kopalnych, odnotowuje obecnie dynamiczny wzrost zrównoważonych finansów. Sekcja ta przyczyni się do dalszego rozkwitu zrównoważonego finansowania w ASEAN poprzez dzielenie się wiedzą i budowanie potencjału” – powiedział Ma Jun, współprzewodniczący Komitetu Sterującego GIP i przewodniczący Chińskiego Komitetu Ekologicznego Finansowania.

Sir William Russell, współprzewodniczący Komitetu Sterującego GIP oraz były burmistrz Londynu, wskazał na istotny problem finansowania ekologicznego w Azji Południowo-Wschodniej. Stwierdził, że GIP wkracza na rynek w celu zacieśnienia współpracy i zmotywowania zaangażowania instytucji finansowych, przedsiębiorstw oraz rządów. Dzisiejsze wydarzenie to znaczący krok w kierunku osiągnięcia tego celu.

Mari Pangestu wyjaśniła, że Sekcja dąży do trzech podstawowych celów: tworzenia taksonomii ASEAN dla zrównoważonego finansowania, identyfikowania i rozwijania projektów, które są nie tylko możliwe do sfinansowania przez banki, ale także mają transformacyjny wpływ, oraz określenia ram dotyczących społecznych i finansowych aspektów zrównoważonego finansowania”.

Rino Donosepoetro dodał: „Dzięki sekcji ASEAN dokonaliśmy dużego postępu w udoskonaleniu taksonomii, a także w tworzeniu i identyfikacji projektów transformacyjnych w regionie. Dzięki temu zwiększyliśmy dostęp do finansowania, a także zachęciliśmy kolejnych interesariuszy do dołączenia do GIP. Teraz możemy w pełni realizować trzy inicjatywy, do których dążyliśmy”.

Boby Hernawan z Ministerstwa Finansów oraz Jin Zhongxia z Chińskiego Banku Centralnego byli wśród głównych prelegentów podzielających się swoimi spostrzeżeniami na temat działań Indonezji w celu zwiększenia finansowania ekologicznego. Fransiska Oei z Perbanas, szefowa działu ESG, zaznaczyła jak Sekcja może stać się platformą do wymiany pomysłów i najlepszych praktyk. Ona również podkreśliła, że GIP może być skutecznym narzędziem w walce z wyzwaniami, takimi jak brak zrozumienia przepisów regulatora OJK, ograniczona zdolność do finansowania zrównoważonego oraz konieczność wzmocnienia współpracy.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM