Polityka i społeczeństwo

Szwajcarsko-Polska Współpraca: Ruszyła druga edycja Programu SPWW

Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak wraz z ambasadorem Szwajcarii Fabrice Filliezem wzięli udział w konferencji, która oficjalnie rozpoczęła kolejne rozdanie Funduszy Szwajcarskich dla Polski. Łącznie kraj otrzyma 320 milionów franków szwajcarskich na dwa programy: Rozwój Miast oraz Badania Naukowe i Innowacje.

Minister Jarosińska-Jedynak i ambasador Filliez wspólnie podkreślili, że Fundusze Szwajcarskie są ważnym źródłem wsparcia dla polskiego rozwoju, zapewniając finansowanie projektów w zakresie rozwoju miast, badań naukowych i innowacji.

Minister Małgorzata Jarosińska- Jedynak wyraziła nadzieję, że nasza wieloletnia współpraca w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu będzie kontynuowana, co tylko wzmocni dotychczasowe doskonałe relacje między naszymi krajami.

Polsko-Szwajcarski Program Rozwoju Miast przewiduje wsparcie finansowe dla miast średnich, które tracą funkcje społeczno-gospodarcze. Łączny budżet programu wynosi 278,7 mln franków szwajcarskich. Program Badania Naukowe i Innowacje, będący częścią Funduszy Szwajcarskich, ma na celu poprawę jakości badań naukowych w Polsce i jest współfinansowany przez Szwajcarię w wysokości 35 mln franków. Wdrażanie Funduszy Szwajcarskich w Polsce zapewnia lepsze warunki życia mieszkańcom Polski i pomaga w rozwoju oraz wzmacnianiu konkurencyjności polskiej gospodarki – powiedziała minister.

Program Rozwoju Miast ma pomóc w poprawie jakości życia w miastach poprzez finansowanie inwestycji z zakresu ochrony środowiska, transportu publicznego, przedsiębiorczości, zaangażowania obywatelskiego oraz zarządzania migracją. Program Badania i Innowacje, który w tym roku zostanie oficjalnie zainaugurowany, będzie stanowić kontynuację poprzedniej edycji Wspólnego Programu Partnerstwa Polska – Szwajcaria, który trwał w latach 2007-2017. Głównym zamierzeniem tego programu jest wzmocnienie współpracy naukowo-badawczej pomiędzy Polską i Szwajcarią, w tym poprzez wspieranie konsorcjów polsko-szwajcarskich w zakresie realizacji projektów B+R. Ponadto, program przewiduje również wsparcie umiędzynarodowienia badań podstawowych, poprzez umożliwienie międzynarodowej współpracy. Szwajcaria, która nie jest członkiem UE, wspiera rozwój kilkunastu państw Wspólnoty, w tym Polski, poprzez specjalne fundusze.

Od 2007 r. do 2017 r. trwała inicjatywa Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, której finałem było przyznanie Polsce 489 mln franków szwajcarskich. Program ten przyczynił się do realizacji ponad 1700 mniejszych i 58 dużych projektów, wspierających rozwój w dziedzinach takich jak ochrona środowiska, innowacje w energetyce, działalność MŚP, poprawa infrastruktury transportowej oraz profilaktyka zdrowotna. Wsparcie otrzymały organizacje zarówno publiczne, jak i prywatne oraz organizacje pozarządowe.

PAP SA nie wprowadza żadnych zmian w treści komunikatów publikowanych w serwisie. Nadawca komunikatu odpowiada za jego zgodność z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM